Довгоочікуваний звіт МАГАТЕ: Іран створював власну атомну бомбу

Довгоочікуваний звіт МАГАТЕ: Іран створював власну атомну бомбу

Бушерська АЕС в Ірані / Фото: AFP

МАГАТЕ вперше прямо пов'язав ядерну програму Ірану зі створенням ядерної зброї.

Світові інформаційні агентства ввечері 8 листопада оприлюднили уривки з довгоочікуваної доповіді МАГАТЕ по Ірану. У доповіді йдеться, що Іран до 2003 року працював над розробкою конструкції ядерної зброї і не виключено, що подібна робота триває досі.

"Наявна інформація свідчить, що Іран здійснював діяльність, пов'язану з розробкою ядерного вибухового пристрою", - йдеться в звіті генерального директора МАГАТЕ Юкіо Амано.

В документі зазначено, що частина з підозрюваної таємної частини іранської ядерної програми може мати мирну мету, але інша її частина "специфічна саме для створення ядерної зброї".

Як підкреслено в звіті, така діяльність, можливо, триває досі.

У додатку до звіту, який теж цитують агентства новин, наведені подробиці з даних розвідок і самого МАГАТЕ, які привели до таких висновків. Один із таких документів, зокрема, свідчить про такий аспект розробки Іраном ядерної зброї, як створення боєголовки, придатної для доставки ракетою.

Цим звітом МАГАТЕ вперше прямо пов'язує ядерну програму Ірану зі створенням ядерної зброї.

Перша реакція: Іран відкидає звіт, Росія розчарована

Хоча офіційне представлення звіту має відбутися в середу, 9 листопада, на оприлюднені витоки вже послідувала перша реакція.

Так, в Росії одразу висловили "серйозне розчарування і здивування" з приводу публікації звіту. Як заявило Міністерство закордонних справ РФ, цей звіт "трансформується в джерело нового наростання напруженості" навколо проблем, пов'язаних із іранською ядерною програмою.

Першу реакцію з боку Ірану висловив його представник у МАГАТЕ Алі Асгар Солтаніє, який назвав звіт "незбалансованим, непрофесійним і політично мотивованим".

Іще перед оприлюдненням змісту звіту президент Ірану Махмуд Ахмадінежад виступив у вівторок на іранському державному телебаченні, звинувативши керівника МАГАТЕ в тому, що він потурає Сполученим Штатам Америки і "не владний над собою", а деякі документи агентства "пишуть американці і просто вручають йому". Водночас він вкотре повторив, що Іран не розробляє ядерної зброї і не припинить свою мирну ядерну програму.

В Ізраїлі речник прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху повідомив, що "автоматичної реакції" на звіт не буде.

У США в Державному департаменті також не стали поки коментувати звіт, заявивши, що мають іще його вивчити.

Раніше міністр оборони Ізраїлю Ехуд Барак дав зрозуміти, що не виключає можливості воєнного удару по ядерних об'єктах Ірану. За словами міністра, він не очікує, що звіт МАГАТЕ переконає Росію й Китай запровадити проти Ірану ще нові санкції. Тому, сказав він, "ми далі рекомендуємо нашим друзям у світі і самим собі не виключати жодної можливості".

Нині проти Ірану діє вже четвертий пакет міжнародних санкцій, запроваджений у червні минулого року, але Тегеран не припиняє свою ядерну програму.

Захід стурбований, що ця програма може мати на меті створення ядерної зброї. Тегеран неодноразово заперечував ці закиди і заявляв, що мета програми винятково мирна, але доказів цього не надав.

Читайте також:

Ізраїль стоїть на порозі війни з Іраном

Радянський фізик допоміг Ірану створити ядерну зброю - ЗМІ

Глава Пентагону: настав час для революції в Ірані

США та Росія почали нову еру перегонів ядерних озброєнь

Повʼязані теми:

Наступна публікація