ФБР опублікувало досьє на висланих російських шпигунів

ФБР опублікувало досьє на висланих російських шпигунів

На сайті ФБР опубліковані десятки файлів - документи, фотографії, відеозаписи, які стосуються викритих у 2010 році шпигунів.

Одна із затриманих у США шпигунів Анна Чапман / Фото: vkontakte.ru/id10223453
Федеральне бюро розслідувань США (ФБР) опублікувало документи, що стосуються викритих російських шпигунів, висланих з країни у липні 2010 року. Публікація стала відповіддю на запити журналістів.

Серед опублікуваних на сайті ФБР файлів - десятки документів, фотографій і відеозаписів, пише ВВС.

Інформація була надана у відповідь на запит журналістів агентства Ассошіейтед Прес - відповідно до американського закону про свободу інформації.

Як повідомляється, оприлюднені матеріали про операцію "Історії примар" були отримані в ході стеження за російськими агентами, що тривало більше 10 років.

"Арешт десяти російських шпигунів минулого року став страшним нагадуванням про те, що шпигунство на американській землі не зникло із закінченням холодної війни", - йдеться у передмові до публікації на сайті ФБР.

Незважаючи на те, що російським "нелегалам" так і не вдалося отримати доступ до засекречених документів, "їх наміри були серйозними, далекосяжними, а діяльність добре спонсорувалася" Службою зовнішньої розвідки Росії, підкреслює Федеральне бюро розслідувань.

У якості доказу цієї точки зору наводяться слова одного з американських агентів, які стежили за російськими розвідниками. Він стверджує, що жоден уряд не вкладатиме таких суттєвих коштів у своїх шпигунів, не розраховуючи на те, що вкладення окупляться.

У червні 2010 року американська влада звинуватила десятьох ймовірних російських агентів у шпигунстві, після чого відбувся їх обмін на чотирьох осіб, засуджених за шпигунство в Росії.

Головною героїнею шпигунського скандалу стала 28-річна Анна Чапман, яка до того моменту провела у США всього чотири місяці та, за оцінками спецслужб, не встигла завдати істотної шкоди американській державі.

Тим не менш, в досьє ФБР вона фігурує досить часто.

На одному з відеозаписів вона вирушає до універмагу Macy's у Нью-Йорку в січні 2010 року, де купує легінси і приміряє капелюха, після чого, як повідомляється, вона нібито передає закодовані повідомлення, сидячи в кафе у центрі міста.

На іншому відео Чапман відкриває свій ноутбук, перебуваючи у книжковому магазині. "Технічне прикриття вказало, що комп'ютерний сигнал почав передаватися в той же самий момент", - йдеться в сильно відредагованому описі відео, яке, на думку ФБР, має продемонструвати процес виходу шпигунів на зв'язок зі своїми кураторами.

На іншому записі, як говориться в описі, показаний обмін пакетами між ймовірним російським шпигуном Крістофером Метсосом і російським дипломатом із Нью-Йорка.

Нагадаємо, десять російських агентів були заарештовані американськими спецслужбами 27 червня 2010 року. Ще один чоловік був затриманий на Кіпрі, але втік.

Фігурантами шпигунського скандалу стали Анна Чапман, Річард і Синтія Мерфі, Хуан Лазаро, Майкл Зотоллі, Патрісія Міллз, Михайло Семенко, Віккі Пелаес, Доналд Ховард Хітфілд і Трейсі Лі Енн Фолі.

Майже відразу ж їх обміняли на людей, засуджених у Росії за шпигунство: вченого Ігоря Сутягіна, а також колишніх співробітників спецслужб Сергія Скрипаля, Олександра Запорізького і Геннадія Василенка. Обмін відбувся в аеропорту Відня.

У жовтні 2010 року російський президент Дмитро Медведєв нагородив висланих із США агентів, а прем'єр-міністр Володимир Путін зустрівся з ними та заспівав пісню "С чего начинается Родина".

За даними ФБР, головним куратором нелегальної мережі був полковник Служби зовнішньої розвідки Олександр Потєєв, який Московським окружним військовим судом був визнаний винним у провалі групи російських таємних агентів у США і заочно засуджений до 25 років.

Викриття російських агентів у США багато експертів називали найбільшим провалом в історії російських спецслужб.

Читайте також:

У Німеччині затримали подружжя російських шпигунів

Померла легендарна шпигунка "Біла миша", яка могла "вбити нациста голіруч"

Російська шпигунка, яка у США була домогосподаркою, влаштувалася на роботу в "Транснефть"

У спортивній сумці в лондонській квартирі знайдено труп шпигуна

Шпигунка Анна Чапман видасть Росії всі таємниці світу

ФБР оприлюднило відео спостереження за російськими шпигунами у США

ФБР оприлюднило відео спостереження за російськими шпигунами у США

Повʼязані теми:

Наступна публікація