Екс-глава британської розвідки став на захист російських шпигунів

Екс-глава MI5 вважає, що 10 російських шпигунів, висланих зі США, насправді являють собою реальну загрозу, попри те, що їх сприйняли невдахами.

Вислані зі США російські шпигуни далеко не так безпорадні і смішні, як їх представила західна преса.

Так вважає колишній директор британської контррозвідки Стівен Ландер, який очолював MI5 шість років аж до 2002 року.

Він заявив, що сам факт існування мережі російських нелегалів - тобто, шпигунів, що працюють без дипломатичного прикриття, - жодною мірою не предмет для насмішок.

На його думку, те, що викриті агенти не виглядають скільки-небудь небезпечними і здаються невдахами, - це частина захоплюючої гри. "От чому росіяни часто досягають успіху в шпигунській справі: такий образ - це свого роду прикриття. Вони - гвинтики машини, дуже професійної і грізної", - вважає Ландер.

Використання нелегалів - це небезпечна форма шпигунства, доведена до досконалості Радянським Союзом в роки холодної війни, розповів екс-глава контррозвідки. Впровадження агентів відбувається поступово, протягом тривалого часу і практично непомітно для країни-об'єкта шпигунства.

Перед такими людьми ставиться мета через роки одержати яку-небудь державну посаду, щоб ефективно шпигувати за урядом. Або вони стають на чолі локальної шпигунської мережі, куди вербують агентів інші, і яка контролюється з третьої країни, можливо, навіть офіцером спецслужб, який все одно працює без офіційного прикриття.

Те, що Росія досі використовує нелегалів, повністю оплачуючи їх діяльність, безсумнівно повинно бути предметом серйозного занепокоєння для Заходу, в тому числі для Великобританії, вважають експерти. Так, колишній заступник голови британської розвідки MI6 Джеррі Ворнер не сумнівається, що безліч нелегалів діють в сусідніх з Росією країнах - передусім в Україні та Грузії.

За його словами, останнім часом відзначається сплеск активності "справжніх" росіян агентів - тобто, шпигунів під прикриттям. Зараз вони діють настільки ж інтенсивно, як у розпал холодної війни, стверджує колишній розвідник.

Єдине, що змінилося з тих часів - це цілі шпигунів. Тепер вони багато в чому лежать в економічній площині, оскільки сучасна Росія хоче зміцнити свою стратегічну позицію у світі за рахунок своїх енергоресурсів.

Десять "російських шпигунів" були арештовані в США в кінці червня 2010 року. Анні Чапман, Михайлу Семенку, Майклу Зоттолі (Михайло Куцик), Патрісії Міллз (Наталія Переверзєва), Вікі Пелаес, Хуану Ласаро (Михайло Васенко), Річарду та Сінтії Мерфі (Володимир та Лідія Гурієва), Дональду Хітфілду (Андрій Безруков) і Трейсі Фоулі (Олена Вавілова) - були пред'явлені звинувачення в шпигунстві та відмиванні грошей.

8 липня всі 10 затриманих у США фігурантів справи визнали себе винними в нелегальному співробітництві з іноземним урядом, після чого суд зняв з них звинувачення в легалізації незаконних доходів і розпорядився депортувати їх з США.

Наступного дня в аеропорту Відня "російських шпигунів" обміняли на Ігоря Сутягіна, Сергія Скрипаля, Олександра Запорізького і Геннадія Василенко - засуджених в РФ за шпигунство і помилуваних напередодні президентом Дмитром Мєдвєдєвим.

Читайте також:

Вперше у США одну з розвідслужб очолила жінка

Шпигунці Анні Чапман пропонували здати своїх колег в обмін на життя в Англії

Затверджено нового керівника національної розвідки США

У США вперше опубліковані знімки всіх десяти "російських шпигунів" після затримання

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: