Астрономи пояснили гігантські рентгенівські бульбашки в космосі

Бульбашки, діаметр яких становить близько 25 тисяч світлових років, були описані астрономами в листопаді 2010 року.

Астрономи запропонували пояснення двом гігантським рентгенівським бульбашкам навколо Чумацького Шляху. Стаття вчених з'явилася в збірнику "Праці симпозіуму Фермі 2011".

Бульбашки, діаметр яких становить близько 25 тисяч світлових років, були описані астрономами в листопаді 2010 року.

Об'єкти, заповнені рентгенівським випромінюванням, були зареєстровані за допомогою телескопа "Фермі". Вони розташовуються зверху і знизу галактичного диска практично симетрично, торкаючись його в районі центру. Через це з самого початку дослідники припустили, що джерелом бульбашок є процеси, пов'язані зі Стрільцем А* - надмасивною чорною дірою в центрі нашої галактики.

В рамках роботи астрономи припустили, що з періодичністю близько тисячі років Стрілець захоплює зірку. В результаті частина матерії світила падає на чорну діру, а частина виявляється викинута в космічний простір у вигляді розігнаних до величезних швидкостей протонів. Ці протони бомблять газ і пил навколо чорної діри, змушуючи їх, в свою чергу, випромінювати високоенергетичні електрони.

Нарешті, ці електрони, рухаючись, випускають фотони в радіо-(в результаті синхротронного випромінювання) і рентгенівському (в результаті зворотного ефекту Комптона на наявних в цьому регіоні фотонах) діапазонах.

Отримані в результаті дані добре узгоджуються зі спостереженнями - зокрема, з різкими контурами кордону бульбашок. Крім цього астрономи сподіваються, що виявлений ними ефект допоможе пояснити надлишок високоенергетичних космічних променів - їх джерелами є бульбашки.

Читайте також:

У центрі Чумацького шляху знайшли "чорну діру" зі світломузикою

Астрономи вперше зафіксували, як чорна діра поглинула гігантську зірку (фото)

Вчені розвіяли міф про гігантську бульбашку навколо Землі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: