Фізики планують прострелити Всесвіт гігантським лазером

Дата публікації
Перегляди
7348
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Фізики планують прострелити Всесвіт гігантським лазером

Ілюстрація

Найпотужніший на Землі лазер повинен допомогти фізикам зрозуміти будову Всесвіту. Він буде побудований до 2017 року.

До 2017 року буде побудовано лазер, небаченої на Землі потужності, за допомогою якого науковці вивчатимуть таємниці Весвіту. Лазер планують встановити у Британії.

На часі вчені створюють дослідницькі прототипи цього монстра, здатного, як обіцяють, пропалити тканину світобудови.

Слідом за Великим адронним колайдером (ВАК), супер-лазер, названий ELI (Extreme Light Infrastructure Ultra-High Field Facility), націлений на те, щоб розкрити таємниці Всесвіту. ВАК повинен допомогти зрозуміти, як зародився Всесвіт, а ELI - з чого складається.

Як пояснює професор Джон Колльє, науковий керівник проекту ELI і директор лазерного центру (Central Laser Facility at Rutherford Appleton Laboratory in Didcot, Oxfordshire), потужність монстра становитиме 200 петаватт.

За його словами, це більше, ніж Земля отримує від Сонця і в 100 тис. разів більше, ніж виробляє вся наша цивілізація.

Уся ця жахлива сила буде сконцентрована в неймовірно короткому пострілі-імпульсі тривалістю менше, ніж у трильйонну частку секунди (10-14 секунди - за цей час світло встигає пробігти частки мікрона).

"Найпотужніший на Землі лазер дозволить нам вторгнутися в зовсім невідому область фізики", - сказав Колльєр.

За його словами, мова йде про те, що постріл буде настільки потужним і щільним, що він зможе пропалити простір-час і, по суті, зробити дірку в цій тканині світобудови, на місці якої утворюється порожнеча - вакуум.

За однією з теорій, в цьому вакуумі - непередбачувано, буквально з нічого і нізвідки виникають всілякі невловимі поки частинки. І там же - у вакуумі - зникають. Але завдяки ELI їх начебто можна буде побачити і, навіть, добути.

Очікується, що імпульс ELI ще й поділить матерію на речовину і антиречовину, відкриє виходи в інші виміри, можливо, навіть "засвітить" темну матерію і буквально покаже, як все-таки влаштовані атоми речовини, вважають науковці.

Вони також додають, що ELI виглядає навіть страшніше, ніж ВАК.

За планами науковці, прототипи ELI - дослідні лазери меншої потужності - будуть запущені в 2015 році в Чехії, Угорщини та в Румунії.

Читайте також:

Колайдер готовий спіймати бозон Хіггса

В Італії почалося будівництво нового колайдера

Японія створить власний колайдер для розкриття таємниці зародження Всесвіту

На колайдері відбулося можливе народження нової частинки

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
7348
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація