Перший день без анафеми: за що Москва проклинала Філарета

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Усі священнодії Київського патріархату визнані дійсними.

Історичним відновленням справедливості назвав предстоятель УПЦ-КП Філарет зняття з нього Константинопольським патріархатом анафеми, котру оголосив Московський патріархат. Колись митрополит Київський у складі РПЦ, Філарет наприкінці 1980-х і початку 1990-х і сам був противником української автокефалії, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Це бажання внести розкол на нашу канонічну територію", - характеризував владика повернення в 1989 році та поширення в УРСР Української автокефальної православної церкви. Однак уже в 1992-му Філарет розірвав стосунки з Москвою та оголосив про об’єднання своєї митрополії та УАПЦ в єдину церкву – УПЦ Київського патріархату.

ВідеоЗа що Москва проклинала Філарета - історична довідка від ТСН

У 1991 році про створення незалежної Української Православної церкви заговорив настоятель УПЦ від Москви - Філарет. За рік він розірве відносини із російською церквою, а в Україні з'явиться свій Київський патріархат. У Москві його появу не визнали, а Філарета назвали розкольником. І того ж року відлучили від сану.

За що Москва проклинала Філарета - історична довідка від ТСН

У Москві появу УПЦ-КП не визнали, самого Філарета назвали розкольником і того ж року позбавили сану. УПЦ Московського патріархату на чолі вже з митрополитом Володимиром Сабоданом лишилася найпотужнішою церковною структурою в країні на довгі роки. Не пристала повністю на об’єднання й УАПЦ – її очолив патріарх Димитрій Ярема. Сам Філарет став патріархом УПЦ-КП у 1995 році – після смерті свого попередника Володимира Романюка. Вже в цьому званні Філарет дізнався про накладену Москвою анафему.

Ні Київський патріархат, ні її предстоятель російського відлучення від церкви ніколи не визнавали. Після кількох років протистояння стосунки між різними церковними гілками в Україні стали відносно спокійними, але після вторгнення російських військ в Україну ситуація змінилася – церкви зайняли зовсім різні позиції. Незалежні УАПЦ і УПЦ-КП визнавали війну та агресію РФ, відправляли на фронт капеланів, молилися за українських воїнів. У Московському патріархаті натомість часто називали війну братовбивчою і відмовлялися вшановувати бійців АТО.

Це стало приводом для нової хвилі розмов про єдину помісну церкву, але реальних обрисів вона почала набувати в останні два роки – коли із проханням надати Україні Томос до Вселенського патріарха звернулись церковники, президент та Верховна Рада. Філарет навіть писав прохання пробачити його і порозумітися до Москви – як виявилося, це було частиною процедури зняття анафеми Константинополем, бо документально засвідчило неготовність і головне небажання РПЦ пробачати та насправді вирішувати церковні проблеми в Україні. Аби Укрїана могла отримати Томос, незалежні українські церкви мали визнати, а їхнім настоятелям підтвердити сан. 11 жовтня в Константинополі на синоді це і зробили.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Залиште свій коментар

Вибір редакції