Сумні роковини. В України непомітно минула 90-річчя з дня загибелі Петлюри

Видатному діячеві на Батьківщині досі не спромоглися встановити жодного пам'ятника.

90 років тому у Парижі агент НКВС Самуїл Швардбард розстріляв українського отамана Симона Петлюру. Це сталося серед білого дня біля книгарні, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

В Україні немає жодного повноцінного пам'ятника Петлюрі. А в народі побутує багато міфів про нього – переважно негативних.

Професор Сергійчук щойно забрав з друкарні п'ятий том праць Симона Петлюри. Діяч писав багато. Після бурхливої політично-студентської юності навіть видавав у Москві та Петербурзі українські журнали. Хто тоді знав, що він очолить армію, а потім і державу?

"Як журналіст і майже священик міг стати міністром оборони? За ним йшли. Тому що його слово було настільки проникливим, що воно піднімало людей, військовиків, які йшли не за військовиком", - пояснює вчений.

90 років тому загинув Симон Петлюра

Агент НКВС Самуїл Швардбард розстріляв українського отамана Симона Петлюру. Серед білого дня, біля книгарні. В Україні немає жодного повноцінного пам'ятника Петлюрі. А в народі побутує багато міфів про нього, переважно негативних. Хто ж був насправді Симон Петлюра.

Петлюра курить праворуч від Винниченка. Це єдина хроніка, що збереглася. Пацифіст Винниченко був його опонентом. Військовий секретар УНР хотів створити потужну українську армію. І створив. Вона два роки протистояла більшовикам і білогвардійцям. Петлюра з рушницею в руках особисто боронив Київ.

"Це абсолютна правда. В цьому сенсі у нього не було ніяких комплексів. Цей фатальний 1917 рік змусив його стати такою людиною. І вже коли це сталося, Петлюра став чи не найпослідовнішим прихильником незалежності України", - твердить історик Юрій Шаповал.

Далі була відставка, протистояння зі Скоропадським, який підписав федерацію з Росією. І Директорія – її очільник Петлюра цілком перебрав владу на себе. А потім посприяв об'єднанню України – Акту Злуки УНР та ЗУНР у січні 1919-го.

Та потужне військо комуністів уже захопило Україну. Петлюра змушений був шукати союзників – поляків. А ті самі претендували на шмат України. За це Петлюру критикують і досі.

"Насамперед це стосувалося східної Галичини. Ці землі відійшли. Я думаю, що тут багато обвинувачень за те, шо він начебто здав Україну – вони народжувалися через те, що сталося потім. Коли Пілсудський уклав договір з більшовиками", - пояснює Шаповал.

Командувач не втримався між трьох вогнів. Емігрував до Європи. Україна існувала недовго.

Непоказна вулиця зі старою табличкою – Комінтерну – веде до центрального вокзалу столиці. Вулиця Симона Петлюри. Це вся шана, яку вдячні нащадки віддали творцю української держави. Хоча є ще погруддя у Рівному.

Сьогодні Петлюра потрапив в історичний вакуум. Спроби звести монумент діячу на батьківщині – в Полтаві – зазнали невдачі. Таке ж протистояння з комуністами було і в Києві.

Втім, антипетлюрівська пропаганда змогла начепити на Петлюру лише один ярлик – організатор єврейських погромів. 25 травня 1926 його розстріляв у Парижі поет Самуїл Шварцбард. На суді заявив, що це – єврейська помста. А потім з'ясувалося, що Шварцбард – більшовицький агент.

Так, погроми були. Та професор Сергійчук демонструє документи: євреїв нищили комуністи і денікінці. А Петлюра видав наказ жорстко карати за погроми.

Великого пам'ятника Симону Петлюрі немає і досі. Є бюст у Бразилії та могила на цвинтарі Монпарнас. Про увічнення його в Києві лише говорять.

Кореспондент ТСН Станіслав Фещенко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: