Вироків по наших справах цього року не буде

Дата публікації
Вироків по наших справах цього року не буде

УНІАН

Коли запрацює атникорупційне бюро та коли чекати перші антикорупційні справи - ТСН.ua розповів директор НАБУ Артем Ситник.

УНІАН

- Зараз закінчується конкурс на посади детективів. Коли, за Вашими планами, вони почнуть працювати? 

- Сам конкурс складається насправді з чотирьох етапів. Перший - це тестування на знання законодавства, за яким будуть працювати детективи. Це кримінально-процесуальне законодавство, кримінальне, антикорупційне. Другий етап - тестування на загальні здібності кандидатів. Він проводився в минулі два дні, зараз закінчився і вже підводять підсумки цього етапу. Третій етап - психологічне тестування кандидатів. І після цього кандидат вже допускається до співбесіди. Потім співбесіду проводить конкурсна комісія у складі трьох працівників Ради громадського контролю і ще, я назвав би це самостійним етапом, але під час співбесіди кандидатам будуть давати вирішувати такі практичні завдання, коли буде надана конкретна правова ситуація, яку йому необхідно буде вирішити. І вже після цього конкурсна комісія буде вирішувати, чи може цей кандидат працювати на посаді детектива, і рекомендувати кандидата директору для призначення.

Конкурс такий складний тому, що висока імовірність ризиків при кадровому наборі, подається дуже багато людей і я не можу гарантувати, що серед них немає людей, які не корумповані. От вчорашній приклад, що затримали кандидата на посаду детектива, якраз і показує необхідність проведення відкритих конкурсів. Кожен етап конкурсу має певну мету. Етап психологічного тестування, я його називаю аналогом детектора брехні, але у формі тестування, і цей етап виявляє наскільки щирий кандидат, чи схильний він до скоєння правопорушень. 

- Про затриманого повідомляли, що він начебто цей тест пройшов. 

- Ні, якраз цей тест він не пройшов. Я сам постійно моніторю цю новину, і вона постійно змінюється. З кожною годиною він все більше і більше етапів конкурсу проходить. Я кажу - по-перше, він не пройшов цей важливий етап психологічного тестування, остання новина, яка була, що він вже і співбесіду пройшов. Ні. Він пройшов перші два етапи. Це молодий хлопець, він проходив навчання в Службі безпеки України і якраз перед третім етапом сталось те, що сталось, і я впевнений, що саме цей етап і мінімізує саме ці ризики. Якраз всі етапи тестування дозволяють вивчити кандидата з усіх боків і вже потім подати його на розгляд конкурсної комісії, а вже вона буде слухати кандидата, його бачення перебування на посаді.  

Багато хто обурюється, що конкурс складний, але ця подія (затримання кандидата, - ред.) якраз і підтверджує, що такий конкурс повинен бути. І протягом всього цього часу ми дивимось за кандидатом і можемо мінімізувати ці ризики. Нівелювати їх неможливо, і якраз демонстрація того, що я не вірю, що ці ризики можна звести до нуля, це і законодавець визнає, у нас передбачено створення управління внутрішнього контролю і після цього складного конкурсу, вони все одно будуть під наглядом управління внутрішніх розслідувань, яке буде моніторити спосіб життя кандидатів і в подальшому знижувати корупційні ризики, які можливо будуть. 

На середину серпня хочемо вийти вже на фінальну пряму і починати вже спецперевірки і призначення. Вересень - це початковий тренінг і 1 жовтня - початок роботи.

Артем Ситник

- Ви кажете, конкурсна комісія подає кандидатів Вам на затвердження. Ви їх зобов'язані взяти на роботу, чи це вже Ви вирішуєте - брати чи не брати? 

- Комісія визначає переможців конкурсу, а в законі не прописано, що я зобов'язаний. 

- Коли директора обирали, там була чітка вимога, що президенту мали подати кілька кандидатів. 

- Це було прописано прямо в законі. В ньому ж прописано, що конкурсна комісія визначає переможців, директор організовує ще спеціальну перевірку цих переможців, яку проводять ще 9 органів, і тільки після того як він пройшов цю перевірку, я отримую формальне право його призначити. Але я в цьому обмежений, бо у нас в профілі посади прописано "непричетність до корупційних скандалів", і я маю намір за допомогою СБУ і МВС промоніторити кандидатів ще і по їхнім базам даних, що у них є на цього кандидата. І тільки після цього буду приймати рішення про його призначення. 

- А бюро має прямий доступ до баз даних СБУ чи МВС, чи Вам інформацію мають на запит надавати? 

- Прямий доступ - це дуже складний організаційний процес. Це так просто не зробиш. Є бази, які не пов'язані з державною таємницею, а є - пов'язані. Але у нас вже є домовленість з адміністраторами цих баз, в першу чергу це СБУ і МВС, що ми будемо мати доступ до їхніх баз, непрямий, але, скажімо так, буде наша людина, яка матиме доступ до державної таємниці, і вона отримуватиме цю інформацію. 

- В законі також прописано, що правоохоронні органи мають ввести окрему посадову особу, яка відповідатиме за співпрацю з вами. Це вже десь робиться? 

- Робиться. Як тільки ми почали формуватися, мною були розіслані листи до всіх органів, які мають бази даних, реєстри, інформаційні системи з проханням повідомити, які саме, і виділити таку особу. Вже зібрані всі відповіді, і в принципі робота як щодо отримання доступу до баз, так і взагалі щодо співпраці з органами ведеться.  

Днями був підписаний меморандум про доступ до цих баз із Міністерством юстиції, найближчим часом буде відбуватись навчання наших працівників там на предмет користування цими базами, перед цим буда підписана угода з органами державно-фінансового моніторингу, крім неї, я надіслав їм лист із проханням відрядити до складу бюро їхніх фахівців, щоб вони працювали виключно за нашою підслідністю. Ця робота ведеться, але, щоб побудувати всю цю IT-структуру - на це потрібен час. Якихось перепон з боку державних органів я поки що не відчуваю.  

- Ви казали, що плануєте почати реальну роботу з жовтня. Я правильно розумію, що ті кандидати в детективи, які зараз проходять тестування, ті кого відберуть для роботи в бюро, ще матимуть пройти якесь навчання? Чи встигаєте вкластися в озвучені терміни? 

- Ми орієнтуємось на 1 жовтня. Наступного тижня буде вже третій етап тестування, потім співбесіди. На середину серпня хочемо вийти вже на фінальну пряму і починати вже спецперевірки і призначення. Вересень - це початковий тренінг і 1 жовтня - початок роботи. 

- Також Ви казали, що не вистачає грошей на спецтехніку і подібні речі. 

- Це колосальні гроші. Спецтехніка - це дуже дороге задоволення. 

- Їх немає тому, що вони не були закладені в бюджеті. Тепер треба чекати бюджету на наступний рік? 

- Гроші ж закладали в бюджет коли ще не існувало бюро. Ніхто не міг прийти в бюджетний комітет і сказати, що нам потрібно стільки-то. Що стосується повноцінності роботи бюро, то в жовтні робота тільки починається, але ми продовжуємо розбудовуватись. Навіть у законі передбачено, що на період закупівлі цієї техніки нам в цьому буде сприяти Служба безпеки України. Це навіть на етапі ухвалення закону обговорювалося, оскільки всі розуміли, що за такий короткий період часу неможливо створити повноцінне оперативно-технічне управління.  

У нас зараз іде з СБУ розробка оперативно-технічного наказу і ми його найближчим часом підпишемо.  Але найскоріше створення оперативно-технічного управління - це для нас один із основних пріоритетів. Тим більше, що з його створенням пов'язаний ще один законопроект, який зараз у Верховній раді пов'язаний із зарплатами працівників цього управління, оскільки там дуже низькі зарплати і треба це врегулювати, щоб забезпечити нормальне проведення конкурсів на забезпечення цих посад. Оперативно-технічне управління і управління спеціальних операцій (аналог "Альфи" в СБУ). Проблема є, але вона вирішується.

Якщо у судді 18 будинків в Києві і він жодного дня не був на державний службі, він не міг просто на них заробити, і відповідно можна ставити питання про незаконне збагачення.

Артем Ситник

- Ви називаєте пріоритетними розслідування корупції у судах і в сфері державних закупівель. Як це відбуватиметься? Як ви визначатимете - ось тут є корупція і потрібно порушувати справу? Це мають бути скарги, чи бюро саме буде моніторити ситуацію? 

- У нас дещо застарілий підхід до боротьби зі злочинністю, і в тому числі з корупцією. Органи чекають, коли буде заява, а правильно самому виявляти корупцію. Для цього в бюро створюється аналітичний підрозділ. Для цього ж відкривається доступ до інформаційних баз. Якщо вони аналізуються аналітичним підрозділом, там вже можна порушувати справи. Ну, якщо у судді 18 будинків в Києві і він жодного дня не був не на державний службі, він не міг просто на них заробити, і відповідно можна ставити питання про незаконне збагачення. От аналітики разом із детективами будуть збирати цю інформацію. Звичайно, будемо реагувати і на заяви, але це буде одне з джерел інформації, не основне. Ми не будемо сидіти і чекати, коли ж хтось напише заяву на міністра. На міністра заяву ніхто писати не буде, а якщо і буде писати, то її ще потрібно буде довго-довго доробляти. 

 

- От ви кажете про 18 будинків у судді, Ви ж із цією справою в цей же суд і підете потім? 

- Ми ж без суду не можемо обійтися. Але зі своєї практики, хочу сказати, що суттєво мінімізує ризик прийняття незаконного рішення судом належне розслідування кримінальної справи. Я по своїх справах бачив, коли мова йшла про 500 тис. - 1 млн. доларів хабарі, як дійсно на суддів був вплив, щоб вони прийняли за цією справою якесь певне рішення, але по-перше, ми контролювали хід справи до того як буде винесено вирок і він набуде чинності, і по-друге - якщо докази здобуті в належний спосіб і вони явно доводять вину підозрюваного, то дуже важко судді прийняти явно незаконне рішення.

У мене є досвід, коли я очолював слідчу групу у справі заступника мера міста Вишневого, мова йшла про хабар 500 тис. доларів, то я бачив, що таке намагання підкупити суддю, але вирок був 10 років позбавлення волі і конфіскація була. І цей вирок вистояв і в апеляційній інстанції, а там теж були намагання вплинути на суддів, але ці впливи ми нівелювали в тому числі, до речі, і з допомогою журналістів, які постійно "тримали градус" у цій справі. 

- Але ж коли справа стосується саме суддів, там, мабуть, складніше? 

- Ну, просто не буде. Але у мене є практика і по суддях. Один суддя зараз бібліотекарем в Кіровоградському СІЗО працює. Якщо ви про це. 

- Я підводжу до питання судової реформи. Багато про це говорять, і Ви мабуть теж маєте до цього стосунок? 

- От зараз у мене була зустріч з головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів і ми теж питання це обговорювали. Ця реформа буде дуже складна, бо перші, хто її не хоче - це самі судді, але вона буде проведена. Така ситуація довго в державі не може зберігатися. Будуть саботувати цю реформу, але вона буде йти. Зверніть увагу, що сьогодні вперше в історію Вищу кваліфікаційну комісію очолив не суддя, а адвокат, який ніколи не працював в державних органах. Це теж говорить, що є політична воля на проведення реформи.  

- В законі прописано, що об'єктом робити НАБУ є вищі чиновники, де та нижня ланка, нижче якої НАБУ корупцією не буде займатися? 

- Кримінально-процесуальний кодекс визначає як сферу нашої відповідальності корупційні злочини, скоєні колишніми президентами, прем'єрами, членами уряду, службовими особами 1 і 2 категорії і далі іде по органах. Якщо говорити, наприклад, про прокуратуру, то це начальник підрозділу в обласній, а як буде створена, то в регіональній прокуратурі. На такому ж рівні МВС, митниця і СБУ. 

У нас будуть мобільні групи детективів, які займатимуться розслідуваннями по всій Україні

Артем Ситник

- Зараз ви набираєте штат до центрального апарату, а має ще бути створено 7 регіональних відділів НАБУ. Коли вони будуть створені? 

- Після запуску центрального почнемо створювати регіональні. Але зараз є проект закону, який ми сподіваємося, буде прийнятий найближчим часом. Зараз у нас передбачені директори територіальних управлінь, а ми хочемо змінити їх формат. Наприклад, зараз там має бути директор теруправління - у нього буде висока зарплата, але у нього не буде детективів. Це буде місцева штаб-квартира центрального управління. Там буде певний штат людей, які будуть отримувати і обробляти інформацію, вести діалог із громадянами і буде місце для роботи груп детективів, які будуть відряджатися з центру за необхідності для роботи в це територіальне управління. Я не бачу сенсу закріпляти за теруправлінням детективів, оскільки в регіонах не так багато чиновників, які підслідні НАБУ, ну, і щоб мінімізувати корупційні ризики. Тобто, у нас будуть мобільні групи детективів, які займатимуться розслідуваннями по всій Україні. Якщо потрібно - вони приїхали в теруправління, попрацювали, розслідували і поїхали. 

- В НАБУ буде внутрішня служба, яка вестиме антикорупційний нагляд за працівниками бюро, але ж вона теж буде підпорядкована Вам. Хто буде вести нагляд за Вами? 

- За мною буде вести спостереження Державне бюро розслідувань, яке теж буде створене. Йому будуть підслідні злочини, скоєні директором і заступниками директора НАБУ. 

- Ви згадували інформаційні компанії з негативом відносно бюро і керівництва, це Ви про Ваше відрядження до Лондону, в яке, начебто, взяли дружину і включили її до складу делегації? 

- Я не міг її включити в склад делегації, оскільки не мав на це повноважень. Вона їхала за власні кошти. Було запрошено мене і Углаву (Гізо Углава, замдиректора НАБУ, - ред.) за рахунок приймаючої сторони в Англію вивчити досвід роботи їх антикорупційних органів, а з урахуванням того, що у дружини в Лондоні живе сестра, з якою вона мріяла побачитись вже десять років, вона за власний рахунок придбала квиток і в приватному порядку полетіла в Лондон. Ми там практично і не бачились, настільки стислий графік у нас був з Углавою. Вона була у сестри, а потім ми повернулись в Україну. Тобто, в чому питання, якщо купуватиму хліб за свої гроші, там, мабуть, також буде корупція. 

- Питання, мабуть, у тому, що у вас в декларації вказано дохід - 2 тис. грн на місяць. 

- Ну, по-перше, моя дружина теж адвокат, а по-друге, я ж уже три місяці отримую тут ту високу зарплату, яка прописана в законі. І журналісти про неї постійно запитують, а в цьому випадку чомусь забули. Найнеприємніше, що вони до нас звернулися з цього приводу і ми дали всі роз'яснення і підтверджуючі документи з приводу цієї поїздки, але вони не були взяті до уваги, а була озвучена якась своя версія. Це, можливо, і говорить про намір полити брудом. Я навіть повідомив, яка вартість квитка була, але її не зазначили в публікації, а туманно сказали, мовляв, скільки ж воно може коштувати. 

- Скажіть нам, ми зазначимо. 

- 17 тис. грн вартість квитка туди і назад.

- Останнє, що Ви повідомляли, що зараз в бюро працює 10 осіб, чи вже більше? 

- Більше. Зараз 15. Це я, заступники, працівники фінансового підрозділу, бухгалтерія, матеріально-технічне забезпечення, кадровий підрозділ. Позавчора підписав наказ про призначення керівника відділу аналітики та обробки інформації. Є вже багато кандидатів, але вони проходять спецперевірки, і це затримує процес. 

- Ще ж був конкурс на керівника детективів. 

- Цей конкурс триває. Нами було відібрано три кандидати, які були допущені до третього етапу (психологічного тестування), але конкурсна комісія за ініціативою членів комісії від громадської ради, звернулась із пропозицією пошукати ще кандидатів. На їхню думку, було мало часу для подачі документів всіма охочими. Не бажаючи конфліктувати на рівному місці, тим більше, що і конкурс на детективів ще триває, вирішили додатково прийняти документи від інших охочих. Цей збір вже закінчено, зараз іде їх обробка, кандидати пройдуть тестування і підуть на співбесіди. 

Щоби обґрунтувати мільйонні застави в суді, треба довести, що у підозрюваного ці мільйони є.

Артем Ситник

- Це коли буде? 

- Буквально, наступний тиждень. А знову ж, пишуть, що конкурс зірваний, немає достойних кандидатів. Є три кандидати. Вони відібрані комісією. 

- І Ви, і Президент виступали проти використання застави у справах про корупцію. Ви спілкуєтеся з Президентом, як рухається це питання? 

- Ініціювали зміни до закону. У нас закон зобов'язує суд прийняти рішення про заставу. Раніше такого не було, а тепер, це не забаганка суду, це його обов'язок за законом. Там ще один нюанс є. Є роз'яснення Вищого адмінсуду, яке орієнтує суддів, що вони не просто мають обрати заставу, а заставу, яка помірна для підозрюваного. Але ж знаєте, як у нас дивляться декларацію - там нічого немає, зарплата 20 тисяч. Щоби обґрунтувати мільйонні застави в суді, треба довести, що у підозрюваного ці мільйони є. І ми приходимо до таких ситуацій, коли прокурору збільшують заставу до 6 млн, значить довели, і він її вносить. Відповідно, те, що він декларує, і те, що у нього є - різні речі. 

- Бюро двічі на рік має звітувати про результати своє роботи. Ви вже уявляєте, яким це буде обсяг: десятки, сотні справ на рік? 

- От зараз наберемо перші сто детективів, потім їх буде двісті. Сподіваюся, кількість справ зростатиме в геометричній прогресії. На сьогодні передбачається в структурі НАБУ 242 детективи. Але, не виключаю, що їх кількість буде збільшуватись. У мене є обмеження по загальній чисельності працівників в 700 осіб, а в середині структури я маю право її змінювати.  

- Тобто, зараз можна говорити, що одночасно бюро зможе вести 242 справи?

- Можливо, більше. Є ж справи легкі, а є такі, що на роки. 

Говорити, що будуть вироки вже цього року, такого не буде. Навіть якщо ми сьогодні почнемо працювати.

Артем Ситник

- Це якось буде передбачено, наприклад відділ з легких справ, окремо відділ - з важких? 

- Думаю, у нас не буде легких справ. Але, у нас буде інша спеціалізація. Один із відділів буде займатись представниками судової влади, інший - державними закупівлями. Таку зробимо спеціалізацію. Наприклад, спіймали суддю за хабар, там за три тижні вже можна направляти справу в суд, а є справи, які потребують більшої кількості слідчих дій і розтягуються на роки. 

- Коли можна чекати першу справу від НАБУ в суді? 

- Хочеться сказати - скоро. Але, у справі, про яку я вже розповідав (стосовно заступника мера міста Вишневе, - ред.), ми її розслідували за 2 місяці. Вона нескладна була. Слухалась вона в суді 9 місяців. І це також вважається не так вже і довго. Ще півтора місяця в апеляційному суді. Тільки через півтора року вирок набрав чинності. Тому, говорити, що будуть вироки вже цього року, ну, не буде такого. Навіть якщо ми сьогодні почнемо працювати. Нескладні справи, як отримання хабара, вони вже цього року можуть піти в суд.  

Але питання ще з антикорупційним прокурором. Головне, щоб ми його отримали до 1 жовтня. Він представлятиме обвинувачення за розслідуваними нами справами в суді і буде як відокремлений підрозділ у системі Генеральної прокуратури. Окремо його зробити неможливо за Конституцією. Але в законі виписані гарантії його незалежності й навіть фізично він буде розміщений або у приміщенні НАБУ, або в іншому ізольованому від ГПУ приміщенні. Там також відкритий конкурс. При чому, спочатку конкурс на антикорупційного прокурора, а потім вже конкурс на призначення його підлеглих. І ці конкурси ідуть послідовно. Тут є побоювання, що до 1 жовтня їх не буде.   

 

Іван Пінчук

Наступна публікація