День пророка Іллі 2 серпня: обряди, звичаї та прислів'я

День пророка Іллі 2 серпня: обряди, звичаї та прислів'я

УНІАН

З цим святом власне пов'язували й астрономічне завершення літа, а тому дітям вже заборонялося купатись.

Ілля — це біблійний пророк, святий, пам'ять якого вшановують 2 серпня.

День пророка Іллі: церковні традиції

Явлення Господа показало Іллі, що Господь не лише грізний Суддя, що карає, але й милостивий, добрий Отець. Це явлення також було прообразом пришестя на землю Ісуса Христа, що явився не для того, аби судити і карати, але й щоб милувати і спасти людей.  Ілля, згідно з вказівкою Божою, помазав у пророки Єлисея, який згодом став його учнем.

Ілля — істотна фігура в православній духовності — багато церков і дітей одержують його ім'я.

День пророка Іллі: народні традиції

У народній традиції на початок серпня припадає один з найзначніших календарних празників — свято Іллі

Як пише український дослідник Василь Скуратівський у книжці "Місяцелік", воно мовби завершує літній обрядовий цикл. Деякі дослідники вважають, що Ілля увібрав усю аграрну магію бога грому і блискавок Перуна. В народі існувало повір'я, що "Ілля колісницею приїздить на свято". Адже у цю пору найбільше припадає грозових днів і "горобиних ночей".

Здавна було за звичай до Іллі намолотити хоч би корець зерна. "Ілля,- казали з цього приводу, — заходить до хати, щоб свіжого хлібця скуштувати".

З цим святом власне пов'язували й астрономічне завершення літа, а тому дітям вже заборонялося купатись, "бо на спині верба виросте". "Після Ілля, — стверджувала приказка,— купається лише свиня". В цей день намагалися нічого не робити. Серед гуцулів існувало повір'я: якщо ґазда працюватиме на святого Іллю, то неодмінно грім вдарить у "салаш" — полонинське стійбище (місце, де тримають свійських тварин на літніх пасовиськах - ред.).

Про Іллю існує і цікава легенда: якось чорти змовилися повергнути Бога, але він звелів Іллі прогнати нечестивців з неба. Ось тому Ілля і ганяється за ними на колісниці, від якої чути грім, і пускає в них свої стріли-блискавиці. Відтак дехто вважав, що пожежа від грому — то Божа кара. Застерегтись од неї можна лише страсною (посвяченою в Чистий четвер - ред.) свічкою, запаливши її перед іконою. Коли ж трапилася пожежа, то гасити її годилося кислим молоком.

На Іллю, як одне з найбільших літніх свят, жінки до схід сонця йшли на городи в одній сорочці й стискали головки капусти, приказуючи: "Святий Ілля, складай головки тугі та білі так, як я!". В цей день дехто навіть не вигонив у поле тварин, "бо гади всюди ходять", не вживав картоплі, оскільки це "великий гріх" і "нечиста всіх комарів з'їла". Воно й справді так — під цю пору вже зникають комахи.

Крім "горобиних ночей", для серпня характерний активний зорепад. Одні вважали — якщо зірка падає і згорає, "то відьма підхопила її і сховала у глечик", інші стверджували — коли зоря залишає по собі довгий пучок світла, то "це Україна втрачає дівчину". 

 Традиційно з Іллею закінчувалися жнива. Прислів'я стверджують: "Жнива кінчаються — осінь починається" чи "В цей день до обіду літо, а по обіді осінь". У південних районах України, де збіжжя достигало раніше, на житньому полі залишали пучок колосся — "Іллі на бороду".

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Наступна публікація