Визначено шляхи розвитку Європи та Росії в 2012 році

Дата публікації
Перегляди
1396
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Визначено шляхи розвитку Європи та Росії в 2012 році

Аналітики дали прогнози на 2012 рік: які тенденції слід очікувати у світовій політиці та економіці.

Світова політика в 2012 році буде зосереджена на вирішенні тих проблем, які виникли в 2011-му.

Європа опиниться на межі розвалу, але боротиметься за єдність, Азія продемонструє значне економічне зростання і розширить сфери впливу, а в Росії експерти очікують пробудження громадянського суспільства.

Прогнози щодо найбільш ймовірних тенденцій, які хвилюватимуть світ в 2012 році, склало видання "Главред" за результатами опитування провідних аналітиків та політологів міжнародних університетів.

Європа: криза, боротьба за єдність і вибори

Чи може криза євро розвалити ЄС - поки на це питання відповіді немає / Фото: AFP
У 2012 році ЄС опиниться на межі розвалу і лише великими зусиллями зможе зберегти свою цілісність, передрікають фахівці. На їхню думку, щоб рухатися далі, ЄС має ухвалити рішення про уніфікацію. В іншому випадку кризу суверенних боргів неможливо буде подолати.

На першому плані, як очікується, залишаться проблеми Греції. Оскільки реформа ЄС запрацює не одразу, а Афіни повинні будуть платити по заставних вже в середині 2012 року, цілком можливі нові кризи. Крім того, важливою країною стане Італія. Якщо Рим заговорить про дефолт, то сам Союз може не встояти.

"Одним з головних економічних трендів в ЄС і в світі стане поступове розповзання кризи з центральних економік регіону далі на периферію. Іншою дуже важливою тенденцією стане посилення економічної прірви всередині самої Європи. Адже промисловість півночі континенту буде розвиватися стабільно і ставати все більш конкурентоспроможною. А південь ЄС все більше відстає у своїй модернізації. Подолати цей розкол можна тільки шляхом масових структурних реформ в регіоні Середземного моря. Але поки я не бачу таких ініціатив", - розповів Фредрік Еріксон, глава European Centre for International Political Economy.

На його думку, наступного року Європа шукатиме своє місце в новій економічній моделі, однак зараз він не бачить нових можливостей для зростання в цьому напрямі.

У політиці Європа має зробити кроки до більшої єдності і вирішити, чи хоче вона йти далі разом. Крім того, Ніколя Саркозі та Ангела Меркель, як два найвпливовіших політика на континенті, боротимуться за збереження своєї влади. Адже Франція і Німеччина переживуть парламентські вибори, і політичний курс цих країн може разюче змінитися.

"Важливими стануть вибори у Франції та Німеччині. Адже якщо правлячі кабінети впадуть, то ситуація може сильно погіршитися. Так трапилося в 1998 році, коли Герхард Шредер, отримавши владу, змінив економічну політику країни, що призвело до спаду виробництва. Зараз не настав час для бурхливих політичних змін", - переконаний Адріан Шоутен, глава досліджень ЄС, Netherlands Institute of International Relations Clingendael.

Азія: військова міць Китаю і світове лідерство

Китай сперечається із США за контроль над Азіатсько-Тихоокеанським регіоном
Азіатському регіону в 2012 році прогнозують економічний і політичний розквіт. Навіть в умовах кризи головні країни цієї частини світу демонструють досить впевнене економічне зростання. За звітами Світового Банку, в 2011-му Китай вийшов на позицію другої країни за обсягами економічного виробництва. Тепер у нього з'явилася реальна можливість впритул підійти до США, чия економічна політика зараз не є послідовною.

Крім того, в 2012 році Пекін активно будуватиме військовий флот, щоб потіснити США в контролі над Тихим океаном. Перший відремонтований авіаносець вже вийшов в Південно-китайське море на навчання. У майбутньому КНР нарощуватиме свою військову міць.

Тим же шляхом збирається йти і Делі. А ось вогнищами нестабільності в регіоні залишатимуться Пакистан і Афганістан. Їхня влада налаштована, нарешті, подолати талібів, але без військової допомоги НАТО зробити це буде вкрай складно. Адже в майбутньому році альянс продовжить виводити своїх солдатів з регіону.

"У 2012 році також будуть важливими наслідки цунамі в Японії. Адже влада цієї країни не змогла об'єднатися навіть після такої катастрофи і втратила свої позиції", - додав Генрі С. Ровен, старший аналітик Hoover Institution.

Росія: вибори і пробудження громадянського суспільства

Масові протести в Росії можуть перейти на новий рівень / Фото: Новая газета
Основна подія 2012 року в Росії станеться на початку березня – країна дізнається, хто буде наступним президентом протягом наступних шести років.

Поки головним кандидатом вважається Володимир Путін, який зараз очолює уряд. Його повністю підтримує вертикаль влади. Однак масові протести після виборів до Держдуми РФ, які пройшли 4 грудня, показали, що Кремль контролює далеко не все суспільство.

"Протести в Росії стали викликом для Путіна. Він повинен зрозуміти, що існуюча державна машина потребує серйозної заміні механізмів або хоча б мастила. Поки його правлінням задоволені багато росіян, але ті, хто виступають проти нього, поступово залучають до себе нових людей. Адже світова економічна криза не обійшла Росію стороною", - пояснив Метью Рожанські, директор програм Євразії, The Carnegie Endowment for International Peace.

На думку фахівця, зараз, можливо, було б краще, якби Путін вирішив не балотуватися, як свого часу Борис Єльцин. "Але Єльцин не хотів більше правити, а Путін хоче влади і не готовий відмовитися від своїх повноважень", - додав він.

А директор інформаційно-аналітичного центру МДУ Олексій Власов звертає увагу на те, що у російської опозиції поки не вистачає справжніх лідерів, здатних згуртувати навколо себе команду професіоналів.

"Адже такі популісти, як Навальний, мають свою межу, далі якої вони не підуть. На мій погляд, досить перспективним лідером був би Олексій Кудрін, але він поки не висувався на перші позиції. Хоча, думаю, на виборах у березні переможе Володимир Путін, політичний антураж вже змінився", - зауважив Власов.

Читайте також:

Події 2011 року, які змінили світ

В 2012 році світ накриє криза і Україна піде на дно – астрологи

Вчені склали ТОП-10 сценаріїв знищення людства

Версія історика: в 2018 році на Європу чекає війна

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1396
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація