Можливості кризи

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

За землетрусом завжди йде відбудова – якщо ЄС зробить правильні висновки, він може навіть виграти від втрати Британії.

Почну з того, що референдум щодо виходу Британії зі складу ЄС має рекомендаційний характер. Такий самий, який був у Нідерландах, коли вони голосували "за" чи "проти" ратифікації угоди про асоціацію Євросоюзу з Україною.

Тож тепер, коли британці прийняли рішення, слово за їхнім урядом і парламентом. Як вони шукатимуть вихід з цієї ситуації - це покаже вже найближче майбутнє. Поки що я не чув жодних заяв стосовно цього, можливо, вони готуються, можливо, будуть якісь думки і пропозиції. Для цього потрібно трошки часу.

Пішовши у відставку, прем'єр Великобританії Девід Кемерон зробив те, що мав зробити. Бо він несе персональну відповідальність за ці події. Тому що два роки шантажувати Європейський союз і вимагати від нього поступок, погрожуючи виходом, а потім, отримавши все бажане, передумати, мовляв, в Європейському союзі нам добре – це не та політика, яку повинна проваджувати демократична і цивілізована країна у відносинах з іншими країнами чи об'єднаннями.

Що стосується економічних наслідків, вони, безумовно, будуть. Можливо, і навіть швидше за все, не такими катастрофічними, як зараз говорять і прогнозують. Але обов'язково будуть. Фунт стерлінгів падає, фондові ринки падають, нафта падає. І це впливатиме на економічну ситуацію не тільки в Британії, не тільки в Європі, але й в усьому світі. Однак і Британія, і ЄС переживуть це. Не варто очікувати, що хтось оголосить капітуляцію, розпуск чи ще щось у подібному дусі.

У політичному плані все складніше. Я погоджуюся з тими оцінками, що, на превеликий жаль, британський референдум стане потужним сигналом для тих сил в Європі, які критикують ЄС і які дуже хочуть, щоб він розвалився. І тут найголовнішою буде чітка позиція керівництва ЄС, їхня спільна позиція і спільні акції й дії. Вже зараз оголошено про неформальну зустріч лідерів 27-ми країн ЄС. Думаю, згодом відбудуться й формальні зустрічі на цю тему.

І якщо ЄС зробить правильні висновки з того, що сталося, він не тільки не постраждає, а можливо, і виграє – тому що насправді будь-який землетрус має своїм наслідком відбудову. І вона має відбутися з урахуванням усіх тих негативів, які сьогодні об'єктивно спостерігаються у діяльності Європейського союзу. Тому це справді може стати хорошим рестартом для всього цього об'єднання.

Однак ці події жодним чином не мають позначитися на наших планах: і європейських, і євроатлантичних. Вірогідний вихід Британії з ЄС не означає, що ми повинні відмовлятися від тих принципів, на яких базується Європейський союз. Вони очевидно кращі, ніж пострадянські – це стабільна економіка, це демократичне суспільство, це свобода людини тощо. Тому коли кажуть, що, мовляв, нам треба так само переосмислити і поміняти свій підхід, я, чесно кажучи, не розумію, про що йдеться: чи ми хочемо назад у "совок", чи ми хочемо вперед до цивілізації. Я думаю, тут вибір однозначний. Тож ми повинні робити те саме, що і раніше – реформувати країну, боротися з корупцією, підвищувати рівень життя, розвивати громадянське суспільство і демократичні інституті – тільки ще більш інтенсивно і ще більш послідовно.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції