Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Село Осмолода: загублені у Ґорґанах

В селі немає розважальних закладів, галасливих ресторанів тощо, натомість протікає найчистіша у Європі річка Лімниця.

Коли йдеться про відпочинок у Карпатах, більшість згадують відомі і розкручені курорти — Буковель, Яремче, Славське, Трускавець тощо. А я буду знайомити вас із маленькими селами, "загубленими" поміж гір, але від того не менш придатними для відпочинку, і де є чим зайнятися і що подивитися. І першим на черзі буде одне з моїх улюблених місць — село Осмолода.

Осмолода_1
karpaty.info
Вид на Осмолоду з сусідніх гір (автор фото - В. Худяк)

Осмолода — це давнє поселення лісорубів, лежить у високогірній долині річки Лімниці, захищеній від холодних вітрів хребтами. Назва села походить від гори Молоди ("Ось Молода"), біля підніжжя якої розташоване село. Офіційна дата заснування — 1873 рік.

За статистикою, в селі проживають 63 особи, але насправді й того менше, оскільки частина виїхала на заробітки. Рожнятівський район Івано-Франківщини, до якого належить Осмолода, — взагалі батьківщина української еміграції. У 1891 році мешканці Небилова І., Пилипів та В. Ілиняк, шукаючи кращої долі, залишили рідне село і виїхали до Канади, поклавши початок багатотисячному потоку шукачів кращої долі. Мешканці села встановили пам'ятник землякам.

Чим же можна займатися в Осмолоді?

Перше і найголовніше – Осмолода є стартовим пунктом для багатьох пішохідних маршрутів у Ґорґанах. Стежки навколо Осмолоди найкраще розчищені та промарковані.

Осмолода_3
karpaty.info
Ґорґани (автор фото - В. Худяк)

Перелік основних маршрутів:

с. Осмолода – г. Висока (1102 м) – г. Ігровець (1804 м)

відстань 22 км, маркований червоним

с. Осмолода – хр. Фашори (1102 м)

відстань 8 км

с. Осмолода – г. Грофа (1748 м)

відстань 22 км, маркований зеленим

с. Осмолода – г. Молода (1723 м)

відстань 30 км, маркований жовтим

с. Осмолода – оз. Росохан

відстань 26 км, маркований чорним

с. Осмолода – хр. Ґорґан

відстань 20 км, маркований синім

с. Кузьминець (сусіднє село) – г. Висока (1803 м)

відстань 24 км

Осмолода_4
karpaty.info
Міст через річку Лімниця

Ще одна можливість активного відпочинку – нещодавно відкритий альпінпарк у готелі "Вільні вітри". Альпінпарк – це набір різноманітних атракціонів, проходження яких вимагає витривалості та винахідливості.

Осмолода_5
karpaty.info
Альпінпарк в готелі "Вільні вітри"

Для любителів старовини знайдуться й історично-архітектурні пам'ятки. Це – "Кедрова палата" в урочищі Підлюте, збудована на початку XX ст., і відома як курорт-літня резиденція митрополита Андрея Шептицького. Навколишні землі здавна належали греко-католицькій церкві і були місцем відпочинку та лікування львівських митрополитів завдяки великій кількості природних мінеральних джерел, багатих на сірководень. В самій же Осмолоді знаходилися тартаки (лісопилки), які були власністю митрополії.

Осмолода_6
karpaty.info
"Кедрова палата"

У роки Першої світової війни вілла була зруйнована, але згодом відбудована. Будинок налічував 50 кімнат, серед них: більярдна, танцювальний зал, чудова бібліотека (зникла в роки Другої світової війни), а також 14 лазень бальнеологічного відділення. На сьогодні будинок повністю відреставровано. Добре збережені грот для відпочинку, прогулянкові доріжки та басейни для мінеральних вод.

Оглянути "Кедрову палату" можна дорогою до села, її добре видно праворуч від дороги. На території можна набрати мінеральної води просто з джерела.

За 10 км від Осмолоди в урочищі Ангелів збереглася доменна піч — унікальна пам'ятка промислового виробництва початку ХІХ ст. Збудована 1810 р. за сприяння греко-католицького митрополита Антонія Ангеловича, від прізвища якого і походить назва місцевості. Діяла вона всього 6 років. Крім домни, до підприємства належали ще 12 шахт, де видобували руду, 2 гамарні (фабрики з переробки заліза) і кузня для виробництва цвяхів. Знайти цю пам'ятку промислової архітектури неважко — потрібно зупинитися біля інформаційного щита про домну, не доїжджаючи до Осмолоди, потім перейти мостом на інший берег річки, далі стежка ліворуч виведе вас до печі.

Осмолода_8
karpaty.info
Ангелівська домна

В урочищі Лужки, між хребтом Аршиця та горою Кінь, львівські монахи-студити частково відбудували скит святого Андрія Первозванного, зруйнований радянською армією під час Другої світової війни.

Відпочинок у Осмолоді підходить не тільки тим, хто любить робити це активно. Тут можна просто насолодитися тишею та чистим повітрям. В селі немає розважальних закладів, галасливих ресторанів тощо. Натомість протікає найчистіша у Європі річка Лімниця. У місцевих жителів можна купити домашній хліб, мед, молочні продукти. На початку села є форелеве господарство, де можна піймати або купити вже виловлену рибу. Зупинитися можна в одному з готелів (у селі їх два) або в садибі зеленого туризму.

Осмолода_9
karpaty.info
Садиба зеленого туризму "Арніка"

Єдине застереження – дорога до Осмолоди вимагає високої водійської майстерності, оскільки не ремонтувалася вже багато років. Але гарний відпочинок вартий того, щоб подолати такі перешкоди!

Приємного всім відпочинку!

Залиште свій коментар

=

Вибір редакції