Астрономи розгадали секрет найстарішої наднової зірки

Таємниця вибуху наднової зірки RCW 86, яка була помічена китайськими астрономами близько 2000 років тому, нарешті розкрита.

Американські астрономи з університету Північної Кароліни за допомогою кількох космічних телескопів розгадали секрет виникнення найдавнішої на пам'яті людства наднової.

Ця зірка спалахнула близько двох тисяч років тому, повідомляє NASA.

Наднова була відкрита у 185 році китайськими астрономами, вона несподівано з'явилася і залишалася видимою близько восьми місяців. У 1960-ті роки науковці визначили, що ця зірка була першою надновою, про спалах якої збереглися документальні свідчення.

На її місці знайдено туманність, що отримала позначення RCW 86. Вона розташована на відстані близько 8 тисяч світлових років від Землі у сузір'ї Циркуля.

Вивчення туманності або, як називають її астрономи, залишку наднової поставило нові питання: цей сферичний газовий пухир був значно більший, ніж очікувалося.

Якби ми могли бачити в інфрачервоному світлі, його розмір на небі був би більшим, ніж повний Місяць, він майже сягав 85 світлових років у діаметрі. Крім того, він розширювався швидше, ніж повинен був.

"Цей залишок наднової виявився справді великим і дуже швидко розширюється. Він удвоє-троє більший, ніж ми могли б очікувати після спостереження спалаху наднової, що стався близько двох тисяч років тому. Тепер ми змогли визначити причину цього", - сказав Браян Вільямс з університету Північної Кароліни.

Науковці працювали за допомогою інфрачервоних космічних телескопів Спітцер та WISE, а також завдяки даним, зібраним рентгенівськими телескопами Чандра і Ньютон (XMM-Newton). Астрономи визначили, що давньокитайська наднова належить до типу Ia.

Такі наднові формуються у системах подвійних зірок, одна з яких білий карлик - гаряча надщільна карликова зірка, що залишилася після вигоряння водню на зірці, схожій на наше Сонце. Карлики перетягують на себе матерію із зірки-компаньйона, їхня маса зростає, у їхньому ядрі запускаються термоядерні реакції, що призводять до вибуху наднової.

"Білий карлик - це розпашіла зола від згаслого багаття. Якщо плеснути на неї бензином, станеться вибух", - каже Вільямс.

Крім того, спостереження показали, що ще до вибуху білий карлик створив навколо себе гігантську порожнину, де майже не було міжзоряного газу і пилу. Саме це попереднє розчищення дозволило туманності, яка виникла після спалаху, так швидко і так далеко розширитися.

Спостереження зі Спітцера та WISE дозволили авторам дослідження виміряти температуру пилу навколо колишньої наднової, яка виявилася рівною приблизно 200 градусам нижче нуля.

Потім науковці підрахували, скільки газу має бути у туманності, щоб нагріти пил до цієї температури, і дійшли до висновку, що більшу частину часу після спалаху наднової навколо туманності було середовище дуже низької щільності, тобто була "довибухова" порожнина.

Досі науковці вважали, що RCW 86 є продуктом вибуху наднової другого типу, що виникає під час колапсу масивної зірки.

Порожнина могла виникнути під тиском речовини, яку викидала масивна зірка до вибуху. Проте дані із рентгенівських телескопів Чандра і Ньютон показують, що туманність містить дуже багато заліза, а значить вона є продуктом вибуху наднової типу Ia.

А ось астрономи-любителі очікують появи наднової зірки в сузір'ї Оріона. Тоді у Землі буде два сонця. Зірка Бетельгейзе, що в сузір'ї Оріона, може будь-якої хвилини вибухнути, перетворившись на наднову.

У свою чергу німецькі науковці підтвердили, що в серці нашої Галактики є гігантська чорна дірка. Згідно з результатами дослідження німецьких астрономів, опублікованого в науковому виданні Astrophysical Journal, розташована в центрі нашої Галактики чорна дірка в чотири мільйони разів важча за Сонце.

Пізніше астрономи з'ясували, що чорна діра нашої Галактики кидається зірками.

Читайте також:

Вчені виявили безліч місць у Всесвіті з величезними запасами води

Астрономи вперше зафіксували таїнство народження планети

NASA нарахувало понад мільярд позаземних цивілізацій

Астрономи пояснили гігантські рентгенівські бульбашки в космосі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: