Навала російських шпигунів в Україні. Як "проколовся" досвідчений агент ФСБ

Полковник Гратов свого часу активно брав участь у боях на стороні "ДНР".

На території України фіксують цілий спалах активності російських агентів. Ще одна важлива здобич української контррозвідки - російський полковник Валерій Гратов. Людина, яку Москва ще 2014-го року відправила на Донбас розпалювати війну. Наступною мала стати Одещина.

Три роки тому плани окупантів провалилися. Але від планів розбурхати південь України досі не відмовилися. Російський агент їхав через український кордон посилювати загрозу з Придністров'я. І погорів майже на дрібниці. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Він не просто бойовик з Донбасу. Громадянин Росії. Носить форму полковника десантних військ. З "ДНР" до Придністров'я Валерій Гратов збирався їхати через всю Україну. Ідеально підроблений український паспорт з чужим прізвищем додавав впевненості.

У нього була полтавська прописка. І саме штамп з адресою й зіграв з бойовиком злий жарт. Молодий прикордонник збагнув, що підозрілий мандрівник з Полтави чомусь не розуміє українську мову. Через кілька хвилин стало відоме справжнє ім'я агента-невдахи. Валерій Гратов - колишній начальник особистої охорони придністровського лідера Ігоря Смирнова. Був відправлений на Донбас у перші ж дні російського вторгнення.

Гратов швидко увійшов в найближче коло "ДНРівського" істеблішменту. Був радником Захарченка. Приятелював зі всіма ватажками бойовиків. І живими, й мертвими. "Моторола", "Гіві", Мозговий. Фото з верхівкою ОРДЛО Гратов возив з собою на флешці.

"Він брав активну участь у транспортуванні зброї, здійснював підготовку розвідувально-диверсійних груп "Сомалі" та "Спарта"", - говорить оперативник контррозвідки СБУ "Злива".

Тепер, коли Гратов за ґратами, він просто віртуозно "клеїть дурня". Каже, їздив на Донбас виключно з гуманітарною місією. Мовляв, ювілейні медалі бойовикам роздав. Незважаючи на красномовні фото з донецьких окопів зі зброєю в руках, полковник удає з себе "весільного генерала".

"Ви ж прекрасно розумієте, що це не я. Я людина, знаєш, не така (крутить обома руками), а така (робить дивний рух)", - переконує Гратов.

Втім, бойовики про його "подвиги" не забули і навіть звернулись з офіційним листом до Держдуми Росії з проханням вшанувати героя "Новоросії": "Із 29 серпня 2014 року Гратов Валерій Олександрович був відзначений за виконування бойових завдань… Участь у бойових діях: Луганськ, Алчевськ, Горлівка, Макіївка, Донецьк, Сніжне, Іловайськ, Єнакієве, Вуглегірськ, Дебальцеве".

Тепер від слави героя "ДНР" Гратов намагається відхреститися. Доволі незграбно.

"А ось я не знаю, як це в мене з'явилося. Чесно, не знаю, хто це зробив і надрукував", - говорить Гратов про файли на флешці.

Проте свою легенду про гуманітарну місію на Донбасі російський агент зруйнував власноруч. Коли проговорився про особисту участь у захопленні українських полонених.

"Під Макіївкою взяли двох полонених. Узяли в нього мобільний телефон цей, я не знаю, сенсорний", - виправдовувався Гратов.

Провал агента, що мав стати ключовою фігурою Придністровських спецслужб, звісно, не зупинить його російських кураторів. Одеса залишається ласим шматком для Кремля. Подальші провокації з Придністров'я, яке є надійним плацдармом Росії на південних кордонах України, неминучі.

Андрій Цаплієнко

ВідеоЩо вигадують російські агенти, аби проникнути на територію України

Залиште свій коментар