Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Гроші Ігор Кононенко отримував через помічника Сергія

Гроші Ігор Кононенко отримував через помічника Сергія

Власник компанії "Енергомережа" напередодні затримання у Німеччині навесні 2018 року розповів журналісту ТСН Ользі Василевській про корупційні схеми довкола обленерго оточення Порошенка та Романа Насірова.

Сьогодні, 15 квітня, в Україну екстрадують колишнього депутата Верховної Ради п'ятого скликання від БЮТ, члена Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Дмитра Крючкова, який був оголошений у розшук українськими правоохоронцями 2016 року. Його затримали в квітні 2018 в Німеччині, де він і перебував до екстрадиції в Україну.

Крючков, власник компанії "Енергомережа", фігурує у справі НАБУ про привласнення 346 млн грн "Запоріжжяобленерго", в якому більше 60% акцій належить державі, а також в інших розслідування правоохоронців. Загальні збитки держави оцінюються в 1,4 мільярда гривень.

Крючков також фігурує в резонансному розслідуванні журналістів програми "Схеми" "П. дав добро" про афери оточення Петра Порошенка в енергетиці. Мова йде про близького друга і бізнес-партнера президента нардепа Ігоря Кононенка, який очолює посаду заступника голови парламентської фракції БПП.

В оприлюднених "Схемами" телефонних переговорах, які датовані 2015 роком, Крючков неодноразово звітує перед Кононенком щодо ймовірних корупційних схем в енергетиці.

Журналісти передали отримані під час розслідування матеріали в НАБУ, де їх долучили до матеріалів офіційного розслідування. Крім того, Національне антикорупційне бюро викликало на допит заступника голови парламентської фракції БПП.

Сам Кононеко після оприлюдненого розслідування пообіцяв подати в суд на журналістів програми "Схеми". Петро Порошенко своєю чергою заявив, що йому "нічого не було відомо ні про які корупційні схеми" його друга.

Відповідальність за тривале розслідування президент переклав на правоохоронців: "Якщо ми говоримо про справу, яка зараз презентується з енергетичного сектору - справу 15-го року. Чотири роки - що ви шукали?".

Розмова журналіста ТСН Ольги Василевської з Крючковим відбулася напередодні його затримання у Німеччині навесні 2018 року. Крім того, він надіслав з Мюнхена, вже перебуваючи там під арештом і очікуючи на екстрадицію, лист до САП, де детально розписав схеми розкрадання держкоштів.

- Як відбувалася схема заробітку на різниці в тарифах?

- Це не схема заробітку, а джерело отримання додаткового доходу енергопостачальної компанії (обленерго). Механізм визначений Законом про бюджет і Постановами КМУ. Питання в тому, що реалізація механізму фінансування різниці в тарифах проходить спеціальним фондом державного бюджету і за дотримання певних умов, таких як наявність податкової заборгованості, затвердження суми різниці в тарифах і т. д.

Внаслідок фінансування різниці в тарифах у енергопостачальної компанії виникав додатковий дохід, тобто прибуток, який не закладений до дохідної складової тарифу НКРЕКП.

- Хто автор схеми з встановлення різниці в тарифах?

- Автор схеми – Кабінет Міністрів України, адже всі процедури зарегульовані нормативно. Просто на різних етапах підготовки нормативних актів представники ХК "Енергомережа" брали участь у їх встановлені.

- Хто входив до складу засновників "Енергомережі", чиї це були люди?

- Єдиним засновником ХК "Енергомережа" є Energoset Holdings LLC, кінцевим бенефіціаром якої є Крючкова Наталія. Це видно з відкритих реєстрів. Інших засновників у ХК "Енергомережі" немає.

- За допомогою кого вам вдалося отримати заборгованості Черкасиобленерго і Запоріжжяобленерго? Під кого ви скуповували ці заборгованості? Чому в результаті не заплатили гроші Енергоринку?

- Я сконцентрував прострочені борги промислових споживачів, зокрема цих обленерго. Тобто ХК "Енергомережа" взяла на себе зобов'язання за цими боргами. Все це робилося в інтересах ХК "Енергомережі", яка є членом оптового ринку електроенергії України та, відповідно, постачальником електроенергії. Перекладання та викуп боргів у цьому випадку не заборонені законодавством, а механізм їх погашення прописаний Постановою КМУ і Законом про бюджет.

- Чому ви не відшкодували обленерго борги за постачену електроенергію?

- Причиною виникнення заборгованості перед ДП "Енергоринок" є те, що 2016 року НАБУ заарештувало всі рахунки та грошові кошти ХК "Енергомережі", чим повністю заблокувало роботу компанії. І не тільки в частині розрахунків з обленерго, а і в частині постачання електроенергії промисловим споживачам – АТ "Одеський припортовий завод", ДП "Укртранснафта", АТ "Укрнафта" і багатьом іншим. Збитки, завдані компанії такими незаконними діями, – це предмет окремого судового розгляду і подальшого стягнення з Державного бюджету.

- Схема могла працювати тільки за умови, що представники влади в частці або в темі, чи не так?

- Так. Але незабаром Ігор Кононенко вирішив поміняти менеджмент на лояльних до себе людей. Ми оцінюємо це так: він побачив, як працюють схеми заробітку, тому що Кононенко не енергетик, і вирішив їх приватизувати. Навіщо мати половину, якщо можна мати все. Остання у мене розмова з ним була, я запитав, чи є у нього до мене якісь фінансові претензії. Він сказав, що ні, але, в зв'язку з НАБУ, і питання перейшло вже до медіа-площини, потрібно змінити формат взаємин.

- А як?

- Ну що він буде змінювати менеджмент на обленерго. А ви розбирайтеся зі своїми проблемами самі.

- А що було раніше: він вирішив поміняти менеджмент або в НАБУ завели справу? Він замовив вас НАБУ?

- НАБУ спровокував народний депутат Сергій Лещенко. А Лещенко, на мою думку, це Григоришин (Костянтин, співакціонер Черкасиобленерго). Він це спровокував, щоб самому зайти на ці схеми. І він вже вів на той момент переговори з Кононенком. По-перше, багато хто про це говорив з учасників енергобізнесу. Кононенко шукав, хто буде наступним. У нього така звичка, були ми, використовували, через два роки - інші.

- А про цю історію знав хтось із Кабміну?

- Вони знають лиш те, що їм кажуть. Наприклад, історією з Черкасиобленерго повністю займався віце-прем'єр-міністр Геннадій Зубко. Називали цифри, які внесені туди були - півтора мільйона доларів. Для Зубка. Щоб зайти на Черкасиобленерго.

- А можна сказати, що КМУ свідомо не втручався в цю історію, тому що це "пасочки" Кононенка?

- Так, так і є.

- А тодішній голова НКРЕКП Дмитро Вовк щось отримував з цих схем?

- Вовк на другий день після призначення приїхав до мене в кабінет. Ми зібрали всіх директорів обленерго й пояснювали йому, чому кіловольт відрізняється від кіловата. Він з блокнотиком сидів і записував. Вовк не отримував від нас гроші, Вовк отримував від Кононенка команди і працював в частині встановлення тарифів, Вовка на той час приватизував Григоришин, тому він так завзято боровся з нами. Тому що на Вовка мав впритул вплив Боря Циганенко, який був топ-менеджером Григоришина. Циганенко - енергетик, виходець з Києвнерго, і він своїм впливом і розумінням в енергетиці прихилив Вовка до себе. Тому Вовк тільки спочатку чув Кононенка, потім встановлював нульові алгоритми, які були цікаві саме Циганенку.

- Ви могли б розповісти про ролі тодішнього голови ГФС Романа Насірова, як і за чиєю вказівкою переводилися в готівку гроші?

- Ми спілкувалися через управління великих платників. Безпосередньо я спілкувався з Ромою. Рома безпосередньо сам говорив. Не було такого, що через когось спілкувався: я просто набирав Рому і сам приїздив. Заходив до нього в кабінет, і він давав "конверт", який буде цього разу.

- А ЦУ йому давав Кононенко?

- Або президент, ми не знаємо.

- А яка схема виведення їх грошей?

- Це вже функція Макара Пасенюка. Легалізація. У цьому й складність схеми, тому що схема обривається на готівці. Ти вже потім не доведеш, якщо вони перевезені, що вони випливли десь як депозит в іншому банку - депозит фізособи.

- А всі розрахунки були тільки готівкою?

- З Кононенком - так. Тобто, таке завдання було - щоб вуха ніде не стирчали.

- А ви до нього їздили за грошима чи він до вас?

- Або присилав людей, або через його помічника, або я зустрічався з ним, або через його охорону. Сергійко у нього був помічник.

- Раніше гроші виводилися через "Енергомережі". А зараз як?

- Зараз через менеджмент, який перебуває в управлінні підприємствами, вони підпорядковуються комусь від Кононенка. Там постійно якісь нові люди з'являються, але взагалі дає вказівки заступник голови ФДМУ – Володимир Державін.

- На цих схемах накопичені чималі ресурси. Далеко з ними не заїдеш. З цим треба щось робити. На ваш погляд, куди воно піде?

- На приватизацію. Так, Кононенко хоче приватизувати обленерго, які залишилися державні.

- Розкажіть про перетурбацїї на Черкасиобленерго? У чиїх інтересах і за допомогою кого з представників влади з посади голови правління була зміщена Світлана Кузьмінська? Чиї інтереси представляв Петровський? Чий чоловік в результаті зараз очолює ЧеркасиОЕ?

- Спроби зміщення Світлани Кузьмінської з посади голови правління АКЦІОНЕРНОГО товариства "Черкасиобленерго", рейдерські захоплення, здійснюються ще з серпня 2016 року. Замовником усіх "заходів" є безумовно Кононенко, який отримував дохід від діяльності АТ "Черкасиобленерго" з 2014 року. Реалізуються рейдерські схеми за допомогою заступника голови ФДМ Державіна, який є офіційним помічником Кононенка. Я думаю, що більш детально про це може розповісти сама Світлана Кузьмінська, яка на сьогодні в судовому порядку відновлена на посаді керівника ПАТ "Черкасиобленерго".

- Зміна менеджменту з підконтрольних вам на людей Григоришина вказує на те, що влада увійшла в змову з цим раніше опальним бізнесменом?

Ані на одному підприємстві людей Григоришина і немає. Весь новий менеджмент представляє інтереси лише Кононенка.

- За нашими даними, у вас є російський паспорт. Ви його зробили тоді, коли втекли 2016 року з України від кримінального переслідування. Навіщо він вам?

- Зате практично! Щоб не було екстрадиції. Ми прекрасно розуміємо, що НАБУ цей процес почало, це був необхідний захід, потрібно було звернутися до якоїсь із країн і отримати політпритулок. Документи здавали туди, і кримінальні справи, і підозри.

- А ви в Москві щось розповідали щодо цієї справи?

- Москва сама розглядає ці документи. Є підозра, що у них простежуються політичні мотиви, є статті, виписки з преси, інтерв'ю Вовка, що Кононенко на мене тисне, тобто статей повно.

Ольга Василевська, ТСН

Залиште свій коментар

Вибір редакції