Росія – це великий геморой для всього світу

На думку опозиціонера, росіяни дуже бояться виступати проти влади.

На інтерв'ю Володимир Іонов приходить зі значком "Нємцов міст" (рух виник після вбивства опозиціонера Бориса Нємцова - прим.) і соратницею Ольгою Браун під руку, яка, своєю чергою, носить тризуб на грудях. Іонову - 76 років. 15 серпня він офіційно став політичним біженцем в Україні.

Володимир втік із Росії за кілька днів до 2016 року манівцями через прикордонні пости, щоб встигнути опинитися в Україні, поки його, як Ільдара Дадіна (російський опозиційний громадський активіст, засуджений за участь у зборах - прим.) не посадили за ґрати. На батьківщині Іонов організовував пікети в центрі Москви. Коли на активіста завели справу, Володимир зрозумів, що потрібно бігти.

Через півроку в центрі Києва вони - опозиціонери-вітікачі - можуть спокійно міркувати про те, що відбувається в Росії і яке майбутнє на неї чекає.

ТСН: Ви ставитеся до якогось певного опозиційному руху або дієте самостійно?

Володимир Іонов: Звичайно, я входжу і в "Солідарність", і в "Парнас".

ТСН: Дійсно можна сказати, що Росія повернулася в сталінські часи?

В. І: Новодворська (Валерія Новодворська - прим.) казала, що народні маси боязкі і недоумкуваті. Я думаю, що це в будь-якій країні так, але в Росії особливо. З XIII століття там ніколи не було свободи. Що вже тут говорити, якщо мій рідний син, коли почався дефолт і інші проблеми, став говорити: "Обама винен". Це говорить просто про те, що в Росії недорослі люди. Недорослу людину треба або водити за руку, або тримати в зоопарку. Росія – це зоопарк і більшість це влаштовує, на жаль. Є, звичайно, вільні люди, мешканці лісів і полів, але вони живуть менше і їх не годують по кілька разів на день.

ионов_3

ТСН: Яке співвідношення "вільних" і "невільних" людей?

В. І: Я не назву, але знаю, що людям потроху все набридає. Тут вже коли людина 20 років сидить, то її фізіономія просто набридає. Зараз ускладнення у вигляді санкцій, цін та інші складнощі. До влади прийшли охоронці, які думають тільки про те, щоб щось вхопити – "вкрасти і втекти", тому все валиться на очах. 2017 рік ця система не пройде, дай Боже, щоб без крові.

ТСН: Як виникнуть ці зміни?

В. І: А звідки вони 1917 прийшли? Вони прийдуть нізвідки. Крапля камінь точить. Треба шуміти і протестувати. Якщо король голий, то треба говорити, що король голий. Іншого виходу немає. Життя – це боротьба.

ТСН: Повинен з'явитися якийсь лідер...

В. І: Лідер завжди з'явиться. Лев Шлосберг (російський політик, лідер Псковського регіонального відділення та член федерального Політичного комітету партії "Яблуко" - прим.) з'явився ж. У нас багато чудових людей. Всі імперії вже розвалилися, залишилася тільки російська, але це тимчасово. Як писав Петро В'яземський Пушкіну: "Росію можна любити як бл*дь, яку любиш з усіма її вадами, витівками, але не можна любити як дружину, тому що в любові до дружини повинна бути домішка поваги, а справжню Росію поважати не можна". До цієї влади ніколи поваги не було. У вас тут і прапори, і патріотизм, і футболісти, граючи у футбол, притискають руки до серця і гімн співають, а в Росії інше ставлення.

ионов_2

ТСН: Здається, в Росії патріотизм розвинений, особливо останнім часом.

Ольга Браун: Але він так тхне.

ТСН: Є різниця між російським і українським патріотизмом?

О. Б: Звичайно. Як між добром і злом.

В. І: Прекрасне відрізняється від потворного почуттям міри.

ТСН: Ви говорите про те, що невдоволення в суспільстві зростає, але чомусь люди особливо не виходять на вулиці. Все-таки основна маса задоволена тим, що відбувається чи боїться?

О. Б: У мене таке відчуття, що дуже бояться, і не звикли виступати, в принципі. Мені взагалі незрозуміла психологія цього народу. У Москві нескінченно все перебудовується, крадуться гроші, всі проклинають Собяніна, але нічого не роблять. У мене донька ходить із тризубом на шиї і нічого страшного, а всі всього чомусь бояться. У нас же не розстрілюють...

В. І: Не всіх розстрілюють... Півтора року тримається "Нємцов міст", людей б'ють, розганяють, а люди стоять. Їх дуже мало, але тим не менш... це наш маленький Майдан. Моя країна – це великий геморой для всього світу. Періодично планета цим хворіє. Світове співтовариство лікує.

ионов_4

ТСН: Ви все ще вважаєте себе громадянином Росії?

В. І: Так, але мені, чесно кажучи, в Москві просто важко. Скрізь це почуття страху. Люди ходять незадоволені життям. Небо і земля порівняно з Україною. Тут немає такої ненависті і злоби.

ТСН: Один до одного?

Ст. І: Так.

ТСН: Як суспільство реагувало на ваші акції протесту в Москві?

В. І: По-різному – і підтримували, і могли побити. Якщо говорити про одиночні пікети, то в основному повз проходили, хтось виявляв підтримку, з'являлися проплачені – починали сваритися.

О. Б: У нас в країні, в принципі, відбувся конституційний переворот. Тому що конституція не дотримується взагалі ніяк. Право на безкоштовну медичну допомогу – повз. Безкоштовна освіта фактично теж повз. Церква відокремлена від держави – нічого подібного, церква скрізь всунулась своїм КГБістським рилом. Свобода слова і свобода друку – тут і говорити нічого. Все залишилося тільки на папері. Антивоєнні пікети "Солідарності" просто підходять і ногами б'ють, наприклад. Не можна весь час пружину стискати, вона рано чи пізно розтиснеться так, що трісне багатьох.

Залиште свій коментар

Вибір редакції