Після "шпигунського скандалу" американці впевнені: шпигуни всюди

Шпигунський скандал між Росією та США вразив американців, які були певні, що це пережиток холодної війни, проте у сучасному світі шпигунство займаються набагато частіше і на різних рівнях, з'ясували журналісти.

Викриття російської шпигунської мережі вразило американців, котрі наївно припускали, що міжнародне шпигунство - це породження холодної війни та Голівуду. Насправді шпигунство всіх мастей з часів холодної війни тільки розширилося - багато в чому завдяки новим технологіям і попиту, що росте на інформацію в суспільному і приватній сферах, кажуть експерти розвідки.

Різниця в тому, що якщо раніше професійний шпигунство був виключно на високому державному рівні і мав на меті таємне стеження одного уряду за одним, то тепер він включає і виявлення терористів, і моніторинг громадських зв'язків з метою вчасно розкрити підозрілі наміри.

Таким чином, шпигуни в буквальному сенсі всюди серед нас, пише журнал Newsweek, який розповів, як виглядає сучасне шпигунство.

США за словами експертів, зараз шпигує переважно за Іраном, Північною Кореєю і Китаєм. Ті, мабуть, платять тією ж монетою. Правда, на відміну від старих часів, крім агентів в людському вигляді тепер активно діють "кібершпіони".

Як повідомив співробітник ЦРУ у відставці, а нині директор Музею шпигунів у Вашингтоні Пітер Ернест, щоденно Штати піддаються "сотням тисяч" кібератак, більшість яких наноситься з Пекіна.

Він також зазначив, що терористичні мережі успішно оволоділи мистецтвом шпигунства. Наприклад, відомий напад на Мумбаї в 2008 році вимагало неабиякої підготовки, в ході якої агенти терористів використовували хоча і не найдовершенішу техніку, але все-таки досить уміло. А наприкінці грудня 2009 подвійний агент "Аль-Каїди" проник на базу ЦРУ в Афганістані та вбив сімох агентів, підірвавши себе.

Шпигунство в сучасному світі - справа не тільки політики чи війни. Існують приватні розвідувальні агентства, які за замовленням корпорацій виявляють обман на переговорах, стежать за конкурентами і т.п. Практично всі великомасштабні і дорогі операції нині полягають лише після того, як сторони ґрунтовно промацає один одного за допомогою найнятих агентів. У розпорядженні останніх як правило є найсучасніші пристрої, наприклад лазери, які можуть записувати розмови за кілометр, реєструючи ледь вловиму вібрацію віконного скла.

Примітно, що в таких розвідагентствах працюють в основному колишні співробітники спецслужб, включаючи британську MI-5 і радянський КДБ. А ЦРУ навіть дозволяє таким чином підробляти своїм діючим аналітикам.

У США процвітають приватні розшукні бюро. Вони займаються в основному стеженням за подружжям, підозрюваними у зраді. І тут агенти діють практично як у шпигунських трилерах: стежать за об'єктом, розчиняючись в натовпі, прослуховують його розмови, нишком ведуть фото-та відеозйомку.

Скіпп Поршез, президент нью-йоркського агентства Sherlock Investigations, зауважив цікавий факт: жінки вгадують подружню невірність в 90% випадків, а ось чоловіки, які думають, що у дружини є коханець, зазвичай помиляються.

Newsweek робить висновок, що зі стрімким розвитком технологій методи розвідки і контррозвідки будуть удосконалюватися, що в недалекому майбутньому ще більше розширить сферу їх діяльності і породить нове покоління супершпигунів.

Інтерес до шпигунської теми виріс після після так званого "шпигунського скандалу" між США та Росією. Десять "російських шпигунів" були арештовані в США в кінці червня 2010 року. Анні Чапман, Михайлу Семенко, Майклу Зоттолі (Михайло Куцик), Патрісії Міллз (Наталія Переверзєва), Вікі Пелаес, Хуану Ласаро (Михайло Васенко), Річарду та Сінтії Мерфі (Володимир та Лідія Гурієва), Дональду Хітфілду (Андрій Безруков ) і Трейсі Фоулі (Олена Вавілова) - були пред'явлені звинувачення в шпигунстві та відмиванні грошей.

ФБР вистежували їх понад десять років. За версією американської влади, всі вони виконували різні завдання для російської розвідки, зокрема, збирали інформацію про розробки в галузі озброєння, а також встановлювали контакти з впливовими особами.

8 липня всі 10 затриманих у США фігурантів справи визнали себе винними в нелегальному співробітництві з іноземним урядом, після чого суд зняв з них звинувачення в легалізації незаконних доходів і розпорядився депортувати їх з США.

Наступного дня в аеропорту Відня "російських шпигунів" обміняли на Ігоря Сутягіна, Сергія Скрипаля, Олександра Запорізького і Геннадія Василенко - засуджених в РФ за шпигунство і помилуваних напередодні президентом Дмитром Мєдвєдєвим.

Пізніше стало відомо про арешт ще одного "російського агента", але його назвали "незначним".

Читайте також:

Російська шпигунка Чапман уцінила свою історію у 10 разів

США втратили єдиного цінного агента з російської шпигунської мережі

Правнучка Хрущова впізнала в одному із російських "шпигунів" свого студента

Депортований із США 12-й російський агент був співробітником Microsoft

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: