Ще вісім років тому знав, що російська армія бачить в нас ворогів

Ще вісім років тому знав, що російська армія бачить в нас ворогів

Сергій Наєв поділився своїм баченням розвитку подій на Сході найближчим часом.

Українські військові дають адекватну відповідь на всі провокації ворога та готові відбити атаки. Про це командувач об'єднаних сил Сергій Наєв розповів у інтерв'ю ТСН. Генерал-лейтенант Наєв очолює об'єднані сили більше півроку – перед тим захищав Донецький аеропорт, командував військами оперативного командування "Схід", був першим заступником командувача Сухопутних військ та заступником начальника Генштабу. Поспілкуватись з генералом вдалось під час навчань – українські військові постійно покращують навички з повернення захоплених територій чи то відбиття загроз з моря.

- Яким чином розвиватиметься ситуація на фронті найближчі місяць-два?

- Найближчі місяць-два я не очікую якогось загострення ситуації. З цього приводу я наказував підлеглим органам розвідки провести аналіз на найближчий місяць і в подальшій перспективі до кінця року. З отриманих даних я зараз не бачу загроз навіть локального характеру. А ці спроби, якими вони щодня випробовують міць моїх бійців, вони були і залишатимуться – ми даємо їм адекватну відповідь, але загрози вони не становлять. Дані оновлюються щодня, але у випадку загроз, ми готові – ворог не пройде на 200%.

- Ми тримаємо оборону, наступаємо чи стримуємо ворога?

- Відповідно до закону про реінтеграцію Донбасу, завдання об'єднаних сил – стримати російську агресію, а у разі широкомасштабних бойових дій, дати відсіч цій агресії. Відповідно планам та задумам, передбачено чітке оперативне завдання: в першу чергу – контроль над лінією зіткнення, а в подальшому – виконання завдань щодо стабілізації ситуації.

Як ви відрізняєте провокацію від атаки?

- Кожного для я отримую доповіді від керівників трьох органів розвідки, які займаються саме здобуттям відомостей про противника. Мені буде відомо достеменно, коли відбуватиметься не тільки атака, а й підготовка до ворожих дій. Як тільки мені стане це відомо, я відповідно підніму всі необхідні сили та засоби для відбиття атаки.

- Ви сказали, що впевнені у нашій перемозі. Коли?

- Коли всі важелі, які працюють на нашу спільну перемогу, досягнуть кінцевої мети. Законом про реінтеграцію Донбасу передбачені не тільки військова складова, за яку я відповідаю, а й комплекс заходів політичних, економічних,  дипломатичних, які мають впровадити державні інститути. Звичайно, вони зможуть це зробити за умов міжнародної підтримки.

Наєв розповів, коли відчув потенційну загрозу від Росії

Наєв розповів, коли відчув потенційну загрозу від Росії

- Яким має бути, на вашу думку, фінальний епізод Операції об'єднаних сил – як вона має завершитись?

- Щоб вважати операцію завершеною, кожен клаптик української землі має бути звільнений. Кінцева мета – дійти до власного кордону, от і все.

- Існує думка, що Донбас остаточно не повернути, і можливо краще запровадити на окупованій території їхні власні паспорти та впровадити жорсткий режим пропуску.

- За тими даними, які я отримую від розвідки, та частка мешканців окупованих територій, які вірять в перемогу України, які схильні до українських реалій життя, набагато більше, ніж була у 2014 році. І ця частка людей, які чекають на повернення України, зростає щодня. Не треба забувати, що маргінали існують у будь-якому суспільстві. Але ті, хто відчув на собі "принади руського миру", вони вже, крім повернення України, нічого не хочуть.

- На окупованих територіях чимало родин, чоловіки з яких пішли до так званого "ополчення" і частково вони були знищені як терористи. Але в них залишилися діти, жінки. Думаєте, ці діти здатні полюбити Україну?

- Це буде дуже нелегка робота, але цим необхідно займатись. Який відсоток тих дітей полюбить Україну – залежатиме від вкладу кожного в те, щоб перевернути їхню свідомість.

- Які аргументи, важелі, кроки можуть спонукати людей до прийняття України як їхньої держави?

- Ці кроки мають відбуватись у практичній площині – те, що можна пощупати руками, побачити на власні очі. Це – відновлена інфраструктура, покращені умови життя, відчуття тої свободи, яку ми відчуваємо в Україні, щоб і вони могли це відчути.

В який момент ви для себе зрозуміли, що Росія може бути агресором?

- Приблизно у 2010 році ми спілкувались у середовищі військових і я вперше тоді почув, що Російська Федерація, а саме офіцери ЗС РФ, вважають нас, українських офіцерів, ворогами. Це я почув від людей, які знали, про що говорять. Від того часу мій світогляд формувався таким чином, що по той бік кордону для нас зовсім не друзі, а потенційні вороги. Ну а реальністю це стало у 2014 році.

Розкажіть якийсь з моментів, коли ви віддавали бойові накази.

- Я отримав відомості, що ворожий корабель ФСБ Росії перетнув президентську лінію і перебуває на відстані, яка є критичною. Я віддав розпорядження артилерійській батареї, керівнику протидесантної оборони. Батарея вийшла на вогневу позицію, снаряди були поруч, батарея була наведена – все це ми зробили відкрито, щоб дати знати ворогу, що готові дати відповідь. Після того, як батарея була розгорнута, противник одразу відійшов.

- Війна вас змінила?

- Абсолютно змінила. Раніше не звертав увагу на деякі речі, які стосувалися людяного, особистого. Коли зіткнувся, що смерть може забрати до себе не тільки тебе, але й підлеглих, зовсім інакше ставишся до того, коли віддаєш бойовий наказ, переживаєш. Іноді настільки переживаєш, що поки наказ не буде виконано, чекаєш всю ніч до його виконання.

- Ви пам'ятаєте перший день, коли зрозуміли – це не просто антитерористична вилазка, а справжня війна?

- Я був начальником штабу оперативного командування "Південь" і ми перебували у Дніпрі на пульті, коли почала надходити інформація, що РФ відправляє особовий склад для підсилення до Криму, РФ перекидає свої війська повітряним транспортом.

- Генерал-лейтенант Наєв та батько й чоловік Сергій Наєв – це різні люди чи ні?

- Звісно різні, бо кожна людина має жити не тільки роботою. В мене троє дітей і я їх дуже люблю. Робота вимагає від мене бути таким керівником, який може забезпечити виконання будь-якого бойового завдання, але ж в родині так неможна. Іноді, так би мовити, гальма пізно вмикається, але тоді дружина завжди може сказати –ти вже не на роботі.

- Скажіть, якщо брат зателефонує вам і каже – до мене підійшли люди і кажуть, якщо ви відповісте, моїй сім'ї буде непереливки – який вихід? (За даними журналістів, рідний брат Наєва обіймає посаду у окупованому Криму).

- Дуже простий. Я мав з братом розмову і пояснив всю ситуацію. Він мене зрозумів, усвідомлює можливі наслідки і погоджується зі мною, що іншого шляху для мене, крім виконання своїх обов'язків командувача і доведення операції до логічного завершення, тобто деокупації, я не маю.

Спілкувався Олександр Моторний

Повʼязані теми:

Наступна публікація