"Викидень" польського Сейму

Законопроект про повну заборону абортів змусив поляків згадати, що таке солідарність - і, схоже, відступати вони не збираються.

"Моє тіло – моє діло! Моя матка – теж моя справа, як і моя вагіна" - польки злі і носять траурно-чорне понад тиждень. Чоловіки не менш злі і не менш відверті: "Старі козли, геть руки від дівчат!" написав на плакаті про ініціаторів аборційного табу один з учасників "чорного протесту". Він пояснив, що у нього є дружина, донька і дуже хоче онучку. І так само сильно хоче, щоб усі вони мали можливість самі обирати, що робити з власним тілом. Cтратегія нинішньої "правої" влади з заборони абортів будь-якою ціною і перетворення жінок на машини з виробництва дітей замішана на ідеологічно-релігійному ґрунті, огидна для більшості польок.

При цьому у Польщі і зараз неможливо зробити аборт за бажанням. Офіційно вони заборонені з 1993 року. Польські політики домовилися обмежити аборційне право для жінок, бо за комуністичних часів аборти робили направо і наліво. Відтоді правила суворі: аборти можливі лише у трьох випадках. Перший, коли вагітність загрожує життю матері, другий – якщо плід має важкі чи невиліковні генетичні вади. Третє виключення роблять для жінок, які завагітніли в результаті зґвалтування – в такому разі переривання вагітності можливе лише після рішення прокурора.

Проте більше народжувати і менше робити абортів в Польщі не стали. Польки стають аборційними туристками і ідуть до України чи Словаччини, або ж роблять підпільно на батьківщині, часто у жахливих умовах. На одному з протестів я познайомилась з дівчиною. Вона відмовилась говорити на камеру, проте поза нею розповіла, як підтримувала свою подругу під час домашнього фармакологічного аборту (із застосування ліків, без операційного втручання). За її словами, в Польщі аборт – це передусім страх. Страх за те, що буде, як буде, якщо щось піде не так, і що робити в такому випадку.

"За дверима у твоєї сусідки може бути страх і пекло, а ти про це і не здогадаєшся. А якщо знатимеш, то навіть не уявлятимеш, яке це пекло і як цьому зарадити", - сказала вона, тримаючи плакат із написом "пекло для жінок триває" з намальованим вішаком – символом аборційного підпілля. Як і більшість учасниць "чорного протесту", вона додала, що не закликає робити аборт у кожному першому випадку, вона лише за право вибору і сексуальну освіту замість кардинальних табу.

Жінки страйкують проти заборони абортів у Польщі

Вони не пішли на роботу, вдягли чорне і проводять вуличні пікети. Нагадаю, польський Сейм у першому читанні ухвалив законопроект, що цілком забороняє переривати вагітність. А лікарям та жінкам, які наважаться на операцію, загрожуватиме ув'язнення.

Польський Сейм нібито хоче врятувати дівчат від того пекла, в яке вірять поляки-католики. Але така з першого погляду місіонерська робота – берегти життя ненароджених – радше нагадує інквізицію. Ініціатори тотальної заборони абортів з парламентського комітету "Стоп аборту" кажуть, що країна має долучитися до держав, в яких життя охороняється з моменту зачаття. Але водночас такі життєлюби лицемірно згортають в країні програму штучного запліднення. Мовляв, у такої дитини немає гідності. А як щодо гідності малюка, який народився після зґвалтування чи інцесту? У нього багато гідності буде? І що робити тим родинам, які так хочуть дітей або навіть кілька, але природа не дає такого дару? І чи заслуговує на тюремне ув'язнення від 3 місяців до 5 років жінка, яка завагітніла, бо її зґвалтували, і вирішила позбавитися цієї важкої психологічної та фізичної ноші?

В той час, коли мільярдер та винахідник Ілон Маск хоче відправити людей на Марс, парламент європейської країни обговорює єзуїтський закон, який є абсолютно поза своїм часом. Він більше б пасував до Середньовіччя, яке відводило жінці дуже скромне або навіть нікчемне місце в соціальній ієрархії, коли до жінок ставилися лише як до винуватиць гріхопадіння усього людства і наділяли одним правом – народжувати та виховувати дітей. І тим більше дивно, що у країні, яка 25 років тому боролася за свою свободу і таки вирвалася із залізних обійм тоталітаризму, хочуть відродити тотальний контроль над іншими. Більше того – контроль над тілами інших людей.

У день, коли Сейм у першому читанні ухвалював цей законопроект, польська акторка Христина Янда опублікувала на своїй сторінці у "Фейсбуці" посилання на статтю про страйк ісландських жінок у 1975-му. Тоді жінки паралізували роботу багатьох інституцій Рейк'явіка, вийшовши на вулиці, закинувши роботу і хатні справи. Янда бідкалася, що немає солідарності у польських жінок. Вже за тиждень у "чорному протесті" у "чорний понеділок" понад 20 тисяч жінок та чоловіків показали, що Польща не забула, що таке солідарність. Чорні, злі, під проливним дощем, поважного віку і зовсім "зелені" поляки вигукували, що законопроект про заборону абортів – це викидень.

Зараз законопроект про повну заборону абортів у Польщі знаходиться на доопрацюванні в комісіях Сейму. Провладні політики тим часом намагаються відсторонитися від нього через протести, хоча до цього активно підтримували. Солідарність – це сила. І в поляків вона є. А значить, є шанси не допустити ухвалення закону, який відкине права жінок у Польщі до часів Середньовіччя.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

У Польщі жінки не пішли на роботу, вдягли чорне і проводили пікети через рішення Сейму

Кілька тисяч польських жінок сьогодні страйкували проти абортів. Лікарям та жінкам, які наважаться на переривання вагітності, може загрожувати ув'язнення. Протести проти заборони абортів тривають уже більше тижня, відтоді як Сейм проголосував у першому читанні за законопроект про повну заборону і впровадження кримінальної відповідальності.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: