Радянський фізик допоміг Ірану створити ядерну зброю - ЗМІ

Радянський фізик допоміг Ірану створити ядерну зброю - ЗМІ

Світ очікує доповіді від МАГАТЕ про ситуацію з іранською атомною енергетикою

За даними джерел, у Тегерана є інструкції для створення генератора R265 - пристрою, який здатний запускати ядерну реакцію.

Американські ЗМІ стверджують, що радянський фізик-ядерник В'ячеслав Даниленко відіграв ключову роль у тому, що Іран впритул підійшов до створення ядерної зброї.

Як пише The Washington Post з посиланням на джерела, знайомі з конфіденційними матеріалами МАГАТЕ, Іран нібито поки не володіє атомною зброєю, однак у нього є всі засоби для її створення.

Зокрема, у Тегерана є інструкції для створення так званого генератора R265 - пристрою, який здатний запускати ядерну реакцію.

За версією співрозмовників видання, самостійно Іран не міг отримати інформацію про те, як створити генератор R265. У цьому Тегерану нібито допоміг колишній радянський вчений В'ячеслав Даниленко.

Влада Ірану найняла його для роботи над ядерною програмою в середині 1990-х. Протягом п'яти років Даниленко консультував іранців з приводу створення вибухових пристроїв, що несуть ядерний заряд, пише The Washington Post.

Сам учений, за даними джерел, визнав, що співпрацював з Тегераном, однак заявив про виключно мирну спрямованість своєї роботи.

Як зазначає газета, немає жодних доказів, що Даниленко вів свою діяльність в Ірані з відома Москви. Спроби видання отримати коментар з цього у російських чиновників не увінчалися успіхом. Вийти на зв'язок з Даниленком газеті також не вдалося.

Як очікується, найближчими днями МАГАТЕ оприлюднить офіційну доповідь про ситуацію з іранською атомною енергетикою.

Не виключено, в документі буде сказано про те, що у Тегерана є можливості для створення власної ядерної зброї. У зв'язку з цим в ізраїльських ЗМІ з'явилася інформація, що Єрусалим готується завдати удару по іранських ядерних об'єктах.

За деякими даними, остаточне рішення з цього приводу Ізраїль ухвалить після публікації доповіді.

Іран наполягає, що його ядерна програма носить виключно мирний характер. Однак США та низка західних країн стверджує, що в країні достатньо збагаченого урану для створення від двох до чотирьох ядерних боєголовок.

При цьому самі США входять до клубу "ядерних держав". А Ізраїль, хоча формально не володіє ядерною зброєю, за даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру, має 80 боєголовок.

Читайте також:

Ізраїль стоїть на порозі війни з Іраном

США та Росія почали нову еру перегонів ядерних озброєнь

Глава Пентагону: настав час для революції в Ірані

Іран вважає атомну бомбу гріхом

Повʼязані теми:

Наступна публікація