Нотатки доктора Магди. ПАП-ефект

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Звільнення Пивоварського, Абромавичуса і Павленка з уряду може мати приголомшуюче негативні наслідки для України.

Заява Айвараса Абромавичуса про відставку спричинила новий виток політичної кризи. Незалежно від її наслідків, які сьогодні передбачити складно, ми спостерігаємо ПАП-ефект. ПАП у даному випадку – Пивоварський, Абромавичус, Павленко – міністри, які протягом минулого року символізували реформи та перетворення.

* * *

Одразу зауважу, що до реформаторів зазвичай відносять ще Наталію Яресько, більше того – міністра фінансів часто сватають на посаду прем'єра, але вона наполегливо заперечує можливі припущення про власне просування ієрархічними сходами. Проте і про відставку Яресько не говорять навіть після скандального бюджету-2016, який ледь не розмазав по поверхні малий та середній бізнес. Звільнити Яресько в розумінні наших депутатів означає посваритися з Вашингтоном та МВФ, і подібний сценарій вони поки не розглядають – спрацьовують залишки інстинкту самозбереження.

ПАП-ефект – це поступове витіснення молодих технократів з посад в уряді. Їх об'єднує вміння керувати фінансами та західна освіта. У грудні подав у відставку Андрій Пивоварський, міністр інфраструктури, який намагався навести лад у своєму величезному господарстві. Реформи у цій сфері, яку різні представники політичної еліти сприймали насамперед як власну годівничку, не можуть дати швидкого ефекту. Проте Пивоварський та його команда прагнули змін, і окремих успіхів добилися. Міністр чесно визнав, що керувати подібним масштабним міністерством на волонтерських засадах надзвичайно складно. Цікаво зауважити, що великої черги до міністерського кабінету в Мінінфраструктури не виникло.

Міністра аграрної політики та продовольства Олексія Павленка вирішила звільнити фракція "Самопоміч", яка делегувала його до уряду. Претензій до роботи нема, причина звільнення – політична доцільність. Андрій Садовий та його "команда в білих рукавичках" хоче торпедувати весь уряд, і для цього звільняє ефективного міністра, який керує АПК більш успішно та цивілізовано за попередників. Дуже українські методи, на жаль.

Не менш українськими стали і причини заяви про відставку Айвараса Абромавічуса. Міністр економічного розвитку та торгівлі спричинив потужний політичний скандал, звинувативши у тискові Ігоря Кононенка – людину впливову та наполегливу. Чому саме зараз – це головне питання, яке виникає, і справа, як видається, не лише у втомі Абромавичуса від різноманітних проявів тиску. Не виключаю, що він вирішив піти на "багатші села" з записом "принциповий міністр економіки однієї з найбільших європейських держав" у власному резюме. Його робота на посаді міністра була не надто зрозумілою для широкого загалу, проте отримала високу оцінку західних партнерів України.

Для України ПАП-ефект, за великим рахунком, означає кілька моментів. По-перше, навіть президентське запрошення та західна освіта не означають, що міністри убезпечені від тиску "сильних Ради цієї". Не думаю, що міністри передбачали подібні викрутаси парламентсько-президентської республіки. Загроза втратити трьох технократів як чиновників на службі України є цілком реальною. Протидіяти цій загрозі можна лише в один, фантастичний на сьогодні спосіб – відмовитися від квот в уряді та партійно-приватних інтересів і призначити до Кабінету міністрів людей, спроможних працювати на результат. В іншому випадку ПАП-ефект буде приголомшуюче негативним для країни.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції