Вперше за багато років до Антарктиди вирушають українські жінки-науковці

Дата публікації
Перегляди
1662
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Вперше за багато років до Антарктиди вирушають українські жінки-науковці

Фото: Національний антарктичний центр

Відсьогодні стартує 24-та антарктична експедиція на станцію "Академік Вернадський".

Цієї ночі українські науковці вирушають на знамениту антарктичну станцію "Академік Вернадський" у 24-ту українську антарктичну експедицію. Вони мають здолати 15 тисяч кілометрів, аби ближче до Південного полюса  вивчати кліматичні зміни планети, а також досліджувати саму Антарктиду. І вперше за багато років на станцію знову повертаються жінки-науковці, йдеться у сюжеті ТСН.16:45.

Мікробіолог Марія Павловська показує, як вона збирається у далеку далечінь.

"Ось це моя порожня, ще не зібрана сумка. Це лижні штани, які одягаються в човен. Вони в принципі повинні не промокати, до цього не промокали ніколи. Я ще купила такий непромоклий одяг, прорезинений і жовтий – якщо мене віднесе в човні, то нас побачать", - розповідає науковець.

Українські науковці вирушають на знамениту антарктичну станцію "Академік Вернадський"

Українські науковці вирушають на знамениту антарктичну станцію "Академік Вернадський"

Теплі речі, маленька відеокамера, книжки. Усе наукове обладнання та реактиви уже кілька тижнів мандрують морем  на самісінький край Землі. Там, на антарктичній станції "Академік Вернадський" Марія вивчатиме, як бактерії та віруси впливають на процес цвітіння фітопланктону.  Простіше кажучи -  усе це про парникові гази.

Оксана Шевченко – свекруха Марії. А відсьогодні ще й нянька п'ятирічної онучки. Марія їде на Вернадського і залишає не лише сім'ю, чоловіка, але  й свою донечку – на довгих два з половиною місяці.

"Я переживаю за свою дитину найбільше, Дзвіна буде переживати, а за саму подорож не переживаю", - ділиться Марія. 

Сьогодні 26 науковців, їх ще називають "сезонниками", вирушають на станцію. Серед них  4  жінки. І вперше за 20 років одна з них залишиться на станції  на цілий рік – з 11 чоловіками.  Антарктида цікава Україні не лише з наукової точки зору, нагадують науковці. Антарктида – це  10% земної поверхні. З ще не розвіданими, але величезними запасами корисних копалин. За міжнародною угодою ніхто не має права вивозити їх звідти до 2048 року.

Фото: Міністерство освіти і науки України

"До 2048 року залишилося трохи більше 30 років, це небагато, а потім з великою ймовірністю буде знято заборону на видобуток корисних копалин Антарктики, і в цьому процесі опиняться ті країни, які утримують там наукові станції, здійснюють наукову діяльність. І тому невипадково половину нашої експедиції складає геологічний загін", - пояснює керівник національного антарктичного центру Євген Дикий.

Окрім того Міністерство освіти та науки повідомило, що станцію модернізують – наприкінці січня вперше за останні 22 роки почнеться масштабна реконструкція. З'являться нові дизельні двигуни, які забезпечують енергетичну систему станції, встановлять новий опріснювач води, замінять систему опалення, переобладнають медичний кабінет, біологічну лабораторію, поремонтують паливний бак, та побудують паливний трубопровід, а крім всього бонусом полярники отримають кавоварку, про яку мріють вже давно. На модернізацію виділили 35 мільйонів гривень.

"Основні роботи на станції проводитимуть під час так званого сезону – коли триває антарктичне літо. Це найближчі два, два з половиною місяці. Тому разом з сезонною експедицією ми відправляємо на станцію інженерів. Розраховуємо, що повністю з ремонтом впораємося за 2 сезони, тобто цей і наступний рік", – розповів Дикий.

Фото: Міністерство освіти і науки України

Кореспондент ТСН Олександр Загородний

Дата публікації
Перегляди
1662
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація