Володарем Букера став британський письменник

Дата публікації
Перегляди
3376
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Володарем Букера став британський письменник

Джуліан Барнс отримав Букерівську премію за 2011 рік / Фото: РИА Новости

Церемонія вручення відбулася ввечері 18 жовтня в ратуші лондонського Сіті.

Роман Відчуття кінця (The Sense of an Ending) знаменитого британського письменника Джуліана Барнса отримав Букерівську премію за 2011 рік.

Книги Барнса тричі потрапляли в лонг-лист премії, проте нагороди письменник удостоєний вперше.

Відчуття кінця розповідає про долі чотирьох шкільних друзів, які клянуться у вічній дружбі, губляться в житті і знову зустрічаються.

У центрі сюжету один з друзів - Тоні Уебстер, який на певному життєвому етапі почав рефлексувати з приводу минулого. Британські критики називають роман і драмою і психологічним трилером.

"У літературі завжди стоїть питання: навіщо пишуться романи? Для мене відповідь очевидна. Щоб їх читали, щоб вони подобалися, щоб над ними замислювалися і у них навчалися", - сказала у вівторок на урочистій церемонії в церемоніальній ратуші лондонського району Сіті голова журі премії , письменниця і колишній директор Служби безпеки Великобританії МІ-5 Стелла Рімінгтон.

Барнс, в свою чергу, подякував суддям за "мудрість" у визначенні переможця.

Відповідаючи після церемонії на питання журналістів, він визнав, що кожного разу спроба отримати премію - це лотерея і залежність від смаків конкретної суддівської команди.

"Це певною мірою полегшення. Я вже вчетверте намагаюся отримати цю премію, і мені б не хотілося померти, щоб потім на моїй могилі з'явився напис, що я чотири рази номінувався на Букер", - пожартував Барнс.

Крім того, він вважає, що кожного разу, потрапляючи в лонг-або шорт-лист премії, письменник несе відповідальність перед читачем, перед аудиторією, яка купує роман. Тому премія - це і почуття виконаної обіцянки, говорить Барнс.

Відчуття кінця він описує як історію про те, що вже "не можна знайти, надто пізно зрозуміти". При цьому 65-річний письменник віджартовується на тему головної книги своєї творчості.

"Мені б не хотілося думати, що я вже написав головний роман свого життя, - говорить він. - Усвідомлення цього навіювало б депресію".

Букерівська премія, заснована в 1968 році, вручається щорічно за найкращий прозовий твір англійською мовою, написаний громадянином Великобританії, Ірландії, Зімбабве або однією з країн британської Співдружності.

Переможець отримує приз у 50 тисяч фунтів стерлінгів. Крім того, всі фіналісти, включаючи переможця, отримують чек на 2,5 тисячі фунтів, а також контракт на дизайнерське оформлення нової книги.

Цього року вручення премії супроводжувалося запеклою полемікою: Стеллі Рімінгтон, яка заявила, що "хотіла б, аби люди купували книги лауреатів і читали їх, а не просто захоплювалися", дорікали за надмірне потурання смакам широкої публіки.

Було навіть оголошено про заснування нової премії, названої просто Літературною (The Literature Prize) і покликаної підтримати високе мистецтво роману й амбітний художній пошук.

Серед тих, хто підтримали британський Антибукер, виявилися і букерівські лауреати минулих років - Джон Бенвілл і Пет Баркер.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3376
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація