Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Кожен лікар фактично стане підприємцем

Чиновник, який до призначення на посаду працював хірургом, надав свій погляд на проблеми української медицини та шляхи їхнього розв'язання.

Реформа сфери охорони здоров'я найбільш болісна для українців. Заступник профільного міністра й один із найкращих столичних хірургів Олександр Лінчевський розповів в інтерв'ю кореспонденту ТСН.Тиждень про окремі зміни, які чекають на нас у найближчому майбутньому.

- Ви всі, ваша команда, прийшли сюди "з поля". Ви всі, можна сказати, чинні лікарі. Що, з вашої точки зору, в першу чергу треба робити з медициною в цій країні?

- Є великий "корабель" - наша медицина, яка має дуже багато пробоїн. І вся критика системи є правильною. Корінь зла – це Радянський Союз, бо медицина – це єдина поки що галузь, яка фактично жодним чином не змінилась.

І те, що стосується заробітних плат, і відносин пацієнт-лікар, і відносин медперсоналу між собою – воно як було радянське, так і є. Будь-які покращення цієї систему на кшталт "давайте щось підлатаємо косметично, хай буде трошки краще", - вони тільки закріплюють цю систему.

Докорінно ця система була неправильна, коли лікар був не суб'єктом, а фактично працівником на заводі. Ось є завод, тобто лікарня, поліклініка, а лікар туди ходив як пролетарій, ходив на роботу і не був там одиницею. Фактично держава фінансує завод, видає гроші заводу, ліцензує завод, але не ліцензує кожного лікаря, не перевіряє кожного лікаря.

- Як ви зараз плануєте робити?

- Ще до нас було багато чесних та грамотних напрацювань. Була стратегія реформи медицини – вона розроблялась кілька останніх років. І це не є лише наша заслуга. Ми є оці технічні працівники, які можуть цим займатись незаангажовано. Ми не маємо власних інтересів, ми не прив'язані до міністерств, до якихось посад. Ми прийшли справді працювати, і в цьому особливість нашої команди.

- Як показує практика, всі приходять з чистими намірами. Я хочу вам вірити і хочу знати, що ваша команда дасть нам як громадянам? З чого ви плануєте починати? В чому інновація реформи?

- Хочу сказати, що це не тільки наші інновації, в нас були грамотні попередники, і це наші спільні інновації. Принципова відмінність – це гроші йдуть не в лікарні, а гроші йдуть за пацієнтом.

- Поясніть, що це конкретно означає?

- Уявіть собі – є лікар, який є сам суб'єктом господарювання…

- Чи я правильно розумію, що раніше лікар був лікарем лише, якщо він сидів у лікарні. А тепер він буде мати печатку та ліцензію, і може сісти, грубо кажучи, під міністерством облаштувати кабінет, назватись ЛОРом та практикувати?

- Якщо він буде мати всі необхідні умови та дозволи – так. Але він укладає договір з пацієнтом, його родиною. Умовно кажучи, є електронні картки пацієнта та лікаря, є певний код зустрічі. І за результатами зустрічі гроші за цю зустріч перераховуються лікарю.

- Тобто, в кожного тепер буде електронна картка?

- Я не скажу зараз, як само це буде технічно реалізовано. Але принципова відмінність полягає у тому, що гроші виділяються не на амбулаторію, а далі собі лікуйте, як хочете, а йдуть напряму тому, хто працює. Той лікар, до кого ходять, який хороший, тому гроші й перераховуються.

Відео Українська медицина потребує негайних реформ: лікарі масово йдуть із державних лікарень

- А що ви зробите з тими лікарнями, які нині є? Коли ви плануєте, що запрацює ця система?

- Перші зміни щодо зниження вартості ліків, ці зміни почнуть працювати, грубо кажучи, з перших місяців 2017 року.

- Це означає, що ліки стануть дешевшими?

- Так.

- За рахунок чого вони подешевшають?

- Інша система ціноутворення. Буде впроваджена реінбурсація за основними препаратами. Тобто відшкодування пацієнтам за основними захворюваннями. Референтне ціноутворення призведе до зниження вартості, кінцеві ціни в аптеках стануть нижчими.

- А звідки візьмуться кошти на відшкодування?

- Вони перекладуться, образно кажучи, "з кишені в кишеню". Ми їх в той чи інший спосіб нині витрачаємо. Є різні програми з оптимізації видатків, з реінбурсації. Гроші в медицині є, вони будуть переспрямовані. Хоча грошей в медицині мало, але витрачати їх більш раціонально можливо.

- Перше – подешевшання ліків. Який другий крок? Коли почнеться те саме "гроші йдуть за пацієнтом"?

- Ми розраховуємо на 2017 рік, але це наші дуже сміливі та передчасні розрахунки. Ми зараз проходимо узгодження з Кабінетом міністрів, з регіонами, це робота всіх міністерств.

- За скільки років ви запланували здійснити реформу повністю?

- Боюся пообіцяти, але ми ставимо собі найближчі строки. Можу сказати лише – скоро. Йдеться, фактично, про роботу всіх міністерств, оскільки змінюється система фінансування. Кожен лікар фактично стає підприємцем і це суто технічно непросто зробити. Навіть ті гроші, які нині виділені на амбулаторії, якщо просто взяти та поділити між пацієнтами, таке їхнє витрачання буде раціональнішим.

- А як це в селі буде працювати?

- Є система державного страхування і є звертання до сімейного лікаря. Гроші з цього фонду, куди сплачують внески пацієнти чи держава, потрапляють на рахунок до лікаря.

- Виходить, що тепер ви хочете всю цю "чорну касу" перевести у легальну площину?

- Частково так, але ж не такими словами.

- Якщо я зараз йду на прийом і кладу гроші лікареві на стіл, то нині це як буде?

- Гроші, які має отримати лікар як зарплату та вартість аналізів, супутніх засобів та іншого будуть поступати з державного фонду страхування. Ваш прихід до лікарні – ці гроші разом з вами приходять на рахунок лікарні. Так само, як працює страховка, буде працювати й ця система.

- Тобто, така страхова медицина, як в США?

- Ні, ми запроваджуємо державне страхування.

- А раніше в нас не було державного страхування?

- Було, але не в такому вигляді.

- Страхування зазвичай відбувається на певну суму. Якщо пацієнт хоче збільшити цю суму, якщо йому не вистачає виділеної суми, як це буде відбуватись?

- Це дуже технічне питання, я б його зараз не торкався. Принципово така система в нас ніколи не існувала. На сьогодні лікар отримує зарплату, медична допомога надається, як задекларовано, безоплатно, а фінансування отримує лікарня.

- А після реформи?

- Після реформи лікар буде зацікавлений, щоб ви прийшли саме до нього. Від цього тепер буде залежати їхній заробіток. Пролікував одного – отримав гроші за одного, пролікував десятьох – отримав гроші за десятьох. Лікарня у свою чергу також буде зацікавлена надати послуги такої якості, щоб ви прийшли туди ще раз.

- Тобто, раніше, якщо я прописана в одному районі, то я йшла у свою районну лікарню. А тепер, якщо я знаю, що в іншому районі краще лікують, я можу піти туди і мені не мають права відмовити?

- Вони не захочуть вам відмовити, вони навпаки скажуть – приходьте і сусідку приводьте, ми кращі, ніж у вашому районі.

- А якщо я живу в селі Горбівці, то можу їхати в інше село лікуватись?

- Звичайно.

- А раніше так неможна було?

- Так. В пострадянській системі можна було тільки за пропискою. Тепер так не буде.

- Тобто буде величезна електронна система, яка слідкуватиме, хто де лікується і куди направити гроші?

- Абсолютно правильно.

- Крім цього люди будуть платити за якісь послуги?

- Є визначений обсяг допомоги, які є безоплатними, є певний спектр послуг, які можливо покриватись не будуть. Скажімо, екстрена допомога завжди повністю покривається державо. Ви можете піти лікуватися у приватну лікарню. Держава також покриває якусь частку, за пацієнтом якась сума закріплена. А далі за цей комфорт, за послуги тощо ви доплачуєте самостійно. Так з'являється здорове конкурентне середовище.

- Зараз прокотилися такі чутки, що не буде швидких, чи їх буде менше, чи там будуть медбрати замість лікарів. Можете це прокоментувати?

- Швидка на сьогодні є одним з найнадійніших гвинтиків у всій системі. Як би там на швидку не нападали, вона приїжджає. Якщо вона приїжджає пізно або не так швидко, як хотілося б пацієнту, вона це робить не тому, що не хоче, а тому що фізично не може. Тому що від села А до села Б немає дороги і жоден транспорт там не може проїхати достатньо швидко. Тому що немає достатньої кількості карет швидкої допомоги, котрі могли б задовольнити всіх.

- Чому так відбувається?

- Є така велика кілька непрофільних, нешвидких викликів, коли швидка приїжджає, щоб дати пацієнту таблетку, бо в нього немає грошей сісти на таксі й поїхати в аптеку. Незважаючи на все це, швидка все одно їде.

- Як можна вирішити ситуацію?

- Харків'яни впроваджують чудово автоматизовану диспетчерську систему, де диспетчер бачить швидку, де вона знаходиться, і може відправити найближчу бригаду на виклик. Швидка допомога стає не прив'язаною до районної станції. Вона стає екстериторіальною, тобто охоплює всю область, весь регіон. Не буде більше таких відмов, що, мовляв, це не наш район, це не наш пацієнт.

- Диспетчер вбиває у систему адресу, до прикладу, вулиця Леніна у селі Миронівка, і бачить на карті, що найближча до села швидка у сусідній області. То він зв'язується зі швидкою і каже, їхати в село?

- Так. Він відсилає повідомлення. Є кілька способів оповіщення, як бригада дізнається, куди їхати.

- Коли це буде впроваджено?

- В Харкові уже працює. У Дніпропетровську теж працює, але інша система, також непогана.

- Але ж нам потрібна єдина система?

- Треба, щоб швидка доїжджала швидко. І який саме програмний розробник і в якій області буде, неважливо. Технічну частину можна легко реалізувати.

- Тобто швидка буде?

- Почекайте, ми почали тільки з диспетчерської. Ми хочемо і будемо вчити надавати першу невідкладну допомогу пожежників і поліцію. Я був свідком випадку, коли дорожньо-транспортна пригода, лежить потерпілий на асфальті, а поруч стоїть співробітник тодішньої міліції і викликає швидку. Тече кров чи ні - його не хвилює.

Поліцейські та пожежники мають мати базовий курс. Це швидкій полегшить справу, більший процент вдасться врятувати.

Тому крім автоматизованої диспетчерської, це робота з навчанням поліцейських, пожежників і, можливо, трохи згодом, професійних водіїв. Ми би хотіли також дати медичні знання і водіям швидких, щоб і вони могли допомагати. Це те, що стосується реформи швидкої - ми хотіли би вчити персонал, зокрема, плануємо оновити існуючу систему навчання лікарів швидкої, фельдшерів. Ми хочемо щоб наш фельдшер не відрізнявся від американського.

- Платіть їм гроші.

- Якщо лікар не прочитав книжку, він її не прочитав не в залежності від того, яку він отримує зарплату.

- У нього немає мотивації.

- У нього поки що немає місця, де вчитися. В Україні на сьогодні немає такої практики навчання, як у західних лікарів. Ми хочемо, щоб їхнє навчання було цікавим і доступним.

- А щодо машин швидкої. Коли плануєте їх поміняти?

- Доходимо й до цього. Звичайно, автопарк має бути іншим. На сьогодні маємо таку ситуацію. В умовному районі є десять автомобілів. З них вісім виїжджають для того, щоб дати бабусі таблетку, яка не може дійти до аптеки. І лише дві карети виїжджають до тих, кому справді потрібна екстрена й невідкладна допомога.

- І що має змінитися?

- Уявімо, що з реформою первинної допомоги сімейний лікар буде зацікавлений, щоб у бабусі не скінчилися таблетки, котрий зможе сам привезти їй таблетки. Коли з'являться такі сімейні лікарі, нам буде простіше вирішувати й питання з автопарком. Автопарк все одно треба поновлювати. І шляхи модернізації і поновлення автопарку є.

- Ми багато говорили про навчання. Хто буде навчати диспетчерів швидкої, наприклад?

- Ми будемо залучати іноземних фахівців для підготовки пулу інструкторів.

- Гроші на це є?

- З'являться. Будемо працювати над цим.

Розмовляла Ірина Матвієнко

Залиште свій коментар

Вибір редакції