Завжди уникала реального зіткнення чи взаємодії з державою

За словами Климпуш-Цинцадзе, реформа державного управління триватиме декілька років.

Віце-прем'єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе в інтерв'ю "Сніданку з 1+1" розповіла про механізм отримання безвізового режиму з Євросоюзом, майбутню реформу держуправління та "Ігри незламних".

Розкажіть про шлях від логопеда до дипломата.

Логопед – це моя перша освіта, і під час того, як я вчилася, пішла працювати як студентка вже на третьому курсі логопедом, щоб чогось навчитися, але одночасно потім поїхала в Штати, потім повернулася і вчилася в Інституті міжнародних відносин. Тобто я маю і бакалавра, і магістра міжнародних відносин, тому логопед – це були початки, так дуже хотіла моя покійна мамочка, щоб я ішла за її стопами, і в той момент, коли я остаточно не могла визначитися, я так і робила.

Пані Іванно, ви згадали про США – ви там були і на навчанні, і на роботі. А як тепер цей досвід на посаді в Україні використовуєте?

Я думаю, що такі і подорожі, і навчання трошки змінюють бачення, розширюють можливості того, як ти сприймаєш взагалі світ: ти порівнюєш, ти якісь речі використовуєш саме, вони здаються вже тобі як даність, ті, що ти бачив за кордоном, на відміну від того, що ти бачиш тут. Перелопачується внутрішня робота і душі, і інтелекту, я думаю, а потім переростає в якесь рішення і уміння якісь речі робити.

До речі, про рішення й уміння: батько – дипломат, політик, ви зараз віце-прем'єр, ваш чоловік – також дипломат. Як у родині вживаєтеся, чи багато ви розмовляєте про роботу, коли вдома?

На жаль, так. З одного боку – на жаль, з другого боку – це добре, коли є підтримка, коли є розуміння, коли є з ким порадитись, коли є в кого перепитати: "А як ти робив?" або "А як би ти робив?", але остаточне рішення все одно за тобою. Це важливо, коли ви маєте в родині підтримку. Я переконана, що всі ті жінки, які наразі є в політиці, вони можуть це робити саме завдяки тому, що їхні чоловіки підтримують їх у цьому прагненні. Тому що інакше було би тяжко.

А якщо не секрет, із чоловіком розмовляєте якою мовою?

Українсько-грузинсько-англійсько-російським суржиком.

Із дітьми розмовляєте так само – українсько-грузинською?

Ні, з дітьми чоловік розмовляє грузинською, а я – українською. Так було змалечку.

Пані Іванно, не можемо не торкнутись теми електронного декларування, яке було суперпопулярною темою останніх місяців. Ви також задекларували 3 квартири, невеликий будинок, 12 соток землі і паркомісце – доволі скромно порівняно з багатьма українськими політиками. Як ви взагалі ставитесь до електронного декларування?

Я прийшла в політику рівно після Майдану, і рівно восени 14-го року. Все своє життя я працювала в неурядових, громадських, благодійних, бізнесових організаціях, тому я думаю, що в принципі це адекватне відображення того, що я могла собі дозволити.

А взагалі щодо того як я сприймаю електронні декларації, ми маємо пам'ятати, що насправді в Україні є безпрецедентна форма декларування, якої немає по суті ніде в світі – з такою деталізацією, з такою публічністю, і рада, що ми таки наважились, і що ми таки це пройшли, і я сподіваюся зараз, що все буде залежати вже від того, як будуть працювати наші антикорупційні або превентивні органи. І наскільки реально їм вдасться тих, хто порушив щось у законі, притягнути до відповідальності.

Пані Іванно – віце-прем'єр з питань європейської інтеграції – як не крути, впевнений, що де б ви не зустрічалися зі своїми друзями, навіть на кухні, всі кажуть: "Іванно, ну коли буде безвізовий режим? Ви ж більше знаєте". Коли буде безвізовий режим, розкажіть нам.

По-перше, безвізовий режим між Україною та ЄС – буде. Я думаю, що це важливо. Ми мусимо зрозуміти, що ми реально зробили все, що від нас залежало і, напевно, навіть більше – як держава, як громадянське суспільство, як медіа, напевно, всі разом. Із тим, щоби виконати всі свої зобов'язання, і ми це відчуваємо серед наших партнерів у ЄС, які почуваються дещо дискомфортно від того, що вони ще не прийняли рішення. І ми, думаю, що вже всі з вами знаємо про те, що, на жаль, було узалежнено прийняття рішення стосовно України та Грузії з тим, коли буде узгоджений і прийнятий механізм можливого призупинення безвізового режиму з третіми країнами. І це не стосувалося виключно України і Грузії, це стосувалося насамперед проблем з міграційною кризою, і насамперед потенційних проблем із великими можливими хвилями міграції з Туреччини. Але наші питання розглядалися саме в той час і розглядаються саме в той час, тому ми чекаємо на цей механізм призупинення.

Я так розумію, що в січні механізм буде остаточно прийнятий, він уже повністю узгоджений нарешті весь цей триалог між усіма європейськими інституціями: Європейським парламентом, Європейською радою і Європейською комісією – вже нарешті вирішили вони всі юридичні і бюрократичні перепони для узгодження цього механізму і в січні він має бути проголосований. Після того буде проголосований безвіз і для України, і для Грузії. Я дуже сподіваюся, що вже дуже скоро. Я не беруся вже називати дати через те, що навіть ми бачимо, що наші європейські партнери, а саме президент Єврокомісії пан Юнкер під час саміту Україна-ЄС говорив про те, що "Я переконаний, що до кінця року можна все це узгодити і прийняти рішення щодо безвізу з Україною і Грузією", і це означає, що навіть вони не можуть остаточно спрогнозувати, хоча є добра воля це зробити.

Одним із напрямів вашої роботи на посаді віце-прем'єр-міністра України є ще й реформи державного управління. Принцип роботи – хотілося б тут бачити прозорість, відкритість, ну і звичайно, максимальне позбуття бюрократії. Як часто ви з цим зіштовхуєтесь, і що вже вдалось зробити?

Оскільки все життя працювала в неурядовому секторі, завжди уникала реального зіткнення чи взаємодії з державою, і тепер бачу, наскільки зсередини це складно – міняти цю систему – і наскільки система протидіє тим змінам як система. І разом із тим теж бачу велику кількість людей, які готові були б робити більше, якби вони мали якісь додаткові стимули і якби вони бачили перспективу, і саме на це й спрямована реформа державного управління. Це буде довгий процес, розраховано на декілька років – до 2020 року. Тому неодразу всі будуть оцінені, неодразу ми будемо йти шляхом "реформаторських кадрів", де будемо підвищувати зарплатні саме тим, хто за конкурсом, за новими конкурсами з новими вимогами, або зайняли своє ж місце, але пройшовши через конкурс. І в такий спосіб будемо пробувати оптимізувати систему, десь скорочувати, десь, напевно, все-таки збільшувати, стратегувати, тому що у нас відсутня наразі ця надзвичайно важлива для міністерства спроможність забезпечувати стратегічне бачення політики, і це те, що потрібно відновити.

Ми також підтримуємо ініціативу стосовно "Ігор незламних" – міжнародних спортивних змагань для військовослужбовців та ветеранів із обмеженими фізичними можливостями. Цього року вони відбуватимуться в Торонто, і вперше Україна братиме в них участь. Ми наших ветеранів підтримуємо?

Ми не просто підтримуємо, до 31 грудня продовжується ще можливість подачі заявок на ці "Ігри нескорених", у яких вперше братиме участь Україна, і це означає, що будь-хто з бійців, хто був поранений, – або зі Збройних Сил, або з Нацгвардії, або з прикордонників, або з волонтерів – немає значення. Вони всі мають право податися, протягом року ми будемо готуватися, будемо в різних таборах, по різних регіонах, разом із паралімпійцями, до речі, готувати до змагань, після того буде відібрана збірна наприкінці вересня наступного року, поїде 14 осіб, і це буде вперше. Далі будемо сподіватися, що буде розвиватися цей рух Україною, я думаю, що він надзвичайно важливий, тому що він дасть можливість і повернення до активного життя багатьом із наших бійців, і віри в себе, в свої сили, і нам як суспільству віри в свої сили.

ВідеоІванна Климпуш-Цинцадзе у студії "Сніданку з 1+1"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: