Порошенко готовий спілкуватись з Путіним, якщо буде результат

Журналістка ТСН поспілкувалась з міністром закордонних справ про перспективи встановлення миру на Донбасі та європейське майбутнє України.

За кілька днів до України приїдуть глави МЗС Франції, Німеччини, Великої Британії та Данії – на зустрічах, зокрема, обговорять стан справ на Донбасі та можливість проведення нової зустрічі "нормандського формату". Напередодні зустрічей головний дипломат України Павло Клімкін поспілкувався з журналістом ТСН Дар'єю Счастливою про перспективи переговорів з Росією, членство у НАТО, вибори до Держдуми та про інші актуальні питання.

- Чому пана Лаврова (міністр МЗС РФ) не очікують у Києві разом зі Штайнмаєром та головою МЗС Франції?

- Я думаю, це прекрасна тема для вашого інтерв'ю з Лавровим. Але домовленість була, що саме Франк-Вальтер (Штайнмаєр) та Жан-Марк (Ейро) завітають 14-го до Києва. Просто для того, щоб подивитися, по-перше, як ОБСЄ працює на Донбасі, оскільки Франк-Вальтер сюди також приїжджає як головуючий в ОБСЄ. А друге – подивитися, які в нас є можливості для прогресу в рамках Мінська, як ми будемо працювати в рамках "нормандського формату". Наша логіка – це дорожня карта. Так, щоб звести безпекову компоненту та інші кроки, політичні кроки. Обов'язково – звільнення політичних в'язнів та заручників. Таким чином, щоб поєднати послідовність кроків, і, звичайно, часові рамки, але також гарантії. Якщо ми цього не зробимо, ми Росію не примусимо виконувати Мінськ.

- Пан Лавров просто не запрошений?

- Ні, я його не запрошував.

- Якщо зустріч у "нормандському форматі", то мабуть мають бути всі учасники, навіть країни-агресора.

- Те, що буде 14-го – це не "нормандський формат". "Нормандський формат" у нас відбувається або в Берліні, або в Парижі – це вже така традиція.

Глави МЗС з Берліна і Парижа приїдуть в Україну рятувати Мінські угоди

Рятувати документ, який врешті має принести мир на Донбас, в Україну їдуть глави МЗС з Берліна і Парижа. У Києві планують обговорити з президентом, урядом і представниками парламенту подальші шляхи втілення Мінська. Процес зупинився на мертвій точці, незадоволені в Берліні. Про це і не тільки сьогодні в Берліні говорив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

- З приводу ОБСЄ. Багато експертів, політиків кажуть, що ОБСЄ себе вичерпало і не має жодної ефективності. І навіть лідер ОБСЄ, який нещодавно приїжджав, не міг сказати, що на території Донбасу є російські формування. Що ви думаєте з цього приводу?

- Ризикну одночасно з ним і погодитись, і не погодитись. Не вважайте це якоюсь дипломатичною фігурою. Дійсно ОБСЄ знаходиться у складній кризі. І ця криза викликана не зсередини, а поведінкою таких гравців, як Росія, які намагаються вбити й ОБСЄ і головні принципи, на яких була побудована організація. Фактично зараз відбувається блокування роботи всіх інституцій ОБСЄ, і не тільки того, що відбувається навколо Донбасу. Але для нас принциповим питанням є – що ОБСЄ має зробити в плані підсилення моніторингової місії, що може зробити в плані озброєної поліцейської місії, яким чином ОБСЄ може ефективно бути присутнім у тристоронній контактній групі.

- Як ОБСЄ може бути ефективним, якщо навіть не говорить про російські війська? Як пан Заньєр (генсек ОБСЄ) міг таке сказати?

- Ви ж генсека інтерпретуєте не так, як він сказав. Насправді всі прекрасно розуміють, що російські регулярні війська там є. ми це знаємо з даних нашої розвідки. І наші партнери та союзники це теж знають. Але насправді, коли СММ ОБСЄ знаходиться на Донбасі – там же російські війська не знаходяться в російській формі та зі своєю зброєю – тому СММ формально дійсно не бачить там російських військ, і це те, що Заньєр мав на увазі але те, що там є російські війська, вони звичайно переодягнені, вони керують діями на Донбасі починаючи від маленьких операцій і закінчуючи тим, що власне все мілітарне керівництво здійснюється з Ростова та з Москви, і ми це прекрасно знаємо.

- Коли буде наступний Мінськ і наскільки він буде ефективним? Оскільки вже навіть колишній президент сказав, що Мінськ не ефективний, а Порошенку необхідно виходити у перемовини сам на сам з Путіним.

- По-перше, цивілізований світ, я маю на увазі Європейський союз, Велику сімку, нам послідовно всі ці два з половиною роки допомагали. Допомагали солідарністю, санкціями, і ви бачили останнім часом продовження санкцій. Тому з нашими друзями ми можемо та будемо говорити з агресором набагато ефективніше. Тому у нас існує "нормандський формат". Паралельно з цим працюють США, і власне зустріч у Варшаві – фактично велика п'ятірка та Україна – саме у цьому форматі і відбуваються сьогодні перемовини та загальна координація.

- Тобто у Мінському форматі ми вичерпуємося у діалозі з так званими "ЛНР" та "ДНР"?

- Ми з "ДНР" та "ЛНР" жодних переговорів не ведемо. У нас є Росія, ОБСЄ та ми. На рівні робочих підгруп, там де їхня присутність важлива для вирішення практичних питань, без них, наприклад звільнення заручників, без цього ніяк.

- Але їм не потрібні їхні воїни там, у Росії. Їм потрібні вибори на Донбасі та амністія бойовиків. Ми, я так розумію, на це не підемо. Тоді які можуть бути з ними переговори?

- Це показує наше ставлення до нас і до наших людей, і їхнє ставлення до начебто своїх людей. Якщо вони не хочуть здійснювати будь-які обміни, а ми вже пропонували всілякі обміни, це означає їхнє ставлення. Ми будемо послідовно працювати, поки всіх не звільнимо. Я багато разів згадував моменти, які просто в голову не лізуть. Наприклад, Жемчугов, який сліпий без двох рук знаходиться у Луганську – ну чого його тримають? Я говорив Лаврову – він мені обіцяв потурбуватися про це, але в результаті ми знаходимось там, де ми знаходимось. Але я впевнений, що ми наших заручників звільнимо, звільнимо й політичних в'язнів. наприклад ті умови, у яких, за повідомленнями, тримали Ільмі Умерова, ми вважаємо ці умови тортурами, і зараз будемо звертатись до ОБСЄ з тим, щоб це було підтвердження. Хоча без постійної присутності Ради Європи в Криму ми ці умови не покращимо.

- Як у вас відбувається спілкування з міністром закордонних справ Росії? Ви говорите телефоном, листи надсилаєте?

- Листи я не пам'ятаю, щоб писали один одному. Ми спілкуємось в рамках "нормандського формату", це звичайно. І в нас є вже навіть традиція, як ми сидимо – зліва від мене Франк-Вальтер Штайнмайєр, переді мною представник Франції, і по діагоналі від мене Лавров. По телефону ми дійсно декілька разів спілкувалися. Дуже щільно спілкувалися з приводу політичних в'язнів. коли спілкувалися щодо Савченко, спілкувалися щодо інших політичних в'язнів, це була домінуюча тема останніх спілкувань.

- На вашу думку, Мінськ ще ефективний сьогодні, чи він себе вичерпав?

- Я особисто переконаний, що Мінські домовленості – це є реальний шлях до миру. Вони дуже прості за своїм змістом – ви припиняєте стріляти, відводите зброю і передаєте контроль ОБСЄ, тобто міжнародному товариству. І на основі цієї мінімальної безпеки надаєте ОБСЄ доступ, доступ до кордону, і потім дивитесь – яким чином можна рухатись далі до політичного врегулювання.

- Всі очікують на зустріч у "нормандському форматі". Коли її очікувати й хто її організовує?

- Нормандські зустрічі відбуваються на кількох рівнях. Міністерських зустрічей, якщо я не помиляюсь, було аж 12. Зараз коли приїдуть Штайнмайєр та Ейро, обговоримо перспективу наступної міністерської зустрічі. Для мене принципово, аби ми про щось поговорили, а потім в результаті щось вирішилось. Коли міністри зустрічаються, говорять по 6-8 годин, а потім нічого не відбувається, в цьому сенсу немає. ми маємо отримати результати.

- Президент Путін під час G20 сказав, що готовий говорити з Порошенком. Чи відбудеться така зустріч?

- Я впевнений, якщо будуть результати, тоді буде саміт у "нормандському форматі". Але щоб вийти на цю зустріч, нам потрібно побачити від Росії хоча б якісь кроки, що вони готові йти вперед. І такими кроками для нас будуть - реальне припинити вогонь, відвести свої сили та впустити ОБСЄ.

- А в Україні провести таку зустріч можливо?

- Я якось складно уявляю собі таку зустріч в Україні, тому давайте концентруватись на інших містах – це може бути Берлін, Париж. Але головне, все-таки, це результат.

- Кілька днів тому прес-секретар Путіна вже говорив, що він не готовий спілкуватися з Порошенком. Як ви гадаєте, з чим пов'язані такі швидкі зміни?

- Я б, насправді, дуже спокійно реагував на будь-які сигнали з російського боку. Якщо ви один день чуєте про готовність, потім про неготовність – це відбувається така гра. Давайте не вестися на цю гру.

- Під час параду до Дня Незалежності Петро Порошенко сказав, що наша армія є більшим гарантом нашої безпеки, ніж Будапештський меморандум. Це нова фаза стосунків з Європою, що ми більше віримо у власні сили, ніж у підтримку інших країн?

- По-перше, забезпечити безпеку Україні може лише Україна. Не тільки армія, а вся Україна, яка як демократична європейська держава може йти вперед. І це вже аксіома.

- А Сполучені Штати, вони нам допомагають?

- Сполучені Штати послідовно нам допомагають. Я, як міністр, іноді хотів би мати більше і від друзів, і від партнерів, говорю це абсолютно відверто і над цим працюю. Більше практичної допомоги.

- Уявімо таку ситуацію, що президентом США стає Трамп, канцлером Німеччини – Штайнмайєр, а керувати Францією, наприклад, повертається Саркозі. Російське лоббі в Європі дуже сильне. Як ми будемо діяти в такому випадку? Яким буде наш контрудар?

- Російське лоббі в Європі є. Російська сторона намагається оптом або вроздріб купити європейських політиків, іноді – журналістів. Штайнмайєр аж ніяк не є представником тих сил, які хоч якимось чином симпатизують сьогоднішній Росії та російському режиму. І я впевнений, що Європа залишиться відданою солідарності, оскільки для неї це питання виживання тієї Європи, тих цінностей, які вона несе. Без сьогоднішньої Європи у нас взагалі виникає питання існування європейського проекту. Я взагалі вважаю і кажу своїм європейським друзям та партнерам, що без України, без нашої харизми, без нашого драйву європейський проект не вийде.

Дональд Трамп заявив, що може зняти санкції із Росії в разі перемоги на виборах

Висуванець Республіканської партії заявив - вважає, що після виборів зможе налагодити стосунки із Путіним та подякував російському президенту за комплімент на свою адресу. Раніше Дональд Трамп вже виступав із проросійськими заявами, зокрема, про те, що може визнати анексію Криму і зняти санкції з Москви.

- Чому ж тоді Олланд запросив Путіна наступного місяця до Франції, щоб той відкрив російський центр?

- Я казав своїм французьким друзям, що це не є правильний крок. Вони аргументують це гуманітарними аспектами, оскільки центр будувався дуже багато років. Але наші французькі друзі запевнили, що це буде гуманітарний візит, і обговорюватимуть питання щодо гарячих точок – це в першу чергу Сирія та ситуація на Близькому Сході.

- Чи буде подавати Україна позови щодо недотримання країнами-учасниками Будапештського меморандуму?

- Будапештський меморандум – це політичні зобов'язання. Коли ми звертаємось до судів, ми маємо знати, що не виконуються юридичні зобов'язання. По-друге, підписантами меморандуму є США та Велика Британія, які аж ніяк не ті, хто не підтримує Україну. Тому ми аж ніяк не будемо скаржитись на наших партнерів.

- Чи отримуємо ми статус союзника НАТО? І чому в нас досі немає голови місії в Україні?

- Насправді, якщо ви подивитесь на тих, хто має статус союзника, - це країни, які не претендують на членство в НАТО. А у нас зовсім інші плани. Наші плани на сьогодні – до 2020 року повністю безпековий комплекс країни має бути приведений до стандартів НАТО. Щодо представника при НАТО – найближчим часом він буде, і це буде один з найкращих, поки прізвища називати не буду. У нас місія в НАТО дуже потужна, і це думка не моя, як міністра, а думка наших партнерів.

- Порошенко готовий спілкуватися з Путіним?

- Якщо це принесе результат, то так. В будь-який момент. Все залежить від готовності Росії йти на конкретні домовленості. Якщо Росія буде готова завтра – будемо зустрічатись завтра. Але я такої готовності від російської сторони поки що не бачу.

- Вони спілкуються телефоном?

- Останній раз, наскільки я пам'ятаю, спілкування було давно і стосувалось політичних в'язнів.

- Росія вимагає провести вибори до Держдуми, і у Криму, і в диппредставництвах України. Ми заборонили, розкажіть, чому?

- Як за політичними ознаками, так і з точки зору міжнародного права, і з точки зору нашої юридичної позиції тут, - проведення виборів в диппредставництвах Росії позбавлене жодного як політичного, так і юридичного сенсу. По-перше ми висловили рішучий протест проти проведення виборів в Криму. У нас є Віденська конвенція, що дипломатичні консульства та установи мають поважати і дотримуватись законів країни перебування. Що записано у нас в Конституції? Що Крим є частиною України. Тому про жодні дозволи на проведення виборів тут не може бути й мови. Більше того, Росія сама для себе відкриває "ящик Пандори". Через те, що Росія організовує вибори в Криму, навіть результати виборів, з юридичної точки зору, буде спотворено. А це відкриває в Росії поле для дискусії щодо легітимності її Держдуми. Якщо Росія скасує вибори в Криму, у федеральних списках усунуть кандидатів, які представляють окупований Крим, тобі будемо розмовляти.

- З Росії дзвінків не було з цього приводу?

- Ні, не було.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: