Українцям доведеться почекати на свої посилки з Китаю

Українцям доведеться почекати на свої посилки з Китаю

Пандемія COVID-19 торкнулася не тільки медичної сфери, а й похитнула основи міжнародної логістики.  Наприклад, зараз, щоб отримати посилку або вантаж із Китаю, споживачам у всьомі світі доведеться запастися терпінням і почекати — довше, ніж раніше. І якщо ще декілька місяців тому, були значно скорочені авіаперевезення, а наземний і морський транспорт працювали стабільно, то сьогодні спостерігаємо протилежну ситуацію. Отримати доставку поїздом або морем з Китаю можна, але з істотною затримкою.

Що трапилося?

Китайці повідомляють про брак порожніх контейнерів для доставки морем.  Як пише місцеве ЗМІ, в китайських портах спостерігається нестача контейнерів для завантаження товарів, які повинні піти по всьому світу, зокрема до Європи.  Приблизно 10-15 тисяч порожніх контейнерів наразі в портах Америки.  Занепад виробництва і зниження експорту з Америки привели до того, що ці контейнери не повернулися в Китай, де вони в дефіциті.  Експедитори жартують, що "доступність контейнерів залежить від того, скільки ви готові заплатити".  У випадку морських перевезень витрати на контейнери за три дні зросли від $500 до $1200 за контейнер.  Крім того, збори за отримання контейнерів в портах відправлення також оплачуються вантажовідправником, тоді як середня плата за збір контейнерів між китайськими та європейськими портами зараз приблизно утричі вища, ніж на інших маршрутах.  Вартість самого фрахту в умовах високого попиту і мінімальної пропозиції зросла.  Доставка вантажів морем з Китаю здійснюється зі значними затримками термінів. Фахівці відзначають, що проблема збережеться і в майбутньому році.

Доставку поїздом з Китаю проблеми не обійшли стороною.  Попит на таку доставку зростає стрімкими темпами, місць в поїздах не вистачає для товарів, що відвантажуються (зростання на 61% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 р.) Причини досить банальні — цей вид перевезення порівняно недорогий, а попит на доставку китайських товарів до Європи і Азії  в цьому році суттєво зріс.  Місць в поїздах так мало, що китайці перейшли до дуже незвичайних методів вирішення проблеми.

Декілька днів тому, на 3-му саміті Китайсько-Європейського залізничного шляху і Євразійського мультимодального транспорту, який пройшов в Іу, 12 компаній за допомогою жеребкування розділили між собою вільні слоти в поїздах, що відвантажуються. Проте, як і раніше, число поїздів у західному напрямку набагато перевищує їхню кількість в східному. Тому контейнери не повертаються в Китай вчасно та їх катастрофічно не вистачає. Аналітики відзначають, що найближчі декілька місяців будуть піковими в міжнародній логістиці загалом, і в доставці з Китаю зокрема.  Зростання вартості фрахту й надмірно перевантажені товарами транспортні вузли говорять самі за себе.

Що кажуть в логістичних компаніях?

Михайло Лимар, СЕО компанії Meest China, прокоментував труднощі доставки: "Те, що зараз відбувається на ринку доставки з Китаю — патова ситуація.  Річні контракти, які уклали логісти з транспортними компаніями, втратили свою силу через форс-мажори в Китаї та світі.  Хочу зазначити, що Китай значно обмежив імпорт товарів з Європи та США, контейнери та залізничні платформи просто не встигають повертатися в достатньому обсязі в Китай, провокуючи дефіцит контейнерного обладнання.  Головна новина китайського e-commerce цієї осені — на сайтах групи Alibaba в День холостяка 11/11 була продана рекордна кількість товарів на суму $74,1 млрд, що удвічі більше, ніж 2019 року.  Всі ці фактори в сукупності зіграли на руку затримок і зривів термінів доставки. Посилки та вантажі приїдуть.  Але термін їхньої доставки поки прогнозувати важко. Занадто багато невідомих в цьому рівнянні".

Чого очікувати українцям?

Жителям країн Європи та Америки саме час запастися терпінням.  Затримки в доставці товарів з Китаю позначаться на вартості товарів навіть у магазині поруч із вашим будинком. Тому, самостійні закупки на китайських сайтах залишаються вигідною альтернативою для економного шопінгу.  Головне, заздалегідь планувати покупки в Піднебесній, враховуючи ці логістичні нюанси.

Наступна публікація