Не апокаліпсис

Якщо Трамп порушуватиме правила гри, йому можуть влаштувати імпічмент. 

Специфіка цьогорічних президентських виборів у США дуже знайома українцям – вибрати із двох лих менше. Одна частина американців голосувала не так за Гілларі Клінтон, як проти Дональда Трампа, інша – навпаки. Але небажання перемоги кандидатки від демократів, як символічного представника відірваного від народу американського істеблішменту, виявилося більш потужним. Отже, результати цих перегонів – не так перемога Трампа, як поразка Клінтон. Тому малоймовірно, що вона претендуватиме на посаду президента США на наступних виборах. Можливо, вона навіть відійде від політичної діяльності.

Чи виконає Трамп свою передвиборчу обіцянку і посадить Клінтон за ґрати? Тут може бути два сценарії. З одного боку, Трамп як великодушний переможець може вибачити і забути свої обіцянки. З іншого – він може ініціювати розслідування щодо листування Клінтон чи фонду її сім'ї. Однак далі все залежатиме від того, як спрацює судова та правоохоронна системи, які в Сполучених Штатах, на відміну від України, незалежні.

Перемога Трампа несе значні ризики для американської політичної системи і внутрішньополітичної ситуації в США. Якщо ексцентричність Трампа призведе до конфліктів не тільки з демократами, але й республіканцями, а  його ініціативи порушуватимуть стійкі правила гри в політичній системі країни, то це може призвести до спротиву і навіть до імпічменту.

Натомість для України загрозу несе непередбачуваність новообраного американського президента. Наразі неможливо точно сказати, якою ж буде його політика, але можна припустити, що зовнішньополітичний курс США стане менш послідовним і системним.

Одне із ключових питань, яке найбільше всіх турбує у зв'язку із обранням Трампа – чи буде він домовлятися із Путіним. Якщо ці переговори все-таки відбудуться, то, швидше за все, їх головною темою стане Сирія. Російський президент навряд піде на принципові поступки у цьому питанні. Від США поступок також не варто чекати. Тому якщо Трампу і Путіну все ж не вдасться домовитися, конфронтація між Штатами та Росією тільки посилиться.

У цих переговорах Україна не відіграватиме роль розмінної монети. Єдине, що Трамп зможе пообіцяти Путіну – це посилити тиск на Україну щодо виконання Мінських домовленостей. Однак і чинна американська адміністрація тиснула на нас: Барак Обама і Джон Керрі переконували Київ прискорити виконання Мінська. Проте позиція США не може бути для України визначальною, адже для ухвалення будь-яких законів  потрібна підтримка більшості у Верховній Раді. І якщо її не буде, будь-який тиск не матиме ефекту.

Натомість Сполучені Штати можуть зменшити фінансову та військово-технічну підтримку. Проте треба пам'ятати, що Конгрес США ухвалив резолюцію про підтримку України. Як свідчить практика, американський президент змушений рахуватися з позицією Конгресу. І для України важливо, що стратегічна підтримка збоку США – це позиція як демократів, так і республіканців. Із представниками Республіканської партії активно працюють українські лідери: під час візитів до Штатів як президент, так і прем'єр-міністр зустрічалися із впливовими республіканцями. І тепер ця робота має тільки посилитися. Українські дипломати шукатимуть вихід на тих, хто впливатиме на формування зовнішньої політики США. Як і раніше, нашій владі потрібно співпрацювати з Конгресом, щоб він зберігав лінію активної підтримки України.

Однак навіть якщо Трамп не рахуватиметься із позицією парламенту, то його рішення можуть просто не отримати підтримки в Конгресі. Свого часу Обамі теж було складно: йому із величезними труднощами вдалося зібрати додаткові голоси, щоб ухвалити угоду з Іраном. Він також був змушений іти на поступки Конгресу в питанні бюджету. Тому є підстави вважати, що якщо Трамп захоче змінити або зняти санкції проти Росії, то Конгрес заблокує цю ініціативу.

Отже, панікувати не варто. Так, Трамп у кріслі американського президента – це додаткові ризики для України, але не апокаліпсис. Нам просто потрібно змінити тактику і вже зараз визначати, з ким ми будемо працювати і які люди можуть допомогти зберегти партнерство з Україною. У цьому випадку може допомогти якраз робота із керівництвом Республіканської партії, у лавах якої є багато друзів України і яку активно підтримує українська громада США.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

результати виборів у США, інфографіка, станом на 17:00
ТСН.ua

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: