Чорнобиль через 30 років після катастрофи: як "консервують" ЧАЕС та як склалися долі "атомних" дітей

ТСН знайшла людину, яка останньою народилася у Прип'яті 26 квітня 1986 року.

Жах Чорнобильської катастрофи вже 30 років висить над Україною. 26 квітня 1986-го вибухнув реактор на Чорнобильській АЕС. Пів планети врятувало тільки те, що вибухи були не ядерними, а фізичними: унаслідок перегріву реактор розірвало парою. Та на момент трагедії в ньому було близько 200 тонн радіоактивного урану. Через зірваний вибухом захист більше 60 тонн радіоактивних речовин піднялися в повітря. Сумарна радіація цих ізотопів була в 30-40 разів більшою, ніж від атомної бомби в Хіросімі.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Одразу після аварії майже вісім із половиною мільйонів людей були опроміненими. Майже 155 тисяч квадратних кілометрів територій – забруднені.

Реактор випромінював радіацію ще три тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.

Через 30 років над четвертим блоком станції зводять саркофаг над саркофагом – нове надійне укриття. І строк його завершення переносять уже всьоме. Бо називали і 1998-й, і 2005-й, і 2008-й, 2010-й, 2012-й, 2015-й. Нова дата – листопад 2017-го.

На якій стадії будівництво нині, показує відео компанії "Новарка", яка так званий конфайнмент і будує. Трубу над зруйнованим реактором уже розібрали, щоб усю цю розбиту територію вкрила собою арка. Її будували з двох частин – західної і східної. Їх уже з'єднали. Усередині – мостові крани, щоби можна було під аркою демонтувати зруйнований блок.

Як повідомили на ЧАЕС, зараз там прокладають комунікації, монтують обшиття на західній частині конфайнменту. А на четвертому енергоблоці будують східну бічну стіну, що відділить його від третього блоку. І ось тільки тоді спробують вилучити залишки ядерного палива зі зруйнованого енергоблоку.

На проект "Укриття" гроші збирали всім світом. Напередодні 30-річчя Чорнобильської трагедії Німеччина пообіцяла дати ще 19 мільйонів євро впродовж кількох років. 40 мільйонів обіцяє Європейський банк реконструкції та розвитку.

Але саркофаг – це далеко не все. Щоби захистити світ від радіації, треба ще демонтувати решту три реактори. І на це потрібна гігантська сума – 4 мільярди доларів. Ці роботи мають розпочати 2045-го. Можливо, доти придумають, як безпечно виводити атомні станції з експлуатації. Бо в Україні нині діє аж 15 реакторів і їхній вік закінчується. Тож, чорнобильський бій – іще надовго.

ВідеоСховище "смерті": як будують нове укриття на ЧАЕС

А в Україні тим часом виросло вже ціле покоління людей, яких матері носили під серцем просто під радіаційними хмарами. Якими вони стали ці чорнобильські діти? Чим живуть, чи хворіють? І найголовніше – чого можуть навчити всіх нас? ТСН зібрала свідчення матерів та дітей горезвісного 86-го і навіть знайшла останню людину, народжену в Прип'яті 26 квітня. Про цей пошук, про спогади і про життя, яке завжди перемагає, дивіться детально в репортажі Галини Сергеєвої.

ВідеоНароджені з Чорнобилем: як живе покоління 30-річних свідків катастрофи

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: