Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Реформа СБУ: експерти розповіли, якою має бути спецслужба

Служба неоднозначно сприймається у розслідуванні справ, які пов'язані з бізнесом. 

На 25-річчя створення Служби безпеки України (СБУ), яке відзначали у березні, президент України Петро Порошенко пообіцяв докорінно реформувати це відомство.

У виступі під час урочистостей у центрі спецоперацій в Київській області він тоді запевнив, що вже незабаром окремі функції СБУ будуть передані іншим правоохоронним органам: Національному антикорупційному бюро (НАБУ), Державному бюро розслідувань (ДБР) та Національній поліції.

Натомість СБУ залишиться головним контррозвідувальним відомством країни, наголосив президент.

За його словами, найближчим часом Рада національної безпеки і оборони розгляне відповідну концепцію реформування служби, складену згідно із стандартами НАТО. Відтоді ця тема зникла з поля зору громадської уваги, але у ЄС про неї не забули.

Цього тижня голова представництва Євросоюзу в Україні Х'юг Мінгареллі вирішив нагадати українським можновладцям про обіцяне. "СБУ значною мірою є нереформованою. Важливо якнайшвидше забезпечити те, щоб СБУ зосереджувалася на контррозвідці та протидії тероризму, а також припинити ту її діяльність, яка доручена (іншим) правоохоронним органам", - заявив Мінгареллі, додавши, що одним із видів такої діяльності є боротьба із корупцією.

Служба "на всі руки"

Із тим, що СБУ необхідно позбавити непритаманних їй функцій, згодні навіть деякі колишні співробітники служби. Так екс-заступник голови СБУ, а нині член експертної ради київського Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Олександр Скіпальський згадує у цьому контексті боротьбу із контрабандою та організованою злочинністю.

За його словами, такі злочини мають цікавити спецслужбу лише з огляду на те, що вони становлять поживне середовище для агентурної роботи іноземних розвідок. "Але боротьба із цими злочинами не має бути відповідальністю СБУ", - зазначає експерт.

Відео Правоохоронці затримали двох посадовців "Укрзалізниці" на земельній махінації

Такої думки дотримується і головний експерт групи "Антикорупційна реформа" Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов. За його словами, Служба безпеки не може займатися корупційними злочинами через те, що більшість із них просто не входить у сферу відповідальності СБУ, а її співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли йдеться про правопорушення у фінансовій сфері. "Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними", - розповідає Лємєнов. Така "самодіяльність" має свої наслідки.

За словами виконавчого директора київського Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, СБУ іноді виступає як інструмент тиску у суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом "державного рекету", про випадки якого останнім часом часто можна почути у IT-сфері.

Так, голова наглядової ради Української асоціації венчурного та приватного капіталу UVCA Андрій Колодюк говорить про близько 50 випадків неправомірних обшуків в IT-компаніях за останній рік.

Річний звіт Ради бізнес-омбудсмена за 2016 рік показує, що кількість скарг на СБУ порівняно з попереднім роком зросла майже втричі - з семи до 20 скарг.

Це найбільші темпи в порівнянні з усіма іншими державними інституціями. Водночас співробітники СБУ стали фігурантами низки гучних журналістських розслідувань, які показують їхні коштовні маєтки та автомобілі.

Відео Гібридна війна: чому українські військові гинуть на мирній території

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін запевняє - рівень життя керівного складу Служби безпеки не відповідає формальним доходам. Він вимагає оприлюднення досі засекречених декларацій цих посадових осіб.

Скіпальский називає нинішній стан СБУ не інакше як "занедбаним" з точки зору моралі.

Забута реформа

Слова Мінгареллі - це не перше нагадування західних партнерів Києва про необхідність пришвидшити реформу Служби безпеки. Так, у лютому директор Офісу зв'язку НАТО в Україні Александер Вінніков висловив очікування, що Порошенко затвердить концепцію реформування СБУ, яка була завершена ще в липні торік.

Для її розробки у січні того ж року була створена міжнародна консультативна група, у яку, згідно з інформацією на сайті Служби безпеки, ввійшли представники Консультативної місії ЄС з реформування сектора цивільної безпеки, іноземні радники при Офісі зв'язку НАТО в Україні, співробітники Центру інформації і документації НАТО в Україні, інших міжнародних організацій, а також провідні іноземні та вітчизняні експерти у цій сфері. Серед основних рис цієї концепції, як того і очікували експерти, є зміна підслідності низки злочинів, які відійдуть до компетенції НАБУ, ДБР та Національної поліції. Також йдеться про підсилення контррозвідувальної діяльності та розвиток агентурної мережі і створення механізму контролю за СБУ з боку громадськості та парламенту.

Але, на думку опитаних DW експертів, ключову роль відіграватиме саме перший аспект.

"Якщо забрати у Служби безпеки нерелевантні функції, це дозволить сконцентрувати сили на дійсно важливих питаннях контррозвідувальної та антитерористичної діяльності а також зменшить вірогідність використання відомства як інструменту політичного тиску", - пояснює Лємєнов. Та попри те, що документ було створено майже рік тому, він досі перебуває на затвердженні РНБОУ і не отримав схвальної візи президента.

Відео На сході країни підірвали автомобіль СБУ

Скіпальський пояснює це бажанням відповідальних за реформу осіб тримати усі процеси під особистим контролем. За словами експерта, цим "грішить" як голова РНБО Олександр Турчинов, так і президент та його підлеглі.

Втім, Скіпальський покладає надії на те, що тиск західних партерів все ж допоможе зрушити реформу з місця. "Усвідомлення можновладцями того факту, що Україну можуть звинуватити у невиконанні зобов'язань перед ЄС та іншими міжнародними структурами - є однією із передумов змін у СБУ", - впевнений він..

Залиште свій коментар

Вибір редакції