Перейти до змісту
Казкова толерантність

Казкова толерантність

Олена Концевич не стоїть осторонь головних трендів сучасності.

«…найкращою була наймолодша, ніжна і прозора, 

мов трояндова пелюстка, з глибокими, мов море, очима». 

Ганс Християн Андерсен «Русалонька»

 

«Ну то й що, троянди бувають різного кольору! Бувають жовті, бувають сині. Навіть чорні троянди є. В чому проблема? Ну обрали на роль Русалоньки темношкіру актрису. Ви що, расисти? Дайте дівчині спокій!». Приблизно так кажуть ті, кому припав до душі новий вибір кастинг-групи компанії «Дісней» на роль Русалоньки в новій екранізації. 

Не володію статистичними даними щодо того, яка кількість людей читала оригінал історії про морську меншканку, котра закохалася у принца. Але мультфільм 1989 року точно бачили всі, і образ веселої рудоволосої діснеєвської принцеси походить саме звідти. Чим він завадив, і чому потрібно було вдатися до суттєвого переформатування улюбленої казки – загадка. Але факт лишається фактом – темношкіра актриса Голлі Бейлі погоджена на роль Аріель в новому фільмі-мюзиклі. Кажуть, вона молода, симпатична, красиво співає, а решта – умовності.

Всі пам’ятають невдоволення британської сценаристки фактом, що в серіалі про Чорнобиль немає темношкірих акторів? Блеквошінг (заміна класичних літературних персонажів-європейців аналогами з етнічних нацменшин) сьогодні є промовистим розшаркуванням перед прихильниками толерантності. Нас привчають до того, що можна все. Якщо до лікаря прийде людина і попросить відрізати їй здорову руку чи ногу, її скерують до психіатра, оскільки це вважається синдромом порушення сприйняття цілісності тіла і психологічним відхиленням. Якщо ж людина прийде до лікаря з проханням відрізати їй статевий орган через те, що його власник/-ця є трансгендером або асексуалом, їй, найімовірніше, скажуть – та без проблем, ось тобі бланк, операція за тиждень. 

Якщо копнути глибше – до морського дна – варто згадати, що казкар Ганс Християн, імовірно, був бісексуалом. У його часи таке явище гостро критикувалося, але сьогодні про це можна заявити відверто – сину свого покровителя, Едварду Коліну, Андерсен писав любовні листи і ледь не помер з горя, коли той оженився. Так що, пишучи про нещасливе кохання Русалоньки, він описував власне розбите серце… Непоганий сюжетний хід, чи не так? Чому б не використати його в новій екранізації всесвітньо відомої казки? Тоді, замість русалоньки і принца, у нас буде два принци. Адже казки про двох принцес уже виходять в світ, і одностатеві пари дуже цим задоволені. До речі, фанати корейської групи BTS пропонують взяти соліста колективу Пака Чиміна на роль принца. Русалонька – темношкіра, принц – кореєць, а діти у них носитимуть хіджаб. Адже мистецтво повинно бути ще й соціально свідомим.

Настали часи, коли доктор Ватсон може бути жінкою, нова Герміона з «Гаррі Поттера» – темношкірою, коли люди вільно можуть вживляти собі роги, нарощувати ікла, розрізати навпіл язик, татуювати очі. Андрогінна мода стає такою ж нормою, як мода оверсайз. Сьогодні саме поняття «товстуха» вважається хет-висловлюванням і шеймінгом, бо людей з надмірною вагою називають «боді-позитивними». У світі вседозволеності, фріків, мутантів, вампірів і чорнушників поняття стереотипу як такого поволеньки стає історією. Якщо рамки стираються, з ними стирається і поняття критеріїв. Бо какони існують, аби їх порушувати. А що процес цей навряд чи зворотній, заспокойтесь, прихильники улюбленої всіма Русалоньки нашого дитинства – білошкірої, рудоволосої і синьоокої. От вам нова – темношкіра, і яка різниця, що на морському дні, де вона живе, немає активного африканського сонця, яке б пояснювало її шкірний пігмент. Зрештою, в еру глобального потепління і забруднення океанів все можна виправдати. І не дивуйтеся, якщо скоро ми отримаємо Сплячу Красуню в стилі БДСМ, Гамлета-лесбійку, бісексуалку Меліфісенту, трансгендера Попелюшку. Для прибічників штучного інтелекту на нову Червону Шапочку можна запросити робота Софію. У ролі Піноккіо запросто може виступити Саша Барон Коен. Бо мистецтво залишається мистецтвом, і хто за цього буде в ролі Білосніжки – несуттєво. 

 

 

 

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин