Не все пропало: Тимошенко ще може врятуватися від тюрми

Не все пропало: Тимошенко ще може врятуватися від тюрми

Юлія Тимошенко у залі Печерського суду 11 жовтня / Фото: Євген Малолєтка/ТСН.ua

Не зважаючи на оголошення суворого вироку Юлії Тимошенко, заяви українських політиків, реакція світу і думки експертів сходяться на тому, що це рішення не остаточне і може бути переглянуто.

Ніхто з опитаних ТСН.ua політиків і експертів не вірить у те, що вирок, винесений Тимошенко, набуде чинності. Наводимо кілька можливих варіантів, за якими екс-прем'єрка найближчим часом опиниться на волі.

Не встиг суддя Родіон Кірєєв оголосити вирок Юлії Тимошенко, як президент Віктор Янукович поспішив заявити: мовляв, вирок не остаточний, ще буде апеляція, і взагалі – рішення приймалося згідно із старим кримінально-процесуальним кодексом, тож, цілком можливо, апеляційний суд буде приймати рішення вже за новими законодавчими актами (які депутати наступного сесійного тижня можуть оперативно затвердити). А якщо змінять кодекс - то доведеться змінювати і вирок Тимошенко.

Та й неспроста радниця президента Ганна Герман натякнула на те, що скоро ми всі побачимо Тимошенко на політичних ток-шоу, тож крапки над "і" ставити зарано...

Не схоже на блеф. Адже обвинувальний вирок екс-прем'єрці дуже засмутив Захід, Америку і навіть Росію. Скоріш за все, цю "прикру помилку" доведеться виправляти і у короткі терміни.

ТСН.ua поцікавився у політиків і експертів щодо прогнозів, яким чином буде відбуватися звільнення Юлії Тимошенко.

Зміни до кримінального кодексу – найбільш реальний шлях

Є мінімум три способи, як цього можна досягнути, вважає директор Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

"По-перше, вирок не набув законної сили. Він набуде сили тільки після апеляційного перегляду, або якщо не буде подано апеляційну скаргу упродовж 15 днів (але ж адвокати Тимошенко вже зазначили, що готують її). Власне, апеляційний суд має повноваження переглянути цю справу в повному обсязі, оцінити фактичні матеріали, всі докази, і винести рішення – від повного виправдання до ще більшого покарання", - зазначив експерт.

З іншого боку, пояснює Коліушко, за цей час можуть відбутися зміни кримінального кодексу (а не кримінально-процесуального, як наголошував президент Янукович). Згідно з принципами кримінального права, зазначає експерт, якщо зміни до кримінального кодексу передбачають пом'якшення відповідальності, або взагалі усувають відповідальність – вони набувають чинності негайно, відносно всіх осіб, притягнутих до відповідальності за цими статтями КК раніше.

«Тобто якщо, грубо кажучи, визнати що дії, передбачені статтями, за якими притягнуто до відповідальності Тимошенко, не є злочинними, це потягне за собою звільнення Тимошенко. Це другий варіант, який може мати місце», - зазначає пан Коліушко.

Утім, на його думку, такий варіант є досить грубим підлаштуванням законодавства під конкретну ситуацію. Політолог, керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко вважає цей варіант невигідним для Віктора Януковича.

"Декриміналізація статті, за якою засудили Тимошенко, для Януковича буде означати, що він злякався її і зробив крок назад, тож він навряд чи піде на це", - вважає Небоженко.

Президент може помилувати Тимошенко, а Рада - амністувати

Третій правовий спосіб звільнення Тимошенко, на думку, Ігоря Коліушко – помилування указом президента або звільнення за амністією (затверджується прийняттям закону депутатами Верховної ради), утім це можливо лише через певний час відбування нею покарання.

"Наприклад, після 50% відбування терміну покарання. Але знову ж таки, там можна вносити зміни до статей про помилування, про амністію", - наголосив Коліушко.

А ще є Конституційний суд, - нагадує політолог Віктор Небоженко. Це саме його робота – перевіряти на законність рішення, винесені звичайними судами, вважає політолог.

"Єдиний шлях для Януковича – змусити Конституційний суд скасувати рішення Печерського. Тоді він скаже: бачите, Конституційний суд вище за Кірєєва, тож давайте все почнемо з початку", - припускає Небоженко.

"Конституційний суд може розглянути питання відповідності Конституції до законів. Тобто, чи відповідає стаття Кримінального кодексу Конституції, але це складний шлях", - вважає Ігор Коліушко.

А ще є Радбез, "політична доцільність", поява "нових обставин" тощо

Іще одним варіантом політолог Небоженко вважає рішення Ради безпеки.

"Радбез може екстрено зібратися і розпочати чистку політиків з Генпрокуратури (бік обвинувачення Тимошенко), які, зокрема, дуже сильно підставили Януковича", - каже політолог.

"Під шумок" переглянеться і рішення по Тимошенко. Окрім того, вважає пан Небоженко, у будь-який момент може змінитися політична ситуація в країні.

"І тоді, приміром, приймається рішення, що Тимошенко терміново потрібна Україні, і Верховний суд – за власною ініціативою, чи за ініціативою виборців – починає повторний розгляд справи", - каже політолог.

Окрім того, зазначає він, через те, що рішення по Тимошенко приймалося у районному суді, тепер можна до безкінечності апелювати до інших судів. Навіть прокуратура сама може за власною ініціативою поновити розгляд справи по Тимошенко, приміром, у зв'язку з тим, що раптом з'являться якісь нові обставини...

Але найпростіший варіант – зустріч Тимошенко і Януковича, на якій вони мають домовитися про компромісний варіант, вважає політолог.

У соратників Тимошенко є якийсь таємний план

Не вірять у те, що обвинувальний вирок вступить в силу і соратники Тимошенко. Зокрема, бютівець і захисник Юлії Тимошенко у справі про авта «швидкої допомоги» Сергій Сас вважає, що Тимошенко буде балотуватися і в президенти, і в депутати, і для цього не потрібно чекати 10 років.

"Ми пройдемо апеляцію, після апеляції поговоримо", - ніби на щось натякаючи, наголосив Сас.

Так само з оптимізмом на майбутнє Тимошенко дивиться і інший опозиціонер Арсеній Яценюк. На своїй сторінці у Facebook 12 жовтня він написав:

"Тимошенко буде звільнена. І це вже не залежить від волі президента. А для влади це справжній початок кінця", - загадково зазначив лідер «Фронту змін», не пояснивши деталі.

Залишається лише здогадуватися, які ще способи звільнення Тимошенко є в арсеналі її союзників з неназваних нами. Утім, майже всі опитані схиляються до того, що екс-прем'єрка буде звільнена вже до Нового року.

НОВИНИ ПО ТЕМІ:

Янукович визнав, що справа Тимошенко закриває шлях в Європу

Янукович вважає вирок Тимошенко неостаточним

Світ сколихнув вирок Тимошенко: Європа обурена, Росія не розуміє

У справі Тимошенко крапки над "і" ще не поставлені - Герман

Адвокати Тимошенко не квапляться подавати апеляцію

Євросоюз "глибоко розчарований" вироком Тимошенко

Для Литвина вирок Тимошенко став "неочікуваною очікуваністю"

Протестувальники спокійно відпустили автозак Тимошенко

Тимошенко "впаяли" по повній - 7 років

Кірєєв засудив екс-прем'єра до позбавлення волі на 7 років

Кірєєв засудив екс-прем'єра до позбавлення волі на 7 років

Повʼязані теми:

Наступна публікація