За допомогою акцизів можна знизити рівень куріння - експерти

Дата публікації
Перегляди
1878
Поділитись:
WhatsApp
Viber
За допомогою акцизів можна знизити рівень куріння - експерти

Мініфін і Податкова борються з курінням / Фото: AFP

Новий акциз на тютюнові вироби примусить українців менше курити.

Мінфіну та ДПС України виступили з ініціативою внести зміни до Податкового кодексу, якими змінюється структура акцизного податку для тютюнової галузі. Чи призведе це до зниження споживання українцями тютюнових виробів? Чи наповнить це бюджет? На запитання відповіли експерти.

Кандидат економічних наук, начальник відділу економічних досліджень АТ "Ерсте Банк" Мар'ян Заболоцький вважає, що це позитивний крок. Оскільки в Україні була дуже велика різниця між дорогими і дешевими цигарками. Дешеві цигарки коштували, приблизно, три гривні, в той час коли найдорожчі коштували 30 гривень. Тобто різниця була в 10 разів. В той же час, в країнах Європи ця різниця складала всього лиш півтора-чотири рази.

"Власне у нас в останні роки доволі сильно підвищувалися податки і варіювалися ціни, але до значного падіння споживання це не призвело. Проблема була в тому, що піднімалася саме адвалорна складова, а не фіксована, тобто ціна дешевих сигарет залишалася все ж відносно низькою. І той сегмент людей, які найбільш чутливі до ціни - тобто люди з низьким доходом, на них це підняття податків мало впливало", - пояснив він.

Зараз же, фактично, податки в цьому законі будуть змінені таким чином, що буде податкове зобов'язання, і в той же час майже вдвічі буде зменшено адвалорну ставку, і це вплине у відсотках до продажу. Cтруктуру податків на сигарети змінять таким чином, що зменшиться розрив між дешевими і дорогими сигаретами. Це звичайно буде позитивним в тому, щоб українці менше курили. Українці сьогодні знаходяться на третьому місці по споживанню сигарет на душу населення. І власне українські чоловіки знаходяться десь на 5 місці у світі по смертності і захворюваності серцево-судинними хворобами через споживання сигарет і алкоголю.

Заслужений економіст України Олег Івченко також переконаний, що таке підвищення акцизів, особливо на цигарки без фільтру, це позитивно. Тому що раніше люди при підвищенні цін переходили або на більш дешеві сигарети, або так звані самокрутки, тому що тютюн не здорожчав серйозно на відміну від сигарет з фільтром.

Цього разу, є дуже позитивний момент в тому, що здорожчали і сигарети з фільтром, і без фільтру,хоча ціна останніх збільшиться ненабагато- максимум на 1 гривню. І найважливіше те, що здорожчав і сам тютюн. Це буде дуже позитивним моментом. На мою думку, нові акцизи на сигарети досить суттєво зменшать споживання, тому що люди або мають зменшувати кількість самого паління, або відмовлятися від нього. І в першу чергу буде відмовлятися від паління молодь.

Начальник Управління адміністрування акцизного податку та контролю за обігом марок акцизного податку ДПС України Наталя Хоцянівська: "В Україні відзначається стрімке зростання сплати акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів. У серпні 2012 р. до загального фонду державного бюджету надійшло 2,4 млрд. грн. цього платежу, що перевищує показник аналогічного періоду минулого року на 16,6%, або на 342,9 млн. грн".

За оцінками фахівців податкової служби, такого результату вдалося досягти завдяки двом факторам. По-перше, за рахунок проведених заходів по боротьбі з незаконним виробництвом та торгівлею алкоголем та тютюном. По-друге, збільшенню збору акцизного податку сприяло підвищення ставок на алкогольні напої та тютюнові вироби – на 8,9% та 15% відповідно. У цілому, за січень-серпень 2012 р. надходження акцизного податку становлять 15,4 млрд. грн., що на 10,7%, або на 1,5 млрд. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Політолог Володимир Цибулько вважає, що рівень споживання сигарет населенням зможе трошки вплинути на формування цінового ринку. Але з тютюнопалінням треба боротися поступово. З іншого боку – зниження рівня тютюнопаління зменшить ризик серцевих захворювань. Тому вважаю, що під час ухвалення законодавчих актів, які регулюють галузь, слід керуватися в першу чергу тим, як це вплине саме на зменшення рівня серцево-судинних захворювань. А вже в другу чергу думати про збільшення надходжень до бюджету.

Для боротьби із тіньовим обігом підакцизних товарів пропонується збільшити питому вагу специфічної ставки акцизного податку у мінімальному акцизному податковому зобов'язанні з одночасним зменшенням впливу адвалорної ставки. (Адвалорна ставка є незмінною вже тривалий час і становить 20%. Законопроект передбачає, починаючи з 2013 року, поступове зростання специфічної ставки, в той час як адвалорна, навпаки, буде знижуватися – з 20% до 12%), заявили в управлінні взаємодії із ЗМІ та громадськістю ДПС у Львівській області.

Трирічний план дозволить споживачам адаптуватися до поступового підвищення цін, виробникам - планувати свою діяльність. Окрім цього, навіть після підвищення акцизів вартість тютюнових виробів залишатиметься однією з найнижчих в Європі. Запропоновані зміни ставок податку враховують купівельну спроможність споживачів. Окрім цього, навіть після підвищення акцизів вартість тютюнових виробів залишатиметься однією з найнижчих в Європі. Разом з тим, такі заходи додатково забезпечать надходження понад 800 млн грн акцизного податку до бюджету.

Директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребінський думає, що тільки в комплексі з іншими рішеннями - з активною пропагандою та роботою проти куріння, тільки все разом і в комплексі може знизити споживання цигарок. Досвід інших країн показує, що після підвищення цін люди певний час економлять, потім звикають і повертаються до того ж рівня споживання. Тому лише цей захід нічого не вирішує, особливо в ситуації, яка склалась на сьогодні, коли дешеві цигарки дорожчають у відсотковому відношенні більше, ніж дорогі.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1878
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація