Неймовірні пригоди однієї реформи. Драма

Неймовірні пригоди однієї реформи. Драма

Роман Чайка

Головного шкідника і саботажника вже звільнено. Ним виявилась пенсіонерка, бабуся і заступник міністра фінансів Тетяна Єфименко, яка розхвалювала три проекти кодексу.

Дивовижний шлях пройшов Податковий кодекс (ПК). Як кажуть: від серця до серця. Його написали невідомі професіонали ще на початку цього Року реформ.

Хто? Віце-прем'єр Колесніков, відповідальний за ПК, з головою поринув у футбол-2012, віце-прем'єр Тігіпко відхрещувався від ПК усю виборчу кампанію, Азаров збирав урядові групи творців і "митних кріейторів", але сам кодекс йому ніхто й ніколи не показував, міністр Ярошенко і його Єфименко тикали пальцем на Бродського і головного митаря Папаїку. Одним словом – ніхто з цих поважних людей Податковий кодекс версії 1.0 не писав. Президент, як виявилося, ні того кодексу, ні наступного в очі не бачив, до рук не брав...

Перший кодекс ще у червні затвердили у першому читанні професійним складом депутатської більшості без зайвої балаканини. Усі каверзні поправки антинародної опозиції відкинули. А для платників різних податків прийняли ще й постанову про всенародне обговорення. Всенародний народ на підпільних "сходках" жваво обговорював вже затверджений урядом і депутатами проект кодексу. Більшість цих обговорень співпала з пляжним сезоном.

Прийшла осінь, і разом з нею в парламент прийшов міністр фінансів. "Результати проведеного дослідження переконливо свідчать, що громадськість підтримує податкову реформу... Всенародне обговорення проекту Податкового кодексу є гідною відповіддю тим, хто намагався зробити проект предметом політичних спекуляцій у власних інтересах. Відтепер Податковий кодекс – це не проект якоїсь окремої політичної сили або навіть коаліції – це всенародний проект, який спирається на позицію громадськості", - сказав Ярошенко з парламентської трибуни.

Депутати як тільки це почули, визнали кодекс настільки тупим, що самі ж його і скасували. І от хто тепер знає, куди ж поділися тисячі всенародних поправок? Всенародне обговорення, як процес, тоді також скасували разом із першим кодексом.

Невідомі урядовці почали готувати ПК версія 2.0. І це вже був новий і дуже покращений проект. У вересні перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв заявив, що "Податковий кодекс вже відпрацьований, документ є". Хто написав ті сім сотень сторінок узгодженого, оновленого й підтриманого громадськістю кодексу? Знову група невідомих реформаторів. І це нове творіння економічних геніїв Верховна Рада була "рада" затвердити - Чечетов махнув крилом і податкова реформа сталася.

І саме з цього моменту почалася справжня чортівня. Тижнями неправильні підприємці пікетували облдержадміністрації. Міліція силою волі стримувала їх несправні автобуси на Київ. На Майдані стояли намети "міста волі". Ні морози, ні дощі зі снігом не змогли спинити протести.

Виявляється, десятки тисяч не встигли взяти участі у літньому всенародному обговоренні і вимагали тепер скасувати увесь кодекс. Протестувальників звинувачували у повній підкупності: бабло їм дає Юля, директори базарів, власники супермаркетів, Клюєв, Льовочкін, Фірташ. Перелякані перші особи однією вилазкою спростували усі ці версії. Азаров з Януковичем власними ногами ходили поміж засніжених наметів, щоб "почути кожного".

Почули. Азаров, як голова уряду, чесно сказав: рік ті кодекси від мене приховували, ніколи не читав їх, але то були дуже погані кодекси. Президент подумав і наклав. Чи то часткове, чи повне вето – ніхто не знає. Азаров похвалився, що ідею заветувати "азаровщину в законі" він сам і придумав. Втретє депутати без зайвих балачок і сумнівів ухвалили Податковий кодекс версії 3.0. А вночі Гарант територіальної цілісності Межигір'я остаточно завершив "демократичний процес" розгоном наметового містечка підприємців. Віроломно, без оголошення війни перед світанком ОМОН та інші миротворці Могильова напали і перемогли...

Те, що Податкова біблія, як ніжно називають кодекс урядовці, лише на півроку заморозила проблеми малого бізнесу, але залишила тисячі недолугих новел і різночитань, платники податків відчують вже після Нового року. Три тижні терпіння, панове.

Асенізатори підкилимної політичної гри у поті чола аналізують: хто ж ще, крім Януковича, переміг у цій війні кодексів і майданів. Одні прораховують перспективи Азарова, Клюєва і Бойка, інші готуються до чисток. І в Межигір'ї, і на Банковій, здається, справді повірили, що ця податкова історія біло-блакитним салютом і нічним бліц-крігом ОМОНа остаточно завершена...

А тим часом справедливе покарання невблаганною битою наздогнало "кровосісів" та інших провокаторів, які тричі псували слова і букви улюбленого кодексу українського народу, приховували ті фоліанти від Азарова і Януковича, дурили і підставляли їх.

Головного шкідника, саботажника реформ і провокатора вже звільнено. Ним виявилась майже пенсіонерка, бабуся і просто заступник міністра фінансів Тетяна Єфименко, яка цілий рік ходила на ток-шоу і розповідала, якими хорошими були перший і другий, і третій проекти Податкового кодексу.

На місці зруйнованого наметового містечка Президент і його київський Попов встановили новорічну "йолку". Її оточили сотні бійців міліції і тяжка техніка. Наближається Свято. Свято для усіх платників податків.

Разом нас багато і тих податків вистачить на все: і на гелікоптер за 17 мільйонів, і на новий ліфт в адміністрації за мільйон, і трошки (півмільярда чи мільярд?) на облаштування побуту в Межигір'ї. Вистачить і на "йолку", і на кутю з олів'є, і на "совєтскоє" шампанське. І ще й залишиться.

___________________________________

Читайте також:

Майже перемога

Хапугам, хабарникам, VIP - корупціонерам втекти не вдасться. Їх наздожене надсучасний гвинтокрил (так бандерівці обзивають антикорупційний "вєртольот").

Повʼязані теми:

Наступна публікація