Джим Моррісон: Американська молитва

Вірші культового митця - відтепер і в українському перекладі. 

До дня народження Джима Моррісона івано-франківське видавництво "П'яний корабель" видало довгоочікуване найповніше зібрання його творів під назвою "Американська молитва" в перекладі Мірека Боднара з ілюстраціями Кіріла Кіріллова. До книжки входить вся поетична творчість лідера рок-групи "The Doors", це три збірки поезії, а також есе та кіносценарій. Джим Моррісон волів вважати себе перш за все поетом, але знаний здебільшого як музикант. У видавництві пояснили, що саме тому свідомо не включили в своє видання тексти пісень для "The Doors", роблячи акцент на поетичному, а не музичному вимірі Моррісона.

Із фрагментом книжки можна ознайомитися на нашому сайті:

***

Видіння любові і смерті 

Він прагнув публічності та ризику і жив у постійному кошмарі, творячи міф перед мільярдом тупих, сухих, безжальних очей. Вийшовши з літака, він підійшов до дротяної огорожі, щоб простягнути руку фанатам, знехтувавши застороги своїх аґентів. Став ближче, щоб вони могли помилуватися ним, молитися на нього чи стріляти. Постійне невимовне внутрішнє знання того, що його тіло на публіці щомиті є мішенню. Заряд звіриного чуття смерті. Нові нерви чуттєвості розцвіли в саду його шийних хребців. Кажуть, що коли він дивився на вас, його погляд розкривав ваш череп. Природно. Адже доброзичливі усмішки шанувальників так легко приховують смерть за котячими зубами. Не параноя і не згубна нерозважливість, але тонке чуттєве знання про насильство у вічному теперішньому.

Циклоп. У людей, схожих на прадавніх ящурів, у черепі схований коштовний камінь. Він називається "епіфіз" і розташований усередині мозку на стику двох півкуль мозочка. У декого це рудиментарне третє око і досі чутливе до світла. 

Це око недоступне безпристрасному аналізові. Зрозумійте, що очі — це просто дві м'які сфери, що плавають усередині черепа.

Враження бачать мене. 

Запитайте будь-кого, заради якого чуття можна пожертвувати іншими. Більшість відповість: заради зору, жертвуючи мільйоном очей тіла за два у черепі. Але ми могли б жити і сліпі і, можливо, навіть досягнути мудрості. Без дотику ж ми просто нечуйні колоди. 

Око — це голодний рот,
що харчується світом.

Архітектор уявних світів,

що змагається з реальним.

 

Є дві планети-близнючки
у черепі.

 

Око — це бог. І світ,
адже в нього є екватор.

 

Виріж око тварини в темряві і поклади його перед якимось чітким і яскравим предметом, наприклад, перед вікном з видом на небо. Контур цього образу відкладеться на сітківці і буде видимий неозброєним оком. Це вирізане око працює як примітивна фотокамера, де родопсин слугує емульсією.

 

Кюне після успішних дослідів над кроликами отримав у подарунок голову юнака, якого стратили на ґільйотині. Він витягнув око і надрізав його вздовж екватора. Операцію було проведено у спеціальній червоно-жовтій кімнаті. На сітківці лівого ока зберігся чіткий, але неясний образ, який неможливо зрозуміти. Він провів найближчі роки в пошуках його сенсу, намагаючись визначити природу об'єкта, якщо це був об'єкт. 

Вікна — це очі будинку. Ти дивишся з тюрми свого тіла, а інші можуть заглянути до тебе. Тут немає одностороннього руху. "Бачити" завжди означає можливість порушити приватність, бо коли очі відкривають величезний зовнішній світ, наші особисті безкінечні внутрішні простори відкриті для інших. 

Яка доля очей під час сну? Вони постійно рухаються, як глядачі в театрі. 

Зіниці розширюються під час стану зміненої свідомості. Наркотики, безумство, сп'яніння, параліч, виснаження, гіпноз, запаморочення, велике сексуальне збудження. Око знаходить свій океан після того, як ідея океанів померла. 

Енкіду був дикою людиною, твариною серед тварин. Одного разу жінка оголилася перед ним біля водопою, і він відізвався. Того ж дня він пішов з нею до цивілізації. 

Людина вибирає партнера перш за все за зовнішнім виглядом. Не за запахом, ритмом чи шкірою. Це неправда, що ми пестимо жінку очима. Жінка створена зі світла чи зі шкіри? Її образ нереальний для ока, він закарбований на пучках пальців. 

Займаючись "Ars Magna", Великою Роботою, алхімік у своїй реторті створює світ. 

Очі — це геніталії сприйняття, вони також встановили тиранію. Вони узурпували владу в інших органів чуття. Тіло стало тонким незґрабним стеблом, що підтримує око під час обходу його володінь. 

Чому очі називають "дзеркалом душі" і ключем до найглибшого духовного спілкування, а дотикові відмовлено в цьому і він вважається тільки легким зіткненням плоті? 

Тіло — це не будинок, це нутрощі будинку. 

Сліпі злягаються, очі в їхній шкірі. 

Око — це "світло, що відпочиває". 

 

(Світло твориться в оці? Око зблискує власним світлом чи відбиває світло зовнішнього світу?) 

В єгипетській міфології око — це символ Осіріса або Гора; і бога сонця Ра. 

Пта створив людей зі свого рота, а богів — з очей. 

Храм міста Брака (3000 рік до н. е.). Там було знайдено тисячі плоских людських облич із чорного і білого алебастру, без носів, ротів, вух, але з вирізьбленими і вимальованими очима. Він називається Храм Ока: у ньому зберігаються приношення божеству. 

Едіп. "Реальність" її оголених грудей. Її тіло. "Ти подивився на тих, кого ніколи не повинен був бачити". Очі, виколоті брошкою із сукні мертвої Іокасти. 

Покарай очі. Зморщені груди старої жінки. Його водить від села до села хлопчик. І повсюди вони чекають на його слова. 

Тіресій, який, кажуть, провів сім років як жінка, натрапив у лісі на Афіну, що купалася. Вона наслала темряву на його зухвалі очі. 

Савло з Тарса на Шляху до Дамаска. Сліпота зробила його святим Павлом. 

Чому сліпота священна? 

Алхімія пропонує людині ориґінальний героїзм. Мані учив, що людина — це помічник посланця Верховного Бога Світла, і вона всім своїм життям і своїми зусиллями мусить допомагати збирати розсіяні, а отже, ослаблені атоми світла і направляти їх угору. Бо світло осяяло темряву і виснажило себе, тож існує серйозна небезпека, що воно може бути поглинуте повністю. 

Людина може допомогти врятувати світло. 

Процес трансформації неблагородних металів у золото називається "проекцією". 

При тьмяному світлі формою жертвується заради світла. При яскравому світлі світлом жертвується заради форми.

 

"Код світла". Хворе око. Вирви його. Лікар видаляє око, щоб врятувати тіло. Для цього йому треба відрізати оптичний нерв, що з'єднує око з мозком. До появи наркозу хворі часто казали, що втручання скальпеля замість болю створює світло. 

Поступово за межами тіла творяться об'єкти. 

Око виникає зі світла, для світла. Аморфні органи і поверхні набувають своїх неповторних форм. Вода формує рибу, повітря — птаха, земля — хробака. Око є створінням вогню.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: