Парламент Британії заблокував ухвалену угоду про Brexit. Що далі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Велика Британія вже кілька років намагається узгодити основні пункти виходу з Європейського союзу.

У червні 2016 року у Великій Британії відбувається загальний референдум, на який виноситься питання членства у Європейському союзі. Цьому передувала низка активних кампаній як політичних партій, так і активістів за повну незалежність Британії від ЄС та виходу з організації. Тоді 51,9% проголосували за вихід з Європейського союзу, тоді як 48,1% захотіли лишитися в ЄС.

Проводити перемовини та виводити країну з Європейського союзу доручили Терезі Мей, яку обирають лідером консервативної партії. Через рік після референдуму, у червні 2017 року, Британія розпочинає ці перемовини. Вони тривають майже півтора року, оскільки сторони не можуть досягти домовленостей у ключових питаннях щодо митних правил, кордонів, громадянства, діяльності компаній ЄС у Британії та торгівельної угоди. Врешті-решт, наприкінці листопада ЄС та Британія узгоджують угоду про Brexit, яку називають "м’якою" за значні поступки з боку британського уряду. Після цього її мусив затвердити британський парламент, всередині якого думки щодо доцільності цієї угоди розділилися.

15 січня. Британський парламент розглядає проект угоди про Brexit. До того голосування мало відбутися 10 грудня 2018 року, однак прем’єр-міністр Тереза Мей перенесла його через суперечки всередині своєї партії. Ввечері депутати провалюють голосування – за угоду висловилися лише 202 особи, тоді як 432 парламентарі були проти. Після цього уряд повинен протягом трьох днів запропонувати новий текст угоди.

ВідеоBrexit: парламент не підтримав угоду про вихід з ЄС

Британський парламент так і не зміг визначити, де поставити кому у питанні виходу з Євросоюзу. План прем'єрки Терези Мей щодо розриву з ЄС парламент не підтримав. Це вже називають найбільшою поразкою уряду в історії Британії. Опозиція одразу поставила питання про недовіру уряду Терези Мей.

Brexit: парламент не підтримав угоду про вихід з ЄС

"Результати голосування – найбільша поразка для уряду в цьому парламенті від 1920-х років. Це катастрофічний програш. Після 2 років невдалих перемовин Палата громад винесла вердикт угоді про Brexit, і цей вердикт вирішальний", - заявив лідер опозиційної лейбористської партії Джеремі Корбін і розпочав процедуру голосування про вотум недовіри уряду Терези Мей.

Водночас сама Мей здаватися не збирається і таки планує вчасно досягти відповідної угоди та вивести Британію з ЄС. "Після того референдуму я стала прем'єр-міністром. Переконана: мій обов'язок – виконати їхні (британців – ред.) вимоги і я маю намір це зробити. Кожен день, який минає без розв'язання питання, означає ще більшу невизначеність, розчарування та злість", - зазначила прем’єр-міністр.

Лідери ЄС із розпачем сприйняли цю новину та всередині Євросоюзу вже готуються до виходу Британії без жодної угоди. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що парламентарі провалили "найкращу угоду з усіх можливих", а очільник Ради ЄС Дональд Туск, який послідовно не схвалює ідею Британії покинути Європейський союз, поставив риторичне запитання: "Якщо угода неможлива, і ніхто не хоче укладати угоду, то у кого нарешті вистачить сміливості сказати, що саме є єдиним позитивним рішенням?".

Вранці 16 січня у Європарламенті відбулися дебати стосовно голосування британського парламенту. Чи не найголовнішою темою була можливість відтермінувати вихід Великої Британії з ЄС, який призначений на 29 березня 2019 року. Однак переважна більшість парламентарів виступають проти тривалого відтермінування.

"Лунають пропозиції відкласти Brexit, однак якщо відкласти його далі дати європейських виборів (травень 2019 року – ред.), то це лише збільшить невизначеність в нашому суспільстві та економіці", - заявив координатор Європарламенту із Brexit Гі Верхофштадт.

У самій Британії вважають, що, найімовірніше, уряду доведеться проводити другий референдум, проти якого категорично виступає Тереза Мей. Очікується, що після таких тривалих суперечок щодо умов виходу, британці передумають та більшістю проголосують за те, щоб залишитися в складі ЄС.

"Я думаю, і я боюся, що ми прямуємо до шляхом відтермінування і, можливо, так, другого референдуму", - заявив депутат Європарламенту та колишній лідер Партії незалежності Великої Британії, яка послідовно виступала за вихід з ЄС, Найджел Фарадж.

Ввечері на Терезу Мей очікує голосування за вотум недовіри. Незважаючи на провал угоди, її Консервативна партія, а також невелика партія з Північної Ірландії заявили, що підтримають прем’єр-міністра, таким чином забезпечивши їй більшість голосів.

"Я не сумніваюся, що прем'єр-міністр переможе в цьому, і тоді вона зможе зосередитися на спробах щось з'ясувати з ЄС і парламентаріями. Я побоююся, що парламент може втратити глузд і піддати ризику весь процес Brexit, що, я думаю, буде катастрофічною помилкою", - заявив заступник голови Консервативної партії Джеймс Клеверлі.

Якщо ж Мей програє, то будь-яка парламентська партія може протягом 14 днів подати кандидатів на прем’єра та уряд, який має затвердити парламент. Якщо цього не відбудеться, у країні призначать дострокові вибори.

Brexit інфографіка
tsn.ua

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції