Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
8 Березня третього тисячоліття

8 Березня третього тисячоліття

Христина Абрамовська суворо запитує: ви за 8 Березня, проти чи сумніваєтеся?

Натрапила нещодавно на цікаву ретроспективу фотографій з Києва 2001 року. Якраз країна почала вставати з колін безгрошів'я і віялових відключень світла в провінції, а кращі уми вже прямували до столиці та підвищили її культурний та інтелектуальний рівень. Так от, дивлячись на ці фотографії з цілком собі відкритих штатних вечірок, неможливо уявити, що це відбувалося б зараз.

Оголені дівчата майже на кожному шоу, а не тільки в стрип-клубах; відкриті БДСМ-вечірки, куди міг прийти кожен охочий і навіть ваша мама. Яскраві трансвестити прикрашали собою майже кожен захід, а не платформи Маршів Рівності, які зараз охороняють пильніше кортежів президента США. Я можу згадати як мінімум два офіційних гей-клуби – "Роза" і "Помада", де одностатеві пари цілувалися взасмок, без ризику, що міцні хлопці на "Адідасі" зламають двері і закидають клуб гранатами. Заявити про себе, що ти гей або лесбіянка, на початку 2000-х не було актом громадського активізму і квитком в правозахисні організації, а звичайним прохідним визнанням з розряду "а до речі, у мене бабуся з Козачої Лопані".

Навіть не знаю, що сталося за ці останні 20 років, коли саме вектор громадської думки звернув не туди. Як сталося так, що Тарас Шевченко перетворився на ікону пророка, який не може бути Магістром Йодою або фронтменом групи "Кісс"? Напади на художні виставки, зірвані нешкідливі дискусії про фемінізм і права ЛГБТ, зламані руки художника, навіть нещодавній вандалізм над кумедною і прикольною виставкою портретів Тараса Шевченка на однойменній станції метро – все це було неможливо на початку 2000-х. Як і істерична пропаганда сімейних цінностей – сім'ї були  як сім'ї, де часом зраджували, часом розлучалися, часом народжували і виховували дітей.

Загалом, дух свободи вітав над усіма. В який момент це все радикалізувалося, розділивши суспільство на два непримиренних табори? Сьогодні, як ми бачимо, одне крило – у балаклаві і чорних куртках ратує за абстрактні сімейні цінності аж до побиття камінням і готові вбивати за слово "фемінізм". Інше радикальне крило загрузло в образі багатовікового гноблення, забуваючи, що від свавілля можновладців страждали не тільки жінки, але і чоловіки – їх так само вбивали, ґвалтували і тримали в рабстві. І в процесі боротьби за гендерну рівність неможливо отримати свободу, не отримавши відповідальності. Боротися за свої права тепер означає "ненавидіти всіх чоловіків і будь-які вияви маскулінності" – незважаючи на те, що українські жінки-воїни стоять на фронті пліч-о-пліч з чоловіками, керують компаніями і рубають бабло в бізнесах різного рівня. А широка суспільна дискусія про фемінітиви іноді за напруженням перевершує суперечки про релігію й атеїзм, веганство й м'ясоїдність.

Вся це довга передмова була до того, як змінилося ставлення до свята 8 Березня, з Міжнародного жіночого дня, "свята весни і краси", який став нарешті днем боротьби жінок за свої права. Менше з тим, суспільство поки що не знайшло свого спільного знаменника між двома радикальними "крилами" і дуже акуратно ставиться до цього дня. Розпалюються суперечки – дарувати квіти чи це образливо? Вітати жінок з тим, що вони жінки, чи співчувати жертвам багатовікового чоловічого терору? Борщ – це їжа або символ гноблення? Не радують вкидання "8 Березня Рада взагалі хоче скасувати!". У школі, де навчається моя донька, запропонували назвати цей день Днем весни і привітати не тільки дівчинок, але й хлопчиків. "Хлопчики можуть образитися!" – необережно відреагував батьківський чатик, і тут вже я образилася – що, дівчинкою бути некомильфо? Вирішили поки залишити так, як є, а наступного року "подивитися".

Загалом, прогресивна частина суспільства 8 Березня вийде на марш за права жінок – до речі, з ризиком для свого здоров'я. Непрогресивна – замовить столик у ресторані й буде чекати на квіти, подарунки і тістечка. Ті, що сумніваються, будуть з тривогою стежити за цими процесами.

Залиште свій коментар

Вибір редакції