Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Сумні роковини. В України непомітно минула 90-річчя з дня загибелі Петлюри

Видатному діячеві на Батьківщині досі не спромоглися встановити жодного пам'ятника.

90 років тому у Парижі агент НКВС Самуїл Швардбард розстріляв українського отамана Симона Петлюру. Це сталося серед білого дня біля книгарні, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

В Україні немає жодного повноцінного пам'ятника Петлюрі. А в народі побутує багато міфів про нього – переважно негативних.

Професор Сергійчук щойно забрав з друкарні п'ятий том праць Симона Петлюри. Діяч писав багато. Після бурхливої політично-студентської юності навіть видавав у Москві та Петербурзі українські журнали. Хто тоді знав, що він очолить армію, а потім і державу?

"Як журналіст і майже священик міг стати міністром оборони? За ним йшли. Тому що його слово було настільки проникливим, що воно піднімало людей, військовиків, які йшли не за військовиком", - пояснює вчений.

Відео 90 років тому загинув Симон Петлюра

Петлюра курить праворуч від Винниченка. Це єдина хроніка, що збереглася. Пацифіст Винниченко був його опонентом. Військовий секретар УНР хотів створити потужну українську армію. І створив. Вона два роки протистояла більшовикам і білогвардійцям. Петлюра з рушницею в руках особисто боронив Київ.

"Це абсолютна правда. В цьому сенсі у нього не було ніяких комплексів. Цей фатальний 1917 рік змусив його стати такою людиною. І вже коли це сталося, Петлюра став чи не найпослідовнішим прихильником незалежності України", - твердить історик Юрій Шаповал.

Далі була відставка, протистояння зі Скоропадським, який підписав федерацію з Росією. І Директорія – її очільник Петлюра цілком перебрав владу на себе. А потім посприяв об'єднанню України – Акту Злуки УНР та ЗУНР у січні 1919-го.

Та потужне військо комуністів уже захопило Україну. Петлюра змушений був шукати союзників – поляків. А ті самі претендували на шмат України. За це Петлюру критикують і досі.

"Насамперед це стосувалося східної Галичини. Ці землі відійшли. Я думаю, що тут багато обвинувачень за те, шо він начебто здав Україну – вони народжувалися через те, що сталося потім. Коли Пілсудський уклав договір з більшовиками", - пояснює Шаповал.

Командувач не втримався між трьох вогнів. Емігрував до Європи. Україна існувала недовго.

Непоказна вулиця зі старою табличкою – Комінтерну – веде до центрального вокзалу столиці. Вулиця Симона Петлюри. Це вся шана, яку вдячні нащадки віддали творцю української держави. Хоча є ще погруддя у Рівному.

Сьогодні Петлюра потрапив в історичний вакуум. Спроби звести монумент діячу на батьківщині – в Полтаві – зазнали невдачі. Таке ж протистояння з комуністами було і в Києві.

Втім, антипетлюрівська пропаганда змогла начепити на Петлюру лише один ярлик – організатор єврейських погромів. 25 травня 1926 його розстріляв у Парижі поет Самуїл Шварцбард. На суді заявив, що це – єврейська помста. А потім з'ясувалося, що Шварцбард – більшовицький агент.

Так, погроми були. Та професор Сергійчук демонструє документи: євреїв нищили комуністи і денікінці. А Петлюра видав наказ жорстко карати за погроми.

Великого пам'ятника Симону Петлюрі немає і досі. Є бюст у Бразилії та могила на цвинтарі Монпарнас. Про увічнення його в Києві лише говорять.

Кореспондент ТСН Станіслав Фещенко

Залиште свій коментар

Вибір редакції