Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Перша Заповідь. Заповідь Свободи

У Першій Заповіді Бог нагадує народові, що людина створена свободною - і до Свободи покликана.

Колись я писав текст про цінність Свободи і вирішив процитувати Першу Заповідь з тих, що Мойсей отримав на Синаї.

"Я, Господь Бог твій, що вивів тебе із землі Єгипетської, з дому рабства. Нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене".

Під рукою якраз був Катехізис, нещодавно виданий Українською Православною Церквою, один з розділів якого присвячений 10 Заповідям.

Яке ж було моє здивування, коли з'ясувалося, що з цитування Першої Заповіді головною віровчительною книжкою для православних українців випарувався увесь пафос Свободи. У викладі Катехізиса Перша Заповідь звучить так: "Я, Господь Бог твій. Нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене". Від фрази про виведення з рабства не лишилося навіть трьох крапок, хоча текст наводиться як пряма цитата Святого Письма.

Це мене дуже зацікавило. Я вирішив подивитися інші джерела, і побачив, що у 17 столітті Київський митрополит Петро (Могила), чиє ім'я носить Києво-Могилянська Академія, у своєму Катехізисі цитує Першу Заповідь без скорочень.

Виявилось, що скорочений текст Першої Заповіді взято з класичного для Російської Православної Церкви Катехізису ХІХ століття митрополита Московського Філарета (Дроздова). Саме за цією книжечкою вивчали Божі Заповіді в Російській Імперії та Радянському Союзі. Саме цей текст був взятий за основу і сучасними українськими богословами.

Нагадування народові про виведення з рабства зникло десь між Київським митрополитом часів Гетьманщини і митрополитом Московським часів Російської Імперії.
Тож можемо зробити висновок, що нагадування народові про виведення з рабства зникло десь між Київським митрополитом часів Гетьманщини і митрополитом Московським часів Російської Імперії.

Тому моє тлумачення Першої Заповіді можна вважати некласичним для імперського Православ'я, але біблійним і близьким для нащадків козацького роду, які виборюють свободу та вчергове намагаються вийти з рабства.

Бог нагадує, що Він – той, хто виводить з рабства. Він – той, хто дає Свободу. Він нагадує народові, що людина створена свободною і до Свободи покликана.

В цьому сенсі можна сказати, що Десять Заповідей є дороговказом до Свободи і технологією побудови вільного суспільства вільних людей.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції