В Україні через скуповування доларів почався дефіцит гривні на ринку

В Україні через скуповування доларів почався дефіцит гривні на ринку

На міжбанку скоротилася гривнева ліквідність / Фото: Getty Images/Fotobank

Вартість кредитів овернайт підскочила на міжбанку до 27,1%.

Високий попит на долари минулого тижня змусив Нацбанк виходити на ринок з валютними інтервенціями, що викликало скорочення гривневої ліквідності. В результаті вартість кредитів овернайт зросла на міжбанку до 27,1% річних, зазначили в НБУ. Останній раз вона була дорожча 21 листопада 2012 року - тоді добові кредити надавалися під 37,2%.

"З 21 січня залишки на коррахунках зменшилися на 10 млрд грн. Банки самі за заявками клієнтів в очікуванні девальвації направляли гривню на купівлю валюти",- повідомив виданню "Коммерсант-Украина" головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран.

У НБУ підтвердили, що інтервенції призвели до скорочення обсягу гривні на ринку.

Водночас незабаром ринок може наповнитись додатковою гривнею, що пов'язано з новими правилами НБУ щодо роботи з іноземною валютою. З 7 лютого підприємства можуть купити долари на міжбанку тільки через п'ять днів після резервування гривневих коштів на спеціальному рахунку "2900". Тобто, імпортери зможуть купити валюту не раніше наступного понеділка, а весь поточний тиждень валюту на ринку будуть купувати банки і Нацбанк.

"Покупців валюти на ринку фактично немає. Основні клієнти зможуть її купити тільки на шостий день. У банків, звичайно, є потреба у валюті для безготівкових операцій та для наповнення кас, але вона невелика,- повідомив скарбник одного з банків.- Клієнти резервують кошти на рахунку в банку і не можуть ними користуватися. В принципі їх можна зняти з рахунку, але тоді купівля валюти не відбудеться. При цьому банк може користуватися протягом п'яти днів цими грошима, наприклад для угод на міжбанку (для видачі кредитів овернайт)".

Експортери, які повинні продавати половину валютної виручки, будуть також присутні на ринку, що допоможе НБУ стабілізувати курс гривні.

Тим часом учасники ринку визнають, що ініціативи НБУ спрямовані на зниження впливу спекулятивних угод. "Клієнти завжди планують свої бізнес-операції, в тому числі фінансові, інформують про це банк, який в свою чергу інформує клієнтів про всі нововведення в нормативно-правовому полі. Така ситуація спостерігається і з введенням постанови регулятора N49, положення якого необхідно просто роз'яснити клієнтам, - заявив голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.- А ось спекулянти, які купують-продають, безумовно, відчують новий порядок".

На думку експертів, відкладений попит підприємств не повинен спровокувати стрибок долара.

Зазначимо, раніше Нацбанк озвучив банкам нові правила боротьби з валютними спекулянтами.

Повʼязані теми:

Наступна публікація