Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Майдан по-польськи. Десятки тисяч поляків протестують біля Сейму та президентського палацу

Опозиція звинувачує владу в узурпації влади та цензурі, а влада опозицію – в спробі держперевороту.

У Польщі – парламентська криза та цілодобовий протест. Влада звинувачує опозицію у спробі перевороту, опозиціонери владу – в узурпації та запровадженні цензури. На вулицях Варшави та інших міст Польщі від минулої ночі перебувають десятки тисяч людей.

Про це йдеться в сюжеті Маргарити Ситник у програмі ТСН.19:30.

Біля Сейму протести не вщухають від ночі. Протестувальники скандують гасла: "Захистимо демократію!", "Свобода, рівність, демократія!". І звинувачують владу у нищенні демократії у Польщі.

Не тільки через спроби цензури, як тут кажуть, а пригадують і старі "гріхи" і владні новації, проти яких противники влади протестують уже рік. Протести охороняють кілька тисяч поліцейських. Вони відбуваються мирно і під Сеймом, і під президентським палацом. Протестувальників та журналістів до Сейму сьогодні не пускають. Тут кажуть, що керівна більшість замінила Сейм на офіс своєї партії і ухвалює вигідні для себе рішення за всіх. Дехто з поляків уже порівнює ці протести з українським Майданом і говорить про політичний кінець лідера провладної партії Ярослава Качинського.

"Якщо вони не скасують своїх рішень, то ми не відступимо. Вони не отримають нашої згоди на незаконні збори Сейму. Вони не отримають нашої згоди на утиски медіа та опозиції. Якщо вони не відступлять, то ми будемо блокувати трибуну, поки не доб'ємося свого", – наголосив лідер опозиційної партії "Сучасність" Рішард Петру.

Приводом для цих демонстрацій стали події у Сеймі та спроби влади обмежити доступ журналістів до парламенту. Журналістам хочуть заборонити доступ до пленарної зали й узагалі до будинку засідань. Польські медіа розцінили це як цензуру і проводили день без політиків – не писали і не показували політиків. Журналістську акцію підтримали опозиціонери. Вони заблокували трибуну в Сеймі.

Попри це провладна партія проголосувала кілька законів і бюджет на наступний рік в іншій залі. Депутати блокували трибуну цілу ніч, а керівна партія на чолі з лідером Ярославом Качинським та прем'єром Беатою Шидло вже під ранок залишали будинок Сейму в оточенні поліції, яка затримувала протестувальників, котрі перегороджували дорогу владному кортежу. Поліція застосувала фізичну силу до тих, хто намагався стати на перешкоді кортежу. В МВС розцінили ці події як спробу захопити владу.

Польські опозиціонери і досі в парламенті – мають намір там бути до вівторка, коли має відбутися наступне засідання парламенту.

Опозиція вже звернулася до прокуратури з вимогою оцінити законність голосування бюджету і дій спікера, який поставив це питання на голосування. І хочуть зняти недоторканість з маршалка Сейму.

Польська влада на чолі з прем'єром закликає опозиціонерів до відповідальності.

Тим часом на події відреагував президент Польщі Анджей Дуда, повідомляє "Польське радіо". Він переконаний, що всі зміни мають вводитися після консультацій з представниками зацікавлених сторін та запропонував стати посередником між парламентською більшістю та опозиційними партіями.

"Зі стурбованістю і неспокоєм спостерігав за вчорашніми подіями в польському Сеймі", – зазначає Дуда.

Він підкреслює, що чудово знає, наскільки важливим є доступ громадської думки до інформації у випадку праці колегіальних органів, особливо Сейму і Сенату, на шляху здійснення законодавчої влади. Президент Польщі заявляє, що розуміє зусилля спікера Кухцінського, аби як парламентарі, так і журналісти мали комфортні умови для праці, але теж розуміє критичні голоси з боку представників мас-медіа, стурбованих пропозиціями загострень. На думку Дуди, всі зміни мають вводитися після консультацій з представниками зацікавлених сторін. Так, аби навіть не було враження, що обмежуються можливості висвітлення праці парламенту. Президент нагадав, що обов'язкова для кожної демократії свобода слова і плюралізм означають також доступ до інформації, яка переказується суспільству за допомогою ЗМІ.

"Тому їхня роль тут надзвичайно істотна", – наголосив Дуда.

Президент Польщі також нарікає на поведінку опозиції.

"Ми були свідками поведінки, яку важко назвати гідною парламентарів", – написав він про те, як опозиціонери блокували засідання Сейму.

Дуда сподівається на швидке вирішення конфлікту.

"Я розраховую на добру волю, здоровий глузд і державницьку позицію як з боку опозиційних партій, так і парламентської більшості", – наголошує президент Польщі.

Нагадаємо, що парламентарі Польщі голосували за держбюджет-2017 "руками" поза стінами Сейму. Через це опозиція просить прокуратуру розслідувати "кризу Сейму".

Залиште свій коментар

Вибір редакції