Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
В Україні згадали 70-ту річницю знищення УГКЦ

Радянська влада організувала поширення на західну Україну РПЦ Московського патріархату.

В Україні згадали 70-у річницю львівського собору, на якому була ліквідована Українська греко-католицька церква. Її офіційно приєднали до Російської православної церкви 8 березня 1946 року, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Зрозуміти, як саме це відбувалося, тепер нескладно завдяки розсекреченню архівів радянських спецслужб. Стоси телефонограм, протоколів, агентурних доповідей та інших документів нині експонуються на виставці.

Ліквідація УГКЦ ретельно готувалася радянською владою. Діяла агентура, застосовувалися шантаж і залякування.

До собору святого Юра прибули майже дві з половиною сотні делегатів. Керував зібранням надзвичайно авторитетний тоді священик Гавриїл Костельник.

"Чому він на це згодився – ми по цей день не знаємо. Він критично ставився до позиції Риму, ми знаємо, з іншого боку, що він був великий український патріот, його сини були у дивізії СС "Галичина" і він не знав про їхню долю", - каже проректор Українського католицького університету Олег Турій.

Відео 70 років тому ліквідували Українську греко-католицьку церкву

Один зі свідків тих подій 88-річний священик Іван Козовик пригадує, що духовенство залякували перспективою заслань на північ Росії слідом за вивезеними туди архієреями.

"Організували, ясно, через КДБ.В одну кімнату заходили, говорили, що вони будуть, як делегати, та давали ковбасу і пів-літру горілки", - каже очевидець.

"Так, як тепер роблять у Москві – на ні що не зважають, ні на які норми міжнародного права. Так, як треба було їм, зробили, а потім поставили усіх перед фактом: ліквідувалася церква греко-католицька, уже її нема. І все – пішла Руська православна церква", - узагальнює історик Іван Гречко.

Колишній очільник греко-католиків блаженнійший Любомир Гузар у 1940-х жив у Австрії. "Нам сказали, що щось трапилося страшне, але що – ми не знали", - розповів він.

Про події собору на Заході дізналися аж у 1970-ті роки. А в Україні з 1946 для греко-католиків розпочався період катакомб, що тривав аж до 1989 року.

Лише в останні роки радянської влади церкві почали повертати приміщення храмів та дозволили богослужіння. Проте жодного вибачення від Московського патріархату греко-католики так і не почули.

Напередодні православні християни закликали визнати жахливу правду про ліквідацію УГКЦ у 1946 році.

Кореспондент ТСН Неллі Ковальська

Залиште свій коментар

Вибір редакції