Великий адронний колайдер встановив черговий рекорд

Великий адронний колайдер встановив черговий рекорд

ВАК побив ще один рекорд / Фото: О Вселенной

Нинішній рік може стати вирішальним у пошуку останнього відсутнього елемента сучасної теорії елементарних частинок - бозона Хіггіса.

У ніч на 23 березня пучки протонів у Великому адронному колайдері (ВАК) досягли рекордної енергії 4 тераелектронвольта.

Про це свідчать дані на онлайновому моніторі стану коллайдера, розміщеному на сайті Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН).

У Великому адронному колайдері стикаються летять назустріч один одному пучки протонів. Зливи частинок і випромінювання, що виникають при зіткненнях, фіксують чотири спеціалізовані детектори, розташовані в точках перетину пучків. Чим вище енергія протонів, тим більше шансів виявити сліди цікавих для фізиків процесів, наприклад, народження бозона Хіггса.

Наразі обидва пучка протонів виведені на енергію 4 тераелектронвольта, йде перевірка і налаштування всіх систем. Якщо енергія кожного пучка становить 4 тераелектронвольта, то сумарна енергія зіткнень в ньому досягне 8 тераелектронвольт. Це в чотири рази більше, ніж у найближчого суперника ВАКа - закритого в жовтні 2011 року американського коллайдера Теватрон (Tevatron), але майже в два рази менше, ніж проектна енергія коллайдера - 14 тераелектронвольт.

Спочатку планувалося, що в 2012 році коллайдер буде працювати по тій же енергії, що і в 2011 році - по 3,5 тераелектронвольта на пучок. Але в лютому керівництво ЦЕРНу прийняло рішення, що в 2012 році коллайдер буде виведений на енергію 8 тераелектронвольт.

Як очікується, в 2012 році коллайдер працюватиме до листопада, а потім буде зупинений на 20 місяців для апгрейда до проектної сумарної енергії 14 тераелектронвольт.

Нинішній рік може стати вирішальним у пошуку останнього відсутнього елемента сучасної теорії елементарних частинок, так званої Стандартної моделі. Ця гіпотетична частинка відповідає за масу всіх інших елементарних частинок, проте теорія не дозволяє точно встановити масу бозона Хіггса.

Повʼязані теми:

Наступна публікація