Дослідники виявили перших поширювачів віспи

Дослідники виявили перших поширювачів віспи

Фото: Nature.com/NASA/SDO

Поки вчені з'ясовують походження нового коронавірусу, інші шукають причини появи віспи.

Дослідники виявили вірусну ДНК древнього штаму віспи в археологічних останках епохи вікінгів з північної Європи.

Про це пише Science Alert.

Зразки, датовані не раніше 603 р н.е., надають переконливі генетичні докази того, що віспа була приблизно на тисячу років раніше, ніж відомо із попередніх даних.

Припускають, що вона була широко поширена задовго до 20 століття, коли через віспу сталося до 500 мільйонів смертей. Віспа залишається першою і єдиною хворобою, яку вдалося викорінити у людей за допомогою вакцинації - ця перемога була остаточно оголошена 1980 року.

Нові дослідження привели вчених з Кембриджського університету до цікавої знахідки. Вони знайшли вірусну ДНК древнього штаму віспи під час археологічних розкопок епохи вікінгів у Північній Європі.

Зразки, датовані 600 роками нашої ери, дають підстави вважати, що віспа з'явилася приблизно на 1000 років раніше, ніж вважали раніше. Точність забезпечена  наявністю достатньої кількості вірусного матеріалу, який зібрали із зубів та кісток з поховання на території північної Європи.

Вчені майже повністю реконструювати вірусні геноми. Вони підтвердили те, що вікінги страждали від віспи. Також дослідники виявили, що стародавній вірус еволюціонував повільно, він століттями викликав у людей лише легке нездужання.

Нагадаємо, КТ-скани мумії, яку назвали "жінкою, що кричить" через її відкритий рот, показали, що вона раптово померла від серцевого нападу, і процес муміфікації зберіг її вираз і позу в момент смерті.

Повʼязані теми:

Наступна публікація