Перейти до змісту
Україна буде членом НАТО
УНІАН
Генсек НАТО Єнс Столтенберг
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 6562

Альянс допоможе Києву втілити реформи, модернізувати суспільство, і, таким чином, вступити до НАТО.

Цього тижня до України прибула Північноатлантична рада Організації північноатлантичного договору на чолі із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Один день делегація провела в Одесі, куди прибули одразу чотири кораблі країн-членів Альянсу. Там був виступ перед курсантами Одеської військово-морської академії. Наступного дня делегати прибули до Києва, де вранці відбулись перемовини Столтенберга і президента Володимира Зеленського. За словами українського лідера, сторони домовились про оновлений консолідований пакет проєктів і практичних заходів, обговорили перспективи співпраці в рамках розширених можливостей НАТО. "Я довів сьогодні, що Україна вже готова вийти на цей новий рівень партнерства з Альянсом", - заявив Зеленський.

Кореспондент ТСН.Тиждень Андрій Цаплієнко взяв ексклюзивне інтерв'ю у генсека НАТО. Під час розмови Єнс Столтенберг запевнив, що Україна буде членом Альянсу. Як приклад він навів досвід Північної Македонії, яка на початку 2020 року стане повноправним членом НАТО.

 

- Дякую, пане Генеральний Секретар, що Ви в ці дні з нами. Ключове питання - членство України в НАТО через “План дій щодо членства”. Це реалістичний сценарій або марні сподівання? Гадаю, Ви розумієте, що Росія влаштувала війну в Україні саме заради того, аби не дати нам вступити в НАТО. Отже, членство в НАТО, якщо більшість українців виступає за це, - відбудеться через 10, 20 років або ніколи?

- Неможливо зробити якийсь конкретний графік. Я можу сказати лише те, що всі союзники погодились ще 2008-го на Бухарестському саміті (і я був тоді як прем'єр-міністр Норвегії), що Україна стане членом НАТО. Але зараз час сфокусуватися на реформах: як підсилити ваші оборонні та безпекові структури, як модернизувати структуру вашого управління і, звісно, як побороти корупцію. І зробивши це, ви вже сьогодні покращите життя пересічних українців. А, також, просунетесь до членства в НАТО. Звісно, ніхто не може точно сказати, коли це буде, але, якщо подивитися на інші країни, то ми побачимо, що двері НАТО завжди залишаються відчиненими. Чорногорія приєдналася до НАТО лише два роки тому, Північна Македонія стане членом НАТО за кілька місяців. І ми бачили це раніше, після падіння Берлінської Стіни, після Холодної війни. Польща, країни Балтії. Ніхто навіть в мріях уявити не міг, що вони будуть в НАТО. Зараз вони повноправні члени НАТО. Ми підтримуємо ваші зусилля, ми допоможемо вам втілити реформи, модернізувати суспільство, і, таким чином, вступити до НАТО.

- Чи досі в Альянсі задіяна концепція "жодної військової допомоги летальною зброєю для України", так саме, як так звана Австрійська концепція нейтральної України у якості "буферної зоні" між Росією та ЄС?

- Союзники по НАТО надають велику політичну підтримку Україні, її територіальної цілісності та суверенітету. Але також надають практичну допомогу Україні. Я відвідав Військово-Морську Академію в Одесі і побачив, наскільки НАТО покращило форми та рівень підготовки курсантів в Одесі за допомогою нового спорядження, інструкторів. Також ми допомагаємо підняти рівень англійської. Зверніть увагу на те, що практичну підготовку українські курсанти проходять на кораблях НАТО. Тільки в Одесі для демонстрації нашої підтримки України було чотири кораблі НАТО. І союзники з НАТО - окремі союзники, такі, як Сполучені Штати, Канада, Британія та інші - проводять тренування українських Збройних Сил. Литва також проводить такі тренування, та інші союзники забезпечують інші форми допомоги. Це не є функцією НАТО постачати військове обладнання, проте, окремі члени Альянсу постачають вам військову техніку. До прикладу, Сполучені Штати надали вам "Джавеліни". Отже, через окремих своїх членів НАТО надає значну підтримку Україні. А в квітні ми вирішили активізувати підтримку на Чорному морі, і це, власне, те, що побачимо незабаром.

- Дозвольте мені спитати інакше. Чи не залишить НАТО Україну "сірою зоною" між Росією та Європою?

- Україна це партнер. НАТО має 40 країн-партнерів в світі. Для деяких країн партнерство це перший крок до членства. Але для всіх країн партнерство це відносини з НАТО на постійній основі. Ми маємо потужні партнерські стосунки з такими країнами, як Швеція, Фінляндія, Швейцарія, Австрія. І, особливо, Швеція та Фінляндія є дуже близькими партнерами. Ми тренуємося з ними, працюємо з ними, вони беруть участь у військових операціях та місіях НАТО. І, я гадаю, треба розуміти, що є велика дистанція між статусами "жодного партнерства" та "повноцінне членство".

Отже, працюючи над тим, щоби надати повноцінне членство Україні, ми маємо подумати, що ми можемо зробити більше разом. Це буде добре для України, для НАТО. І модернізувати українські оборонні та безпекові структури, допомогти їм якісною підготовкою, допомогти їм посилити можливості, зокрема, системи команди та контролю, допомогти з кібербезпекою. Все це ми робимо. Все це важливо. Це робить Україну кращою країною, навіть, якщо ви й не є повноцінним членом НАТО. Це те, що ми робимо, навіть, поки ви не є членом НАТО. Це те, що я вітаю, і ми залишаємося прибічниками сильного та потужного партнерства з Україною.

Відео НАТО та Україна домовляються про спільні навчання у 2020 році

Угорщина все ж зняла накладене напередодні вето на резолюцію НАТО щодо України. У Києві гостюють 30 представників НАТО на чолі з генсеком Єнсом Столтенберґом. Він уже провів засідання комісії Україна-НАТО, виступив у Верховній Раді та поспілкувався тет-а-тет із президентом Володимиром Зеленським. Гарант заявив, що план дій щодо членства в альянсі залишається актуальним для України.    

НАТО та Україна домовляються про спільні навчання у 2020 році

- Ви анонсували значну допомогу, зокрема, українським Військово-Морським Силам. Чи можете уточнити, яка це допомога? Чи вважаєте Ви реальним, щоби українці долучилися до постійних груп кораблів НАТО у Чорному морі?

- По-перше, хотів би зазначити, що НАТО, як альянс, має різні трастові фонди, програми, через які ми впроваджуємо допомогу Україні. Але найважливіше, що я заохочую, це індивідуальна допомога, підтримка України окремими членами НАТО на двосторонній основі. Якщо казати про нашу присутність в Чорному морі і про те, що ми вже зробили, то ми поширюємо співпрацю з українськими ВМС в сфері обміну інформації, в сфері навчання, ми проводимо навчання разом, і, також посилюємо ваші власні можливості в підготовці Військово-Морських Сил. Один з важливих моментів - це можливість готувати ваших курсантів на кораблях НАТО за стандартами та методами НАТО. Це підвищує можливості взаємодії українських ВМС та ВМС НАТО. Ми відкриті. Ми дивимось, що ми можемо зробити більше. Це було чудово побувати в Одесі, побачити кораблі НАТО та Військово-Морску Академію, яка активно співпрацює з НАТО.

- Методи гібридної війни Росія використовує проти НАТО. І ми, українці, занадто добре знаємо, як це працює. Отже, що НАТО робить для того, аби захистити себе, з огляду на збільшення впливу Росії?

- По-перше, ми маємо підсилити обізнаність, тому що з боку Росії ми бачили спроби втрутитися в наші демократичні процеси, бачили кібератаки, кампанії з дезінформації. Тож, підвищений ступінь інформованості допоможе нам позбутися цих спроб та захиститися від них. Наприклад, коли офіцери російської розвідки намагалися зламати сервер та проникнути до Організації з Заборони Хімічної Зброї в Гаазі, розвідувальні органи НАТО це викрили, і це було важливо. Тож, завчасне попередження це важливо. Також ми підсилюємо кібербезпеку. Ми намагаємося захистити інформаційні мережі НАТО, але також надаємо допомогу союзникам та партнерам НАТО, які можуть потрапити під такі атаки. Тож, ми, зокрема, допомагаємо підсилити кібербезпеку України через спільні навчання, через те, що ділимося своїми найкращими напрацюваннями. Ми направляємо радників НАТО до Києва, аби вони допомогли вам підсилити кібербезпеку, аби чинити опір гібридним атакам, кібератакам. Найкращий спосіб протидії дезинформаційним кампаніям це факти, це правда. Ми не вважаємо, що найкращий спосіб проти пропаганди це ще більша пропаганда, або контрпропаганда. Ми думаємо, що найкращий спосіб зупинити пропаганду або дезінформацію - правда. Тому що правда перемагає. І важливий компонент цього - вільна незалежна преса, яка ставить складні запитання, перевіряє джерела. І це найкращий спосіб протидії втручанню в наші демократичні процеси та проведенню дезінформаційних кампаній.

- Дякую за інтерв'ю. Давайте підсумуємо в двох словах. Чи візьмуть Україну до НАТО?

- Україна буде членом НАТО. Про це союзники заявляли кілька разів. Але треба сфокусуватися на реформах. Це добре для України незалежно від членства в НАТО, але це просуне вас швидше до членства в НАТО.

Розмовляв Андрій Цаплієнко