Різдво 25 грудня: історія, традиції, факти

Дата публікації
Перегляди
6724
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Різдво 25 грудня: історія, традиції, факти

Фото: Уніан

Вперше за сторіччя в Україні 2017 року 25 грудня зробили вихідним днем на честь вшанування "католицького" Різдва.

Різдво християни святкують у всьому світі. Але чому свято розділило вірян на дві громади, які святкують народження Христа 25 грудня і 7 січня, та що спільного й особливого має свято у християн східного та західного обрядів.

Католицьке Різдво: що це за свято і як правильно його святкувати

Різдво Христове — у християнстві день народження Ісуса Христа від Діви Марії у Вифлеємі. Традиційно 25 грудня в храмах  служать три літургії: нічну месу, месу на зорі і денну месу. Це символізує три іпостасі: народження Слова від Бога Отця, народження Бога-Сина від Діви і народження Бога у душі вірян.

Фото: Уніан

Під час першої меси священник вкладає в ясла фігурку немовляти, що уособлює Христа, і висвітлює її. Так віряни можуть відчути себе частиною подій, які відбувалися в Різдвяну ніч.

Коли святкують "католицьке" Різдво

У ніч проти 25 грудня протестанти, католики і лютерани святкують Різдво - день, коли на світ з'явився Ісус Христос. Хто і коли вирішив, що Ісус Христос народився саме 25 грудня, достеменно невідомо - в Біблії немає жодних вказівок на конкретний день і місяць появи на світло Спасителя. Зате відомо, що дату святкування Різдва затвердив своїм указом Папа римський Юлій I в 337 році.

Фото: Уніан

В давнину язичники у цей період святкували зимове сонцестояння. Сонце немов народжувалося знову, тому його потім вважали утіленням образу Христа.

Традиції на Різдво 25 грудня

Для католицького світу це свято має більше значення, ніж Новий рік. Готуватися до Різдва починають за місяць. Саме до різдвяних, а не до новорічних урочистостей присвячені барвисті ярмарки, придумано безліч традицій, а головне, протягом чотирьох тижнів проходять особливі храмові служби.

На згадку про дари волхвів немовляті Ісусу люди почали обмінюватися сувенірами, а традиція наряджати різдвяне дерево стала симбіозом різних древніх культів, відгомони яких збереглися і після остаточного становлення християнства. Важливу роль в появі різдвяної ялинки зіграли німецькі народи.

Ще однією багатовіковою традицією є установка різдвяного вертепу. Спочатку вони встановлювалися тільки в храмах і відображали перші хвилини з моменту появи на світ Ісуса Христа. Пізніше вертепи стали ставити і в будинках.

Що готують на Різдво 25 грудня

За традицією на Святвечір до першої зірки їсти не можна, а потім на стіл ставляться пісні страви. Центральне місце займає тарілка з облатками (прісним хлібом), які всі присутні передають одне одному з побажанням миру, добра і Божої благодаті.

Фото: Facebook

А ось вже на святковий стіл в день католицького Різдва столи накривають багаті. Особливо поширений звичай готувати індичку - під винним, журавлинним, яблучним соусом. І різдвяний пудинг - обов'язкова страва практично у всіх "католицьких" християн світу.

Чим відрізняється "католицьке" Різдво від християнського

Православне Різдво також випадає на 25 грудня, правда, за юліанським календарем, тому його прийнято святкувати 7 січня.

До революції 1917 року в Україні Різдво зустрічали разом і католики, і православні – 25 грудня. Та більшовики змінили календар і з того часу в Україні святкують два Різдва – 25 грудня за "католицьким" календарем і 7 січня за православним обрядом.  

Фото: Уніан

Розбіжності стосуються і безпосередньо релігійні традиції, пов'язаної зі святом. У православній церкві прийнято проводити одне різдвяне богослужіння, яке триває до ранку, і в якому поєднані Велике Повечір'я, Утреня та Літургія. У католиків служать три роздільні меси - вночі, вранці і вдень.

Головна церемонія "католицького" Різдва відбувається у Ватиканському соборі Святого Петра. Цю службу очолює Папа Римський і транслюється вона у всьому світі.

Історія та цікаві факти про Різдво 25 грудня

За переказами, в Віфлеємі Діва Марія народила Ісуса Христа - Сина Божого. Звістку про народження пастухам принесли ангели. Потім поклонитися і принести свої дари прийшли волхви-мудреці зі Сходу - дорогу їм вказала яскрава зірка. Але саме Свято Різдва Христового з’явилося кілька століть після народження Ісуса - у Римській імперії у перших поколіннях християн, як реакція на святкування язичницьких свят.

  • Святкування Різдва 25 грудня не раз намагалися заборонити. Так, наприклад, Олівер Кромвель у Великій Британії дозволяв цього тільки молитви і проповіді, а протестанти висловлювали невдоволення через те, що цього дня люди не працювали. 
  • У Німеччині перші штучні різдвяні ялинки виготовлялися з гусячого пір'я. Тобто, практичні німці використовували всю тушку птиці - м'ясо та нутрощі йшли на святковий стіл, а пір'я ставало прикрасою.
  • У США існує регламент продажу різдвяних ялинок - зрубують тільки ті, які росли 15 років; а перші ялинкові базари з'явилися в Америці 1850 року.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Новий Рік та Різдво 2021 в Україні: останні новини, поради та статті
Дата публікації
Перегляди
6724
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація