Шлях до автокефалії. Історія відновлення незалежної від Москви української Церкви

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вісім місяців знадобилось для завершення процедури.

Шлях, який інші країни проходили десятиліття, Україні вдалося здолати менше, ніж за рік. Від заяв Константинополя про готовність надати автокефалію до Об'єднавчого собору минуло всього вісім місяців. За цей час змінився весь православний світ, а кожен крок у бік української незалежної церкви супроводжувався шаленою протидією з боку Москви.

Про це йдеться у сюжеті спецвипуску ТСН.

У квітні цього року несподівано для багатьох президент повідомив із трибуни парламенту – Константинополь готовий розпочати процес надання автокефалії українській церкві. Рада проголосувала за звернення до Вселенського патріарха. Голосування бойкотував лише "Опозиційний блок", у якому заявляють – спроби побудувати незалежну церкву закінчаться пшиком. 

Далі настає затишшя, коли про Томос не згадували аж до останнього дня літа. 31 серпня до Стамбула прибув глава РПЦ Кирило. Це була перша зустріч очільників найвпливовіших православних церков від 2016 року. Розмова відбувалась за зачиненимим дверима. За півтори години після початку перемовин Кирило вибіг із резиденції Варфоломія. Причини такої нервової втечі тоді пояснив митрополит Емануїл: "Ми ухвалили рішення про надання автокефалії і воно не зміниться".

Уже наступного дня у Стамбулі розпочався синаксис - засідання, на яке злітаються константинопольські архієреї з усього світу. Українське питання було головним на порядку денному. Через тиждень після цього патріарх Варфоломій призначив власних екзархів в Україні, аби ті почали підготовку до надання Томосу. Реакція Москви на це – припинення дипломатичних стосунків із Вселенською церквою.

У жовтні засідання Священного синоду Вселенського патріархату тривало три дні, коли порядок денний був невідомим, але ухвалили історичне рішення - подовжити процес, повернути у канонічне спілкування глави УПЦ КП Філарета та глави УАПЦ Макарія.

Синод скасував рішення 1686 року про передавання Київської Митрополії Москві. Тепер де-факто Україна знову стала канонічною територією Константинополя. Російська православна церква терміново скликає свій синод у Мінську, де було вирішено розірвати євхаристийне спілкування з Вселенським патріархом.

У листопаді на черговому засіданні синоду Вселенська церква ухвалює текст Томосу для України та пропозиції до статуту нової церкви. Останні кроки до автокефалії – Об’єднавчий собор, обрання предстоятеля та урочиста церемонія вручення Томосу. Всі дипломатичні важелі впливу на процеси в Україні Москва вже використала, але ні на хвилину не забуває.

Неллі Ковальська

ВідеоІсторія Томосу: як, попри тиск Москви, Константинополь відновлює історичну справедливість

Шлях, який інші країни проходили десятиліттями, Україні вдалося здолати менше, ніж за рік. Від заяв Константинополя про готовність надати автокефалію до Об'єднавчого Собору пройшл всього вісім місяців. За цей час змінився весь православний світ. А кожен крок у бік української незалежної церкви супроводжувався шаленою протидією з боку Москви. 

Історія Томосу: як, попри тиск Москви, Константинополь відновлює історичну справедливість

Залиште свій коментар

Вибір редакції