Рік з дня теракту в "Домодєдово": за 37 смертей заплатили 15 тисяч доларів

Рік з дня теракту в "Домодєдово": за 37 смертей заплатили 15 тисяч доларів

За вибух в "Домодєдово" терористи заплатили півмільйона рублів / Фото: AFP

Рік тому в московському аеропорту пролунав страшний вибух. Смертник підірвав бомбу, начинену кульками від підшипника: 37 людей загинули, більше 170 дістали поранення.

24 січня виповнюється рівно рік з дня теракту в московському аеропорту "Домодєдово", коли жертвами смертника стали 37 людей, понад 170 дістали поранення.

У роковини трагедії Слідчий комітет РФ оголосив про завершення основних слідчих дій у цій справі.

За даними правоохоронців, вибух в "Домодєдово" організував один з лідерів чеченського підпілля Доку Умаров. Загалом до складу групи, яка готувала смертника Магомеда Євлоєва, входили 35 осіб. А сама підготовка обійшлася організаторам в півмільйона рублів (більше 15 тисяч доларів).

Втім, офіційних обвинувачень досі нікому не висунуто. Зараз під слідством перебувають четверо – брат смертника Ахмед Євлоєв, його односелець Башир Хамхоєв, а також брати Іслам та Іллєз Яндієви (повідомлялося, що слідство підозрює їх у тому, що вони допомогли смертникові дістатися до аеропорту).

За даними СКР, на півмільйона рублів, переданих на підготовку вибуху, були придбані автомобіль і засоби зв'язку, орендована квартира в Москві, пише "КоммерсантЪ".

Безпосередньо підготовка Магомеда Євлоєва в смертники проводилася в умовах жорсткої конспірації в польовому таборі бойовиків в Сунженському районі Інгушетії. До складу групи входили 35 осіб, а очолювали її Аслан Бютукаєв (Хамзат) і Суп'ян Абдуллаєв. У тому ж таборі навчали й виконавців інших терактів.

Місцезнаходження цього табору ще наприкінці березня було встановлено співробітниками ФСБ і 17 членів групи, за даними правоохоронців, були вбиті внаслідок ракетно-бомбового удару.

Як це було: спогади очевидців

20-річний смертник Магомед Євлоєв приїхав з Інгушетії до Москви автобусом за три дні до теракту. Кілька днів він жив на конспіративній квартирі, а вдень 24 січня 2011 року, як слід виспавшись і поснідавши, він з бомбою за поясом на таксі приїхав до аеропорту "Домодєдово".

Євлоєв увійшов через вхід №2 і спритно пройшов повз металошукач, коли співробітник міліції забалакався з молоденькою прибиральницею. Перед тим, як підірвати себе, Євлоєв (який, за даними слідчих, перебував під дією наркотиків та психотропних речовин) замовив собі чашку кави.

Самопідрив він здійснив о 16:30 за московським часом в зоні прильотів. Потужність бомби була еквівалентна 2-3 кг в тротиловому еквіваленті, крім того, вона була заряджена циліндричними роликами і кульками від підшипників.

"Розрахунок терористів був на те, щоб в зоні ураження опинилося якомога більше іноземців. Саме ця обставина мало викликати міжнародний резонанс у теракту", - вважають в слідчому комітеті .

Внаслідок вибуху загинули 37 людей, більше 170 постраждали. Серед жертв виявилася і 29-річна українка, одеська письменниця і драматург Ганна Яблонська (Машутіна), яка приїхала до Москви, щоб отримати престижну премію - її п'єса "Язичники" перемогла у Конкурсі кіносценаріїв "Особиста справа-2010".

"Я стояв метрів за десять від місця вибуху. Був яскравий спалах, сильний хлопок. Я не одразу зрозумів, що сталося. Хтось із хлопців допоміг мені піднятися, і ми побігли до виходу. Я сам не помітив, а приятель мені каже: "У тебе спина в крові". Дійсно, вся куртка була мокра - на мене потрапили чиїсь, вибачте, нутрощі", - розповів 55-річний таксист Андрій, який працював у той день, цитує "Комсомольська правда".

У квітковому павільйоні, який стояв якраз навпроти виходу для пасажирів, ніхто не постраждав - навіть осколками нікого з дівчат не зачепило. Продавщиці вважають, що це завдяки іконам, які висять у павільйоні як обереги.

Повʼязані теми:

Наступна публікація