Судилище над Сенцовим і Кольченком. Ще один крок до краху Росії

Дата публікації
Перегляди
2379
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Судилище над Сенцовим і Кольченком. Ще один крок до краху Росії

Фото: Reuters

Експерти зазначили, що українці сидітимуть, поки не буде зняте політичне напруження.

Фото: ТСН.ua
25 серпня у Росії оголосили вирок двом незаконно ув'язненим українцям - режисеру Олегу Сенцову та активісту Олександру Кольченку. Їх засудили до 20-ти та 10 років відповідно при тому, що державний обвинувач вимагав 23 роки для Сенцова і 12 для Кольченка.

Обох українців звинувачували у тероризмі. ФСБ затримала їх 11 травня 2014 року на акції протесту в Сімферополі. За деякий час активістів перевезли до Москви, у слідчий ізолятор у Лефортові. Сьогоднішнє засідання суду відбулося у Ростові-на-Дону.

Сенцов та Кольченко заспівали гімн України на оголошенні вироку

Сенцов та Кольченко заспівали гімн України на оголошенні вироку

Захисники українців подаватимуть апеляцію та планують звернутися до Європейського суду з прав людини. Проте експерти у коментарі ТСН.ua наголошують, що це навряд чи допоможе, адже процес від самого початку політичний, і українці, які опинилися у руках злочинного режиму РФ, лишатимуться за ґратами, поки політичний флюгер не розвернеться в іншу сторону.

Тарас Березовець:

- Росія живе фактично за графіком столітньої давності. У 1917 році теж всі інтелектуали попереджали про те, що Росія котиться у прірву і її чекає катастрофа. Але тоді багато людей, які цей факт приймали, вони продовжували вірити, що їх це не торкнеться. І всі речі, які сьогодні відбуваються - абсолютно цинічна наруга над законом - коли наших громадян фактично викрали з української території, надали їм без їхньої згоди громадянство Росії, якого вони не просили, і засудили за російським законодавством за діяння, які вони не скоювали. Це все фактично передостанні злочини перед страшними лихами, які чекають Росію. Таке відчуття, що у керівників, у еліти Росії хтось вирізав мозочок, відповідальний за самозбереження. Вони останнім часом роблять все можливе для того, щоб знищити власну країну.

Минулого тижня вони засудили естонського громадянина за шпигунство, якого вони точно так само викрали з території Естонії. Незважаючи на протести з боку лідерів ЄС, його засудили фактично без суду і слідства до 15 років. Це все з однієї опери.

Я не знаю, чи буде в Росії громадянська війна, але те, що це призведе до розпаду Росії в тому вигляді, в якому ми її знаємо - у мене особисто ніяких сумнівів немає. Фактично процес саморуйнування запущений.

Подібні речі відбувалися на схилі Радянського Союзу, коли, не керуючись міркуваннями виживання, Радянський Союз чинив різні злочини. Фактично все повторюється: збили корейський "Боїнг", як малайзійський, саджали дисидентів, вбивали іноземців-супротивників радянського режиму. Все це було, на жаль. Закінчилося перебудовою, розвалом Радянського Союзу.

На цей раз все піде набагато швидше, за більш жорстким сценарієм, ніякої перебудови не буде. А буде найжорсткіше "мочилово". У гірших традиціях російського бунту. Як писав класик Пушкін – а він їх попереджав: "Не дай Бог побачити російський бунт, безглуздий і нещадний".

Вадим Карасьов:

- Це жорсткий і безпідставний вирок. Він має на меті залякати патріотів у Криму. Це показовий процес, щоб продемонструвати, до яких серйозних наслідків може призвести критика нинішньої влади в Криму.

Дуже важливо те, що Сенцов мужньо тримався під час процесу. Він не здався. І, по-друге, дуже показовий той факт, що на підтримку Сенцова та України виступили європейські кінематографісти, режисери і сценаристи. На жаль, для російської влади, це не аргумент.

Але я думаю, що сидіти весь строк Сенцов і Кольченко не будуть, тому що політична ситуація як у світі, так і в Росії мінлива. Оскільки цей процес політичний, то вони будуть звільнені суто за політичними мотивами, а не за юридичними чи правовими.

Можливо, з часом політична напруга зменшиться, буде знайдено рішення ситуації на Донбасі, питання Криму. А вирішувати треба буде, оскільки забрати, окупувати Крим легко, а от оперувати ним набагато складніше. Тож, думаю, що все ж таки Сенцов не довго сидітиме у в'язниці.

Однак сьогодні, не зважаючи на те, що судовий процес закінчився і Сенцов із Кольченком, можливо, підуть із фокусу медійної уваги, потрібно робити все, щоб суспільна думка не забувала про них, очікуючи поки для них відкриються кращі політичні умови.

Євген Магда:

- На жаль, вирок був очікуваний. Про це ще під час процесу говорили їхні адвокати. Тобто ні в кого, на жаль, не було сумніву, що вирок буде плюс-мінус таким, який попросить Слідчий комітет Російської Федерації.

У радянські часи була така ідіома – "звериный оскал". І це як раз стосується нинішньої російської влади. Це ситуація, коли на прикладі Сенцова і Кольченка хочуть усіх налякати і показати всім, що прагнення мати громадянську позицію може бути небезпечним.

Насамперед цей процес - це залякування і демонстрація того, що Росія є господарем в Криму. Сенцову і Кольченку фактично нав'язали російське громадянство, попри їхнє прагнення вважати себе громадянами України. Тобто це виявлялася така зла воля у її брутально первісному вигляді. От що найгірше і найважче.

Водночас цей вирок продемонстрував мужність підсудних, які зустріли його гімном України. Але в російському суспільстві вигуки на захист Сенцова і Кольченка були дуже поодинокими, що надзвичайно прикро.

Не секрет, що цей процес пов'язаний із перебуванням Путіна при владі. І скільки Путін лишатиметься при владі, стільки триватиме термін їхнього ув'язнення. Не думаю, що Європейський суд з прав людини тут допоможе. Адже Росія просто не виконуватиме його рішення. Вона взагалі ставиться до його рішень дуже і дуже вибірково.

Президент Петро Порошенко назвав процес над Сенцовим черговим доказом того, що в Росії немає справедливого суду для українців. Крім того, він назвав режисера заручником, якого мали би звільнити згідно з Мінськими домовленостями. Як і Надію Савченко, процес над якою ще триває і може мати такий самий невтішний фінал.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2379
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація