Швидше за все це буде брязкання зброєю, ніж реальні військові дії

Леонід Гозман про те, чи можуть бути події в Криму провокацією Росії і навіщо Путіну це потрібно

У провокації у Криму президент Росії звинуватив Україну у "переході на практику терору", а також назвав безглуздою заплановану зустріч "нормандської четвірки" в Китаї у вересні цього року. Затриманого і обвинуваченого у підготовці терактів українця Євгена Панова вже доправили до суду. Своєю чергою, Україна на кордоні з анексованим Кримом приводить підрозділи Збройних сил України у бойову готовність, а Петро Порошенко дав доручення ініціювати консультації у Раді Безпеки ООН.

ТСН.uа вирішив поспілкуватися з російським опозиційним політиком, президентом Загальноросійського громадського руху "Союз Правих Сил" Леонідом Гозманом, який розповів свою версію провокацій Кремля.

 

- На вашу думку, що відбувається в Криму? Чи це дійсно схоже на українську диверсійно-розвідувальну групу?

- Я така зіпсована людина, що, коли чекісти щось кажуть, я їм апріорі не вірю. Коли вони кажуть про якесь викриття, я чомусь одразу думаю, що вони це придумали. Розумієте, я, звичайно, не знаю, що там сталося і дуже мало людей, які знають, що сталося в Криму. Я абсолютно не розумію, на біса українським спецслужбам щось влаштовувати, не бачу в цьому вигоди. Ваші спецслужби ще недавно були частиною наших, і підозрюю, що багато в чому вони схожі. Але хто буде робити безглузді дії? Я не бачу жодного інтересу України в тому, щоб влаштовувати таке якесь неподобство в Криму. Інтереси Росії, на жаль, проглядаються.

- Навіщо це Путіну?

- Нашій країні явно не вдалося в Сирії того, що хотіли, довелося замиритися з Туреччиною – Ердогану потиснути руку. Мало що вдається, а народові потрібна консолідація проти зовнішнього ворога. Наш режим, на сором, влаштований таким чином, що для стабільності влади необхідний або принаймні дуже корисний зовнішній ворог. Я дуже боюся, що події в Криму, в поєднанні з тими пересуваннями військ, про які дуже багато повідомлень останнім часом, означають підготовку до нового витка ескалації збройного протистояння. Мені б дуже хотілося помилятися. Я не хочу, щоб гинули ні українські громадяни, ні наші солдати. Я засуджую війну, яку ми зараз ведемо. Відбувається щось вкрай тривожне.

- Тобто, це схоже на все ту ж тактику, яка застосовується з року в рік...

- Так, вона ж працює. Рейтинг Путіна високий, значить, все вдається. Істерика антиукраїнська у нашого народу начебто трошки знизилася, але очевидно, що її можна відновити знову в будь-яку секунду – розповісти про бандерівців, чергового розп'ятого хлопчика або ще якусь ахінею.

- Ми ж не говоримо про початок повномасштабних військових дій?

- Мені б хотілося сподіватися, що наші на це не підуть. Те, що це означає повну ізоляцію від Заходу – на це, мабуть, їм вже наплювати, тому що це вже сталося. Є інша дуже важлива річ. До яких пір наша країна може вести таку політику? Допоки втрати з нашого боку відносно невеликі. Наприклад, негативне ставлення до війни в Афганістані виникло в Радянському союзі не тоді, коли наші війська і наша держава (наша спільна на той момент держава) порушила всі можливі і неможливі міжнародні норми і вчинила агресію, а коли приїхало багато трун. Коли у дуже багатьох громадян Радянського союзу з'явилися знайомі чи сусіди, у яких загинув син. Коли війна перестала бути суто телевізійною, а перетворилася на похоронну процесію твого під'їзду. Поки за даними ООН, загинуло близько 10 тисяч осіб всього у війні на Південному Сході країни, з них було відносно небагато російських громадян. Я, як людина, що живе в Росії, в Москві, не знаю жодної людини, жодної родини, в якій загинув би син у цій війні. Я особисто таких людей не знаю. Якщо мене взяти за якийсь репрезентативний приклад, то для мене війна, яку ми розв'язали у вас, не стала...

- Вашою справою?

- Швидше людською справою. Я не бачу матері, яка втратила сина, навколо мене їх поки немає. Якщо ми, не дай Боже, почнемо повномасштабну війну, скористаємося подією як casus belli (безпосередній формальний привід для виникнення між державами стану війни – ред.), а заяви нашого президента були більш, ніж жорсткими, тоді ці втрати збільшаться в багато разів. Тоді це стане особистою проблемою дуже багатьох людей. Тоді Володимир Володимирович може втратити підтримку своєї політики в українському напрямі, яку він має зараз, а він не може собі дозволити втратити цю підтримку, особливо перед виборами. Тому я думаю, що швидше за все це буде брязкання зброєю, скоріше це буде шантаж, ніж реальні військові дії. Ви знаєте, я можу помилятися, тому що мені б хотілося, щоб було так.

- Шантаж заради чого?

- Заради вирішення внутрішніх проблем. Плювати всім на Мінські угоди, на Південний Схід України, на цих екзотичних Захарченка та інших. Абсолютно наплювати. Єдине, що хвилює нашу владу, – це наші внутрішні проблеми: проблеми консолідації суспільства, невдоволення... ну, послухайте, у нас падає життєвий рівень...

- У нас теж...

- У вас війна, у вас тільки що була революція, а постреволюційний період не буває легким ні в одній країні. У вас свої проблеми, у нас – свої. У нас падає життєвий рівень, люди незадоволені освітою, охороною здоров'я, у нас очевидна, соціальна несправедливість, що б'є в очі. Коли хтось дівку на 150-мільйонній яхті катає, а комусь не вистачає на їжу – якось це неправильно. Тому нашій владі потрібно щось, чим це невдоволення можна урвати. Вони блокують таким способом. Підтримка України, яка є у нашого населення, у тих, хто думає, як я, вона носить не тільки альтруїстичний характер. Ваш успіх був би фантастично значимим прикладом для нас, тому що ви пострадянська, слов'янська, православна країна, у вас корупція і безлад був не меншим, ніж у нас. Тому ми були в такому ентузіазмі стосовно Помаранчевої революції, тому ми були дуже розчаровані невдачею Ющенка, якого ми підтримували, тому для нас вкрай важливий ваш успіх. Ми дивимося на вас, як на можливий позитивний приклад.

Марія Мороз

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: