Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Оприлюднили закон про деокупацію Донбасу: підводні камені та козирі документа

У законопроекті Росію визнають агресором.

Закон про деокупацію Донбасу нарешті оприлюднено. Президент Петро Порошенко офіційно вніс його на розгляд Верховної Ради.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Закон офіційно вписує в українське законодавство факт агресії Росії, уточнює повноваження армії та водночас узаконює Мінські угоди. Особливе самоврядування на окупованому Донбасі президент вніс окремим законопроектом, який пропонує подовжити цей режим, що так і не почав діяти, іще на рік.

Росія здійснює збройну агресію проти України, організувала та підтримує терористичну діяльність на нашій території, йдеться у преамбулі закону. А щоби не пройшов традиційний російський трюк, який називається "нас там немає", у законі наголошується: Росія діє не лише прямо, а й через керованих нею найманців, встановивши окупаційну адміністрацію на захоплених територіях. Це має на меті, зокрема, унеможливити участь росіян у міжнародній миротворчій місії в Україні. Щодо самого введення миротворців, у законі ані слова, бо досі немає відповідного рішення Радбезу ООН.

Із тексту прибрали норму про продовження на рік режиму особливого самоуправління на Донбасі. Бо багато депутатів, зокрема, з коаліційного "Народного фронту" заявили, що ні за що не проголосують за закон із цим пунктом. Продовження особливого самоврядування ще на рік, на чому наполягали Франція та Німеччина, президент вніс іще одним, окремим законопроектом.

ВідеоФакт агресії та повноваження армії: на розгляд ВР винесли законопроект про деокупацію Донбасу

Натомість у законі про Донбас залишилася стаття сьома, яка фактично узаконює Мінські угоди. Це також критикують. Бо мінські протоколи - поза міжнародним правовим полем. Їх підписували неофіційні особи: представники бойовиків, а від України - екс-президент Кучма, а ще ці угоди ніким не ратифіковані. Щоправда, у законі йдеться про те, щоби виконувати лише безпекову частину протоколів. Але таким чином Україна може втрапити в пастку нав'язаних Росією угод, побоюються депутати:

"Якщо ми визнаємо, що ми маємо виконувати частину цих угод, це означає, що ми маємо виконувати і іншу частину угод, яка передбачає політичні кроки. Вони стосуються змін до Конституції. В другу чергу це стосується виборів до контролю кордону".

Також "це означатиме, що Україна зобов'язалась поважати всі Мінські угоди, в тому числі у частині надання амністії усім учасникам бойових дій, що вона погодилась на фіксацію в Конституції і в законах особливого статусу цих територій".

Закон містить дозвіл військовим вести бойові дії в мирний час. Це звучить абсурдно, але такі реалії гібридної війни. Фактично стан війни Україною не оголошений, а відтак слід було підстрахуватися на випадок, якщо Росією чи її маріонетками будуть інспіровані судові процеси проти українських військових.

Президент визначив закон про Донбас, як терміновий та невідкладний, тож розглядати його, можливо, почнуть уже завтра.

Марія Васильєва, Станіслав Фещенко

Залиште свій коментар

Вибір редакції